İzmir’de İyilik Var

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Yaşar Üniversitesi’nin organizasyonuyla bir araya gelen 55 sivil toplum kuruluşu “iyilik” için buluştu. “İzmir’de iyilik var” sloganıyla yola çıkan derneklerin oluşturduğu İzmir Sivil Toplum Ağı, hem Dünya Gönüllüler Günü hem de Dünya Engelliler Günü nedeniyle, “Siz de sokak hayvanlarını besleyebilir, mülteci bir çocuğun karnını doyurabilir, bir yaşlının çantasını taşımasına yardım edebilir ya da otobüste birine yer verebilirsiniz” diyerek tüm İzmirlileri, birbirine, çevresine, hayvanlara iyilik yapmaya davet etti.

İzmir, 3 Aralık günü iyilikte buluşacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ve Yaşar Üniversitesi’nin organizasyonuyla bir araya gelen İzmir Sivil Toplum Ağı gönüllü takımı, gün boyunca kentin dört bir yanında hem iyilikler yaparak örnek olmaya çalışacak hem de herkesi iyiliğe davet edecek. Binlerce gönüllüden kimisi mültecilere yardım ederek, kimisi sokak hayvanlarını doyurarak, kimisi bir yaşlının evini temizleyerek kimisi de huzurevinde konser vererek gönüllülüğü, iyiliği ve dayanışmayı hatırlatmaya çalışacak. Sosyal medyada, yaptıkları iyilikleri #izmirdeyilikvar etiketiyle paylaşacak gönüllüler, farkındalık yaratmaya çalışacak. Gün sonunda Gündoğdu Meydanında buluşacak gönüllüler, hep birlikte çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

İZMİR’İ İYİLİK DOLDURACAK

Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Programı Koordinatörü Kevser Çimenli, geçen yıl “Kampüste iyilik var” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek, “Akademisyeninden, çalışanına ve öğrencisine Yaşar Üniversitesi Gönüllü Takımı oluştu. Yıl boyunca birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. İyilik hareketini ve gönüllülük kavramını çevremize ve tüm İzmir’e yaymak istedik. 2015 Kasım ayından bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek aynı amaçta buluşarak İzmir Sivil Toplum Ağını kurduk. Birçok etkinlik, çalıştay ve festival düzenledik. Sivil Toplum Ağı olarak Dünya Gönüllüler Günü’nde tüm kente iyilik mesajı verebilmek için ‘İzmir’de iyilik var’ sloganıyla yola çıktık. Toplam 55 sivil toplum kuruluşu ve gönüllü çalışmalar yapan ağlar iyilik için yola çıkarak bir araya geldi. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı, hep destek verdi, kampanyamızı sahiplendi. Bu anlamda yapılan çalışma yerel yönetim – sivil toplum ve üniversite işbirliği çerçevesinde de başarılı bir adım olarak gerçekleşiyor” dedi.

ysr-iyilik1

TÜM İZMİRLİLERE DAVET

Hem 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü hem de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, tüm İzmirlileri birbirine, çevresine, hayvanlara iyilik yapmaya davet ettiklerini belirten Çimenli, “Yaptığımız iyiliklerin bizleri daha yakınlaştıracağına, aramızdaki güven duygusunu geliştireceğine inanıyoruz. 3 Aralık günü, tüm İzmirlileri, sebepsiz, karşılık beklemeden, eleştirilme endişesi yaşamadan çevresine iyilik gözlükleriyle bakmaya, bir gönüllü olmaya ve nasıl bir iyilik yapabileceğinizi bulmaya davet ediyoruz. Ümit ediyoruz ki İzmir’den yükselerek bu iyilik harekete tüm ülkeye yayılacaktır. Her zaman ilklere imza atması ve öncü kimliğiyle ön plana çıkan İzmir, iyilik ve dayanışmayı hatırlamakta da ülkeye örnek olur” diye konuştu.

GÜNDOĞDU MEYDANI’NDAN BAŞLAYACAK

3 Aralık Cumartesi günü, 2 binin üzerinde gönüllüyle Gündoğdu Meydanında olacaklarını ifade eden Çimenli, “Kampanyamıza ilk günden bu yana destek veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer de gönüllülerle bir arada 14.30‘da Gündoğdu’da olacak. İzmirlilere çağrıda bulunuyoruz; siz de her nerede olursanız olun o gün hiçbir sebep beklemeden bir iyilik yapın ve #izmirdeiyilikvar etiketiyle ile saat 16:00’da sosyal medyada paylaşın. Paylaşımlarınız herkese örnek olsun ve içlerindeki iyiliği harekete geçirsin” diyerek çağrıda bulundu.