Türk mutfağını dünyaya tanıtıyorIntroducing Turkish cuisine to world

Evlenip, ABD’ye taşınmasının ardından memleket hasretiyle pişirmeye başladığı yemekler, Antakyalı Özlem Warren’in kariyerini bambaşka bir noktaya taşıdı. Teksas’da bulunan aşçılık okulu Central Market Cooking School’da gönüllü olarak çalışmaya başladığı bir dönemde pişirdiği birbirinden lezzetli Türk yemekleriyle dünyaca ünlü şef Jamie Oliver’ın dahi dikkatini çekmeyi başaran Özlem Warren, yıllar süren bir emek sonucunda ‘Ozlem’s Turkish Table’ ismini verdiği yemek kitabına imza attı. İngiltere’de basımı gerçekleştirilen ve dünya genelinde satışa sunulan kitabın çıkış hikayesini Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine anlatan şef Warren, “Bu yalnızca bir yemek kitabı değil, bu aynı zamanda memleketime yazdığım bir aşk mektubu. İçinde nice tariflerin yanı sıra geleneklerimiz, göreneklerimiz, misafirperverliğimiz, elimizin ve gönlümüzün bolluğu da yer alıyor” dedi.    

Yaşamını Londra’da sürdüren şef Özlem Warren, Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün konuğu olarak öğrencilerle bir araya geldi.

JAMIE OLIVER, RICK BAYLESS GİBİ ŞEFLERLE ÇALIŞABİLDİM

Yaşamını Londra’da sürdüren şef Özlem Warren, Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün konuğu olarak öğrencilerle bir araya geldi. Uzun yıllar pazarlama alanında uzmanlaşan ve çalışan Warren, Pınar markasının katkılarıyla basımı gerçekleştirilen Ozlem’s Turkish Table kitabının nasıl ortaya çıktığını ve Türk mutfağının yurtdışındaki yerini anlattı. ABD, İngiltere ve Ortadoğu’da Türk mutfağını tanıtma çalışmaları sürdüren Warren, “2002 yılında İngiliz eşimle evlenerek Teksas Austin’e taşındık. Austin farklı etnik grupları içinde barındıran, bu nedenle de dünya yemeklerine açık bir şehir. Türk mutfağı ise benim için her zaman çok özel bir yere sahip oldu ve biraz da memleket hasretiyle bu tutkum daha da hararetlendi. Doğup büyüdüğüm Antakya’nın yemeklerini ve annemin yemeklerini özledikçe mutfağa girdim ve çeşit çeşit yemekler pişirmeye başladım. Daha sonra bu zengin ve eşsiz yemek kültürümüzü insanlarla da paylaşmak isteyerek Central Market Cooking School’da gönüllü olarak çalışmaya başladım. Burada dünyaca ünlü şefler Jamie Oliver,  Rick Bayless gibi isimler de ders veriyordu. Dolayısıyla bu isimlerle de çalışma şansı elde ettim” dedi.

Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ve (önde soldan) Dr. Öğr. Üyesi Eylem Ezgi Fadıloğlu-Şef Özlem Warren-Bölüm Başkanvekili Dr.Öğr.Üyesi Ferika Sarı

YAPABİLİRSİN DEDİLER VE YAPTIM 

Gönüllü olarak çalıştığı aşçılık okulunda kısa bir süre sonra kendisinden Türk mutfağı yemekleri dersi verilmesini istendiğini anlatan Özlem Warren, “Okuldaki pek çok insan beni destekleyerek derslere girmemi sağladı. Böylece misafir şef olarak düzenli derslere girmeye ve Türk mutfağının inceliklerini anlatmaya başladım. Derslerimde yalnızca tarifler vermeyip aynı zamanda tarihimizi, kültürümüzü ve konukseverliğimizi de anlatmaya çalıştım. Bu süre zarfında pek çok kişi yemek kitabımın olup olmadığını sordu. İlk etapta bir blog kurarak tariflerimi herkesle paylaşmaya başladım. Bu sayede tariflerim popülerleşmeye başladı. İngiltere’ye taşınmamızın ardından da bir kitap çıkarmaya karar verdim. Uzun yıllar süren bir çalışmanın ardından Ozlem’s Turkish Table ismini verdiğim kitap İngiltere’de basıldı. Şu anki ilgiden oldukça memnunum. İngiltere’de ders vermeyi sürdürüyorum ve ABD, Ortadoğu ve İngiltere’de Türk mutfağını anlatmaya devam ediyorum.” diye konuştu.  

TÜRK MUTFAĞINI BEKLEYEN FIRSATLAR   

Dünyada Türk mutfağını bekleyen fırsatlara da değinen şef Warren, “Dünyada vejeteryan, glutensiz ve vegan tarzı beslenme eğilimi artış göstermeye başladı. Türk mutfağı bu yükselen yeni akıma uygun tarifleri de içinde barındırmaktadır. Mayonez ve ketçap özellikle Avrupa’da gözden düşmekte ve insanlar doğal sosları ve baharatları kullanmaya başladı. Bizim mutfağımızda da nice sos ve baharatlar mevcut. Yine kebabın ötesinde mevsimsel tatlara dayanan Türk mutfağına ait sebze yemekleri, mezeler ve zeytinyağlılar tanıtılmalı. Türk mutfağının zengin ve sağlıklı olduğu anlatılmalı. Binlerce yıllık tarihe sahip mutfağımızla gurur duymalı ve sahip çıkmalıyız” dedi.        

 Moving to the US upon her marriage and starting to cook Turkish dishes with the longing she felt for her home country, Özlem Warren -originally from Turkey’s Antakya province- has got to an utterly different point professionally.

The tasty Turkish dishes that Warren cooked while she was a volunteer at the Central Market Cooking school located in Texas even attracted the world-famous chef Jamie Oliver’s attention. After years of relentless efforts, Warren wrote a cooking book, ‘Ozlem’s Turkish Table’. To tell the story of her book and how it was first published in England and then offered for sale worldwide to the Gastronomy and Culinary Arts students of Yaşar University, Chef Warren said, “This is not only a cooking book, it is also a love letter for my home. The book also encompasses our traditions, customs, as well as our hospitality and generosity along with the recipes.”   

Currently living in London, Chef Warren met with students from Yaşar University’s Department of Gastronomy and Culinary Arts to share her experiences. Having specialized in marketing long ago and working in the field for years, Warren told the story of how Ozlem’s Turkish Table -published with the sponsorship of Pınar brand- emerged and what Turkish cuisine represents abroad.

OPPORTUNITIES AWAITING TURKISH CUISINE  

“Vegetarian, vegan and gluten-free diets are currently manifesting a rising trend worldwide. In Turkish cuisine, we have also recipes that fit well with this recently-rising trend. Mayonnaise and ketchup have been falling into disfavor especially in Europe, and people have started to use natural sauces and spices instead. Our cuisine has a vast variety of sauces and spices. Still, we should go beyond kebab and introduce our seasonal tastes including vegetable dishes, mezes and olive-oil-based dishes. People should be introduced Turkish cuisine and informed that it is rich and healthy. We should be proud of our thousands-year-old cuisine and protect it,” said Warren who also mentioned the opportunities awaiting Turkish cuisine worldwide.