Yaz sıcaklarının gizli tehdidine dikkat

Yaz sıcaklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi, pek çok riski de beraberinde getiriyor. Yaz aylarında sıkça görülen, ancak dikkat edilmediğinde ölüme bile yol açabilecek besin zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyaran Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, alınacak tedbirleri anlattı.

Sıcaklıkların 40 derecenin üstüne çıktığı günlerde insan sağlığını tehdit eden risklerin başında gelen besin zehirlenmesinin basit gibi görünen, ancak tehlikeli bir şikayet olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Hava sıcaklığında yaşanan dalgalanmalar, birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Sıcak havalarla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı da tedbirli olunmalı. Böyle havalarda yanlış ya da ihmalle oluşan uygulamalar neticesinde besinlerin bozulma riski artar ve besin kaynaklı zehirlenmeler sık görülebilir. Artan hava sıcaklıkları ile birlikte vücutta su ihtiyacı da artar, besin zehirlenmesine neden olan mikroorganizmalar ise sulu ve sıcak ortamda hızla gelişebilir. Bu nedenle mikroorganizmalar nedeniyle mikrop bulaşan sıvıların içilmesi veya gıdaların tüketilmesi sonucunda genel olarak kusma ve ishal vakaları ile beliren gıda zehirlenmeleri görülebilir” dedi.

“DİKKAT EDİLMEZSE ÖLÜME BİLE YOL AÇABİLİR”

Besin zehirlenmelerinin yazın daha sık görülmesinin, gıdaların uygun ortamlarda saklanmamasından kaynaklandığının altını çizen Uzel, “Besin zehirlenmeleri çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın zehirlenmeye yol açan besinle ve kişiyle ilgili bazı faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine, hatta ölümcül olmasına yol açabilir. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı; et, balık, yumurta gibi çabuk bozulan potansiyel riskli besinler açıkta bekletilmemeli” diyerek uyarıda bulundu.

“YİYECEKLER UYGUN ORTAMDA SAKLANMALI”

Yrd. Doç. Dr. Uzel, besin zehirlenmesine karşı alınacak tedbirleri ise şu şekilde sıraladı:

-Meyve ve sebzeler tüketilmeden önce bol su ile yıkanmalı.

-Çiğ ve pişirilmiş besinler, birbirine temas etmeyecek şekilde üzeri açık hava ile temas halinde olmadan saklanmalı.

-Yemekler mümkünse günlük olarak hazırlanmalı, birden çok kez ısıtılmamalı.

-Uygun saklama ve servis koşulları dışında sunulan dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketimi kontrol altına alınmalı, besinler güvenilir yerlerden satın alınmalı.

-Kırık, çatlak, ambalajı zedelenmiş gıdalar satın alınmamalı. Özellikle konserveler satın alınırken kutusu zedelenmiş, kapak kısımları şişme yapmış ürünler seçilmemeli.

-Çabuk bozulan, bakterilerin hızlı üreyebildiği yüksek risk grubundaki et, süt, yumurta, balık gibi besinler açıkta uzun süre bekletilmemeli, bu besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi sırasında hijyen kurallarına dikkat edilmeli.

-Dondurulmuş ürünler satın alınıyorsa paketin içinde ya da alt kısımlarında buz kristallerinin olmamasına dikkat edilmeli.

-İçme suları güvenilir kaynaklardan alınmalı, damacanaların uzun süre güneşte bekletilmesinden kaçınılmalı.

-Mutfakta kullanılan bezler, tutaçlar, bulaşık süngerleri, kullanım sonrası iyice dezenfekte edilmeli, nemli ve sıcak ortamda bırakılmamalı.