Fasulyeye alternatif beslenme önerileri

Fakir, zengin her kesimden ailelerin sofralarının olmazsa olmazı kuru fasulyenin fiyatı, “Bu fasulye 7,5 lira” şarkısındaki rakamları sollayıp 12 lira sınırına dayandı.

Fakir, zengin her kesimden ailelerin sofralarının olmazsa olmazı kuru fasulyenin fiyatı, “Bu fasulye 7,5 lira” şarkısındaki rakamları sollayıp 12 lira sınırına dayandı. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, her yiyeceğin bir alternatifi olduğunu belirterek, kuru fasulye, patates ve pirinç fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu gıdaların yerine alternatif olarak hangi gıdalarla beslenebileceğimizi anlattı. Fadıloğlu, kilosu 3,5 – 4  liradan başlayan fiyatlarla satılan, protein oranı yüksek soya fasulyesi ve nohutla beslenilebileceğini söyledi.

Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, her yiyeceğin bir alternatifi olduğunu belirterek, kuru fasulye, patates ve pirinç fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu gıdaların yerine alternatif olarak hangi gıdalarla beslenebileceğimizi anlattı.
Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, her yiyeceğin bir alternatifi olduğunu belirterek, kuru fasulye, patates ve pirinç fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu gıdaların yerine alternatif olarak hangi gıdalarla beslenebileceğimizi anlattı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen yıl 195 bin ton kuru fasulye üretildi. Buna karşın Türkiye’nin tüketimi ise 250 bin ton civarında olunca, aradaki fark ithalatla karşılandı. Güney Amerika’daki kuraklık, Çin’de aşırı yağışlar ve ülkemizde de çiftçilerin az yetiştirmesi, ithal üründeki yüzde 20’lik vergi nedeniyle, kuru fasulye fiyatı 12 lirayı buldu. Sofraların vazgeçilmezi olan kuru fasulyenin, bu yıl da olası kuraklık ve arzın az olması nedeniyle fiyatının daha da yükselmesi 16-17 liraya ulaşması bekleniyor. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, vejetaryen veya et alacak gücü olmayan insanların temel protein kaynağı olan kuru fasulyenin birçok alternatifi bulunduğu belirterek önerilerde bulundu.

 

SOYA, NOHUT, BÖRÜLCE DAHA UCUZ

Eylem Ezgi Fadıloğlu, “Nohut, mercimek, soya fasulyesi, bezelye, börülce, barbunya, şu anda fiyatı nedeniyle kuru fasulye yerine alternatif olarak rahatlıkla tüketilebilir. Protein, kalsiyum ve karbonhidrat yönünden zengin, ete yakın yapıda olan kuru baklagiller özellikle vejetaryenler için önemli besin maddeleri. Ülkemizde az tanınan soya fasulyesi, baklagiller içinde yağ yüzdesi, protein içeriği ve besin değeri en yüksek olanı” dedi.

 

TAVUK VE BALIK ETİ, YUMURTA PROTEİN İHTİYACINIZI KARŞILAR

Kuru fasulyeden aldığımız proteinin daha fazlasını yumurta, tavuk ve balık ürünlerinden alabileceğimizi belirten Fadıloğlu, “Tavuk ve balık fiyatları kuru fasulyeden daha ucuz. Et yemeyenler, yumurta yiyebilir. Bir adet yumurta, besin değeri açısından yumurta büyüklüğündeki ete eşittir” diye konuştu.

Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu
Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Program Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu

 

BÜTÇE DOSTU YEMEKLER

Bütçeye katkıda bulunmak, tasarruf etmek adına hangi yemekleri yapabileceğimizi de anlatan Fadıloğlu, “Bütçe dostu olan mercimekli köfte, nohut, bezelye, bulgur pilavı, mercimek çorbası, buğday çorbası, tarhana, ezogelin çorbası, yoğurtlu pirinç çorbası, mercimekli bulgur pilavı, yoğurtlu makarna gibi gıdaları ya da tavuk, balık gibi et ürünlerini tercih edebilirsiniz. Balık alırken fiyatı yüksek olan balıklar yerine besleyici değeri, yağ oranı yüksek ve fiyatı uygun olan hamsi, sardalye gibi balıkları seçebilirsiniz. Yumurtadan yapılan menemen, çılbır gibi yemekler de besleyici değeri yüksek, sağlıklı gıdalardır. Fiyatındaki artıştan dolayı hem kuru fasulye hem de fazla et tüketmeyenlerden biriyseniz sebzelerden karnabahar, mantar ve ıspanağı alternatif olarak tüketebilirsiniz dedi.

 

KURU BAKLAGİLLERİN 100 GRAMLARININ SAĞLADIĞI PROTEİN MIKTARI

Kuru baklagiller        Protein                      

 

Bakla                           25

Barbunya                   21

Fasulye                       22.6

Nohut                         19.2

Börülce                      23.1

Mercimek                  24

Bezelye                       22.5

Soya fasulyesi           35