İzmir iyilikte buluştuİzmir gathers for favors

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Yaşar Üniversitesi’nin organizasyonuyla bir araya gelen 57 sivil toplum kuruluşu “iyilik” için buluştu. “İzmir’de iyilik var” sloganıyla yola çıkan derneklerin oluşturduğu İzmir Sivil Toplum Ağı, hem Dünya Gönüllüler Günü hem de Dünya Engelliler Günü nedeniyle, “Siz de sokak hayvanlarını besleyebilir, mülteci bir çocuğun karnını doyurabilir, bir yaşlının çantasını taşımasına yardım edebilir ya da otobüste birine yer verebilirsiniz” diyerek tüm İzmirlileri, birbirine, çevresine, hayvanlara iyilik yapmaya davet etti. Bir aydır iyilik kampanyasını yürüten gönüllüler, Gündoğdu Meydanında bir araya gelerek İzmir’den tüm ülkeye iyilik mesajı verdi.

iyilik-4

İzmir, 3 Aralık günü iyilikte buluştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Yaşar Üniversitesi’nin organizasyonuyla bir araya gelen İzmir Sivil Toplum Ağı gönüllü takımı, gün boyunca kentin dört bir yanında hem iyilikler yaparak örnek olmaya çalıştı hem de herkesi iyiliğe davet etti. Binlerce gönüllüden kimisi mültecilere yardım ederek, kimisi sokak hayvanlarını doyurarak, kimisi bir yaşlının evini temizleyerek kimisi de huzurevinde konser vererek, gönüllülüğü, iyiliği ve dayanışmayı hatırlatmaya çalıştı. Sosyal medyada, yaptıkları iyilikleri #izmirdeyilikvar etiketiyle paylaşan gönüllüler, farkındalık yaratmaya çalıştı. Gündoğdu Meydanında buluşan yaklaşık  2 bin gönüllü, hep birlikte hem eğlendi hem de iyilik mesajı verdi.

iyilik-5

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Aytuğ Balcıoğlu, kentte birçok sosyal sorumluluk ve gönüllülük projesi yürüttüklerini belirterek, belediye olarak iyiliğe ve gönüllüğe olan desteklerinin her zaman devam edeceğini söyledi.

Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer de “Kampüste iyilik var” diyerek yola çıktıklarını, bu iyilik hareketinin İzmir’e yayılmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

iyilik-2

Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Programı Koordinatörü Kevser Çimenli ise, “İyilik hareketini ve gönüllülük kavramını, çevremize ve tüm İzmir’e yaymak istedik. 2015 Kasım ayından bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek aynı amaçta buluşarak İzmir Sivil Toplum Ağını kurduk. Birçok etkinlik, çalıştay ve festival düzenledik. Sivil Toplum Ağı olarak Dünya Gönüllüler Günü’nde tüm kente iyilik mesajı verebilmek için ‘İzmir’de iyilik var’ sloganıyla yola çıktık. Toplam 57 sivil toplum kuruluşu ve gönüllü çalışmalar yapan ağlar iyilik için yola çıkarak bir araya geldi. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı, hep destek verdi, kampanyamızı sahiplendi. Bu anlamda yapılan çalışma yerel yönetim – sivil toplum ve üniversite işbirliği çerçevesinde de başarılı bir adım olarak gerçekleşti” dedi.

ysr-iyilikte-bulustular-5

İZMİRLİLER GÖNDOĞDU’DA BULUŞTU

Hem 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü hem de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, tüm İzmirlileri birbirine, çevresine, hayvanlara iyilik yapmaya davet ettiklerini belirten Çimenli, “Yaptığımız iyiliklerin bizleri daha yakınlaştıracağına, aramızdaki güven duygusunu geliştireceğine inanıyoruz. 3 Aralık günü, tüm İzmirlileri, sebepsiz, karşılık beklemeden, eleştirilme endişesi yaşamadan çevresine iyilik gözlükleriyle bakmaya, bir gönüllü olmaya ve nasıl bir iyilik yapabileceğinizi bulmaya davet etmiştik ve çok yoğun ilgi gördü kampanyamız. Ümit ediyoruz ki bugün İzmir’den yükselen bu iyilik hareketi tüm ülkeye yayılacaktır. Her zaman ilklere imza atması ve öncü kimliğiyle ön plana çıkan İzmir, iyilik ve dayanışmayı hatırlamakta da ülkeye örnek olacaktır” diye konuştu. Gün boyunca çeşitli iyilikler yapan İzmirliler ve gönüllü takımı üyeleri gün sonunda #izmirdeiyilikvar etiketiyle ile sosyal medyada yaptıklarını paylaştı. Gündoğdu Meydanındaki etkinlik, gönüllülerin ve katılımcıların renkli şemsiyelerle oluşturduğu kalp ile sona erdi.

 57 NGOs gathered to do favors on the occasion of the event organized by Yaşar University in collaboration with the İzmir Metropolitan Municipality.

İzmir’s Civil Society Network of associations motivated by the “İzmir, where there is goodwill” slogan, invited all of İzmir to do favors for each other, the environment and animals on the occasion of the International Volunteer Day and International Day of Persons with Disabilities, calling “you can feed street animals, give a refugee child food, help the elderly carry their bags or give them your seat on the bus.”

The volunteers participating in the event intended to raise awareness by way of posting their favors with the #izmirdeyilikvar hash tag, which means ‘İzmir where there is goodwill.’ The volunteers both sent messages of goodwill and had fun during the event which gathered almost 2 thousand volunteers on the Gündoğdu Square.

Kevser Çimenli, Social Responsibility Program Coordinator at Yaşar University, expressed, “We believe that we will be closer to each other and the sense of trust between people will be consolidated as we do each other favors. We hope that this movement arising from İzmir today will spread all over the country. İzmir will be the pioneer in reminding the country of doing favors and of solidarity as it has always done in other fields as a leading city,” and invited all of İzmir to do favors for each other, the environment and animals.