Mutluluk veren gıdalarFoods that cheer you up

Çikolatanın verdiği hissi mercimek de sağlayabilir

Ciddi serotonin kaynağı olup, mutluluk verdiğinin açıklanmasıyla dikkat çeken kokoreç gibi mutluluk vermesiyle dikkat çeken başka gıdalar da mevcut.  

Beslenme şeklimiz ruhsal durumumuzu doğrudan etkileyebiliyor. Besinlerin beyin fonksiyonları üzerinde yarattığı etkilere değinen Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, hindi eti, çikolata, bal, fındık, muz, yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdaların mutluluk hissi verdiğini söyledi.   

Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel-Yaşar Üniversitesi Gıda İşleme Bölüm Başkanı

BAHARATLARIN DA RAHATLATICI ETKİSİ VAR

Birtakım gıdaları fizyolojik etkileriyle birlikte ruhsal durum ile de bağlantılı olarak ele almak gerektiğini belirten Yaşar Üniversitesi Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Bazı yiyeceklerin enerji verici ve rahatlatıcı bir etkisi bulunuyor. Örneğin, hindi eti, çikolata, bal, fındık, muz, incir, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler gibi gıdalar mutluluk hissi verebilecek olan gıdalar olarak biliniyor. Ayrıca tarçın, kekik, nane, kimyon, zencefil, rezene gibi baharatların ise rahatlatıcı etkisi olduğundan dolaylı olarak mutluluk yaratabilecek bir potansiyeli bulunuyor. Bu gıdaların vücuda alındıktan sonra etki ettikleri hormonlar vasıtasıyla mutluluk hissi verdiği biliniyor” dedi.  

KAKAO ORANI YÜKSEK OLAN ÇİKOLATALARI TERCİH EDİN

Gıdaların vücutta hangi yollardan geçerek mutluluk hissi yarattığını da anlatan Uzel, “Örneğin çikolata, içerisinde bulundurduğu tryptofan ve phenylethylamin sayesinde uyarıcı bir etkiye sahip. Tüketildikten sonra bu bileşenler sayesinde beyin aktive olur, sonrasında vücut endorfin ve serotonin adı verilen mutluluk hormonlarını normalden daha çok salgılar. Bu hormonlar mutluluk hissi uyandıran hormonlar olduğundan kişi kendini ruhen daha iyi hisseder. Açlık durumunda bu hormonların seviyesi de azalacağından kişi kendini tokken olduğundan daha mutsuz hisseder. Bu yüzden tatlı ihtiyacı duyar. Bir miktar çikolata tüketildiğinde endorfin ve serotonin salgılanması tekrar düzene girerek kişinin kendini tekrar mutlu hissetmesi sağlanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus yağ içeriği çok olan çikolatalar yerine kakao oranı daha yüksek olan çikolatanın tüketilmesi, tüketilen çikolata miktarının anormal düzeyde olmamasıdır.” diye konuştu.

MERCİMEKTE DE MUTLULUK HORMONU VAR

Çikolatanın verdiği benzer hissin, mercimek, nohut, bezelye, fındık, ceviz gibi karbonhidrat içeren diğer besinler tarafından da sağlanabileceğini belirten Ruhan Aşkın Uzel, “Aynı zamanda, muz, incir gibi meyvelerde serotonin üretimini tetikleyecek olan triptofan aminoasidi bulunmaktadır. Bu etki, yeşil yapraklı sebze grubundan brokoli, ıspanak gibi sebzelerde ve patateste de görülebilmektedir. Bu noktada, bağırsak sisteminin önemi vurgulanmalıdır. Çünkü bağırsak sisteminin düzgün çalışması da kişilerin mutluluk durumunu olumlu yönde tetiklemektedir. Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesinde yeşil yapraklı sebzelerin ve meyve grubunun önemi kaçınılmazdır. Ayrıca  balık türlerinden somon, sardalye, ton balığı içerdiği omega yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonları üzerine olumlu etki gösterirken, depresif modun da önlenmesinde katkı sağlamaktadır.” bilgisini verdi.   

 

Our mood is directly affected by our diet.    Asst. Prof. Ruhan Aşkın Uzel, Head of the Food Processing Programme at Yaşar University Vocational School, noted that brain functions are influenced by the foods we consume, referring to turkey, chocolate, honey, hazelnut, banana and green leafy vegetables as the types of food that cheer us up.  

   Highlighting that some foods should be considered together with their effects on mood in addition to their physiological effects, Asst. Prof. Uzel also said, “Some foods have energizing and relaxing effects. For example, turkey, chocolate, honey, hazelnut, banana, fig, walnuts, green leafy vegetables and fruits are known as the varieties of food that give us happiness. Cinnamon, thyme, mint, cumin, ginger, and fennel have also that potential to cheer us up indirectly as they are known for their relaxing effect. These foods are known to have an uplifting effect. They achieve this by working on different hormones following their intake.” 

HIGH-COCOA CONTENT CHOCOLATE THE BEST

To give information about how foods make us happy, Uzel also noted, “For example chocolate, its tryptophane and phenylethylamine contents give it a stimulative effect on body. What activates brain is these components that are taken into body. Following the activation of brain, endorphins and serotonin secretion exceeds the normal levels in the body. Even a small amount of chocolate consumed regulates the secretion of endorphins and serotonin hormones, making that person feel happy again. However, the essential thing here is that high-cocoa content chocolate should be preferred instead of high-fat chocolate; and -of course- it is also important not to eat excessive amounts of chocolate.”

HAPPINESS IN LENTIL

Just like chocolate; carbohydrates such as lentil, chickpeas, peas, hazelnut, walnut have also uplifting effect, according to Uzel. “Additionally, fruits such as banana and fig contain tryptophan amino acid that triggers serotonin secretion. Green leafy vegetables including broccoli and spinach, as well as potatoes have the same effect. Intestinal system bears great importance at this point, I should note. A properly-functioning intestinal system has positive effects on how a person feels, and green leafy vegetables and fruits are of utmost importance for a healthy digestive system,” also said Uzel.