Seçim müzikleri genç seçmeni etkilemiyor

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, araştırma görevlileri Göker Gülay ve Simge Saner’le birlikte, 400 öğrenci üzerinde bir araştırma yaptıklarını kaydetti. (Soldan Sağa: Göker Gülay- Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç- Simge Saner)

Invalid Displayed Gallery

Seçim kampanyaları başladığından bu yana en çok konuşulan konulardan olan, seçim müziklerinin oy tercihlerinde etkili olup olmadığı, en çok hangi siyasal iletişim aracının kullanıldığı, Yaşar Üniversitesi’nde araştırma konusu oldu.  400 öğrenciyle bir araştırma yapan Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, seçim şarkılarının en çok trafikte duyulduğunu, melodilerin ve sözlerin akılda kaldığını, ancak yüzde 85’in üzerinde oranla oy verme tercihlerinde etkisinin olmadığının belirtildiğini, yüzde 70’in üzerinde de gürültü kirliliği olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, seçim kampanyaları başladığından sona erdiği haftaya kadar, seçmene yönelik, hangi siyasal iletişim kampanyalarının yürütüldüğü, seçmenin hangilerini daha fazla beğendiği, seçim şarkılarının en çok nerede duyulduğu, akılda kalıp kalmadığı, oy verme tercihlerindeki etkisini araştırdıklarını anlattı. Alikılıç, seçimlerde oy kullanacak yaklaşık 8 milyonluk bir genç nüfus olduğunu belirterek, bu nedenle özellikle gençlerin siyasal iletişimle ilgili beklentilerine ışık tutmak için araştırma görevlileri Göker Gülay ve Simge Saner’le birlikte araştırma yaptıklarını kaydetti.  Doç. Dr. Alikılıç, “Bu yalnızca İzmir’de üniversitede okuyan 400 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırma. İzmir’deki tüm gençlere ya da tüm ülkeye mal edilemez. Ancak her ne kadar tüm gençlerin görüşünü temsil etmese de siyasal iletişime bakış açılarını, neler görmek istediklerini değerlendirmek istedik” diye konuştu.

 

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, araştırma görevlileri Göker Gülay ve Simge Saner’le birlikte, 400 öğrenci üzerinde bir araştırma yaptıklarını kaydetti. (Soldan Sağa:  Göker Gülay- Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç- Simge Saner)
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç, araştırma görevlileri Göker Gülay ve Simge Saner’le birlikte, 400 öğrenci üzerinde bir araştırma yaptıklarını kaydetti.
(Soldan Sağa: Göker Gülay- Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç- Simge Saner)

EN ÇOK KARŞILAŞILAN TELEVİZYON REKLAMLARI

Gençlere seçim kampanyaları döneminde en çok karşılaştıkları siyasal iletişim çalışmalarını sorduklarını belirten Doç. Dr. Alikılıç, “En çok karşılaşılan siyasal iletişim aracının televizyon reklamları olduğu değerlendirildiğini gördük. Onu mitingler izlerken ardından bayraklar, flamalar, afişler, el ilanı gibi basılı reklam araçları, daha sonra parti müzikleri ile gazete ve internet geliyor. En az karşılaşılanların ise yüz yüze sohbetler, promosyon malzemeleri, e-posta ile doğrudan posta olduğu sonucu çıktı” dedi.

GENÇLER YÜZ YÜZE İLETİŞİMİ İSTİYOR

Gençlere en çok beğendikleri siyasal iletişim çalışmalarını da sorduklarını ifade eden Alikılıç, “En az karşılaşılan siyasal iletişim araçlarından olan halkla yüz yüze sohbetler, gençlerin en çok beğendiği ve görmek istediği seçenek olarak karşımıza çıktı. Onu yine geleneksel medyanın en güçlü aracı olan televizyonlardaki programlarda ve röportajlarda görünme seçeneği izledi. Gençler, üçüncü olarak sosyal medya ve gazeteler aracılığıyla yapılan siyasal iletişimi beğendiklerini de aktardı.  Bu sonuçlar, çok rastlamadığımız halkla yüz yüze iletişimin ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Gençler, karşısındaki kişi tarafından dikkate alınmak ve dinlenilmek istiyor, kendisinin fikirlerine değer verildiğini ve ciddiye alındığını görmek istiyor. Bu da olmuyorsa televizyondan, sosyal medyadan kendilerine doğru mesajlarla ulaşılmasını bekliyorlar” diye konuştu.

EN ÇOK TRAFİKTE DUYUYORLAR

Yıllardır konuşulan parti müziklerinin oy tercihindeki etkisini gençler açısından değerlendirmek için araştırmalarında bazı sorulara yer verdiklerini belirten Özlem Aşman Alikılıç, “Şarkıları en çok nerelerde duyduklarını öğrenmek istedik. En fazla, trafikteki seçim araçlarından, televizyon reklamlarından ve mitinglerde duyduklarını belirttiler. Şarkıların, en çok melodileri ve sözleri akıllarında kalmış. Söyleyen sanatçıların, iletilen vaat ve mesajların ise akıllarda çok az kaldığı sonucu ortaya çıktı” dedi.

ŞARKILAR OY TERCİĞİNİ DEĞİŞTİRMİYOR

Doç. Dr. Alikılıç, gençlere şarkılarla ilgili görüşlerini de sorduklarını ifade ederek, “Şarkıları biliyorlar, melodileri akıllarda kalıyor, ancak çıkan sonuçlara göre, yüzde 85’in üzerinde bir oranla oy verme tercihlerinde bir etkisinin olmadığı yanıtını verdiler. Seçim müziklerinin gürültü kirliliği yaratıp çevreyi rahatsız ettiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 70’in üzerinde. Şarkıların siyasi partileri hatırlattığı, partiyle ilgili bilgi verdiğiyle ilgili veriler çıktı. Ancak şarkıların sevilen bir sanatçı tarafından seslendirilmesinin ya da sevilen bir şarkının uyarlaması olmasının tercihlerinde etkili olduğunu düşünenler azınlıkta kaldı.” şeklinde konuştu.

RAKAMLARLA SEÇİMLER

1 milyon kişiden fazlası ilk kez olmak üzere, yurt içinde 1 milyon kişi de artarak 53 milyon 765 bin 231 kişi, 172 bin 687 sandıkta oy kullanacak. Bu seçmenlerin yaklaşık 8 milyonunu ilk ve ikinci kez oy veren gençler oluşturacak. İzmir’de ise 3 milyon 30 bin 462 seçmen, 10 bin 296 sandıkta oylarını verecek.