Down sendromlular “aşk”ın filmini çekti

Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kerem Kaban’ın “film terapi” projesi, 10 down sendromlu gencin katılımıyla aşkı anlatan 7 dakikalık bir görsel öyküye dönüştü.

Bilişsel-davranışsal yaklaşımlar için destekleyici bir araç olarak kullanılan film terapi projesine katılan down sendromlu Bilgesu Türkmen, Serdal Rodoplu, Can Ural, Bora Kırlıoğlu, Ece Güngör, Deniz Ayçe Karagöz, Özgür Kıvrık, Gözde Çetin, Gülçin Kayhan, Erman Yıldız, bir süre senaryo yazımı, kısa film yapımı ve ekipman kullanımı eğitimi aldı.

Down semdromlular, eğitimin sonunda “aşk” ve “sevgi” konusunda bir senaryo ile duygularını anlatmak istedi.

Dünyaya sevgiyi, aşkı, iyiliği hatırlatmak isteyen ve kendi yaşamlarından yola çıkan gençler, öykülerine “Güneşli Günlerde Aşkı Düşünmek” adını verdi.

Filmi yöneten ve tüm içtenlikleriyle oyunculuklarını sergileyen gençler, ilk sahneyi güneşli bir günde Bornova’daki bir parkın bankında çekti.

dowhnnnn

Kamera önünde duygularını ifade eden gençler, rüyalarındaki aşkı hissettiren ve tiyatro sahnesinde çekilen ikinci bölümde ise en güzel kıyafetleri ve neşeli danslarıyla sevgi mesajlarını paylaştı.

Down sendromlu gençlerin sosyal yaşama katılma ve başarma çabaları ise filmin kamera arkası görüntülerine yansıdı.

Down sendromlu oyuncu 31 yaşındaki Bora Kırlıoğlu, filmdeki rol arkadaşı 25 yaşındaki Deniz Ayçe Karagöz’e engelliler için düzenlenen bir etkinlikte aşık olduğunu, hazırladığı senaryoda da bu aşkı anlatmak istediklerini söyledi.