İZMİR’İN GÖNÜLLÜ ELÇİLERİ

 

HEM TÜRKÇE ÖĞRENDİLER, HEM İZMİR’İ TANIDILAR

Ülkemizi tanımak ve Türkçe öğrenmek için Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen eğitime katılan Avrupalı yabancı dil öğretmenleri aynı zamanda EXPO için İzmir’in gönüllü kültür elçileri oldu.

Yaşar Üniversitesi koordinasyonunda gerçekleştirilen ‘Türk Dili ve Kültürü Programı’ ile farklı kültürlere sahip yabancı dil öğretmenleri İzmir’de buluştu. Program kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerle kısa sürede Türkçe konuşmaya başlayan yabancı öğretmenler, İzmir’i de tanıma fırsatı buldular.

Yabanci (1)

İZMİR KÜLTÜRLERARASI KÖPRÜ OLDU

Avrupa Birliği Eğitim Programları Grundtvig Hizmetiçi Eğitim Faaliyeti kapsamında Türk Dili ve Kültürü programı Yaşar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu ve Avrupa Birliği Merkezi işbirliğinde gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans tarafından desteklenen ve 1 hafta süren programa Avrupa ülkelerinden İngiltere, Slovenya, Almanya ve İtalya’nın yanı sıra Kanada ve ABD’den eğitmenler katıldı. Yaşar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Okutmanı Nazlı Tunç Aslan koordinatörlüğünde gerçekleştirilen programda 40 saati bulan Türkçe derslerinin yanı sıra İzmir’i yakından tanıma fırsatı sağlayan kursiyerler kentin turistik yerlerine çeşitli geziler gerçekleştirdiler.

Yabanci

TÜRK GELENEKLERİNİ TANIDILAR

Kültürlerarası ilişkileri geliştirmek ve Türk dilini ve kültürünü tanıtmak amacıyla geliştirilen program hakkında bilgi veren Nazlı Tunç Aslan, “Türk Dili ve Kültürü başlıklı Grundtvig Hizmetiçi Eğitim kursu Avrupa’nın farklı ülkelerinde yetişkin eğitiminde yer alan okullar, öğretmenler ve bireyler arasında bağ kurmayı ve bu bağı güçlendirmek için geliştirdi. Aynı zamanda, eğitim-öğretimin Avrupa boyutunu artırmak, dil becerilerini tazelemek ve katılımcılar ile kurumlar arasında güçlü bir iletişim ağı kurmak kursumuzun diğer önemli hedeflerindendir.  Ayrıca 1 hafta süren program boyunca yabancı kursiyerler Türk kültürünü ve geleneklerini de yakından tanımış oldu” dedi.