Elektrik piyasalarına hakim olacaklar

Öğrenciler elektrik piyasaları dersi ile kariyerlerine yön verecekler

 Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri Türkiye enerji sektörü ve elektrik piyasalarının genel yapısını “Elektrik Piyasaları ve Düzenlemeleri” dersi ile öğreniyor.

Türkiye’de ilk kez lisans düzeyinde, “Elektrik Piyasaları ve Düzenlemeleri” başlığı altında verilecek seçmeli ders, öğrencilere gelecekteki iş hayatlarında yol gösterecek.

Yaşar Holding şirketlerinden DESA Enerji ve DESA Elektrik Genel Müdürü Cenk Hüner, Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü bünyesinde “Elektrik Piyasaları ve Düzenlemeleri” dersi vermeye başladı. Dersi alan öğrenciler, Türkiye enerji sektörü ve elektrik piyasalarının genel yapısı, işleyişi, piyasa otoritelerinin görevleri, enerjinin ve enerji kaynaklarının geçmişi, bugünü ve geleceği, elektrikli araçlar ve şarj istasyonları, hidrojen enerjisi, depolama teknolojileri, yenilenebilir enerji sertifikaları, iklim anlaşmaları hakkında bilgi sahibi olacak. Ayrıca öğrenciler hem bireysel elektrik faturaları hem de iş hayatına giriş yaptıklarında görev aldıkları şirketlerin elektrik faturalarının kontrol edilmesi, tarife yapılarının doğruluğunun belirlenmesi, olası cezaların önüne geçilmesi konularında da bilgi edinecek.

DESA Enerji ve DESA Elektrik Genel Müdürü Cenk Hüner, Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü bünyesinde “Elektrik Piyasaları ve Düzenlemeleri” dersi veriyor.

KARİYER BELİRLEMEDE YENİ BİR UFUK

 Cenk Hüner, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinden öğrenciler dersi piyasa hakkında bilgi sahibi olmak için seçtiklerini belirtti. Halihazırda üniversitenin yanında stajlarına devam eden öğrenciler ise sektörle ilgili bilgilenmenin kendilerine çok şey katacağını ve kariyerlerini belirleme konusunda yeni bir ufuk açacağını söyledi.

“BİRİKİMLERİMİZİ GENÇLERE AKTARACAĞIZ”

 Türkiye’de ilk kez lisans düzeyinde verilen bu dersin içeriği hakkında bilgi veren Hüner, “Enerji; geçmişin, günümüzün ve geleceğin olmazsa olmaz kavramı. Sanayi devriminden itibaren insanoğlunun enerji ihtiyacı katlanarak artıyor. Gerek fosil yakıtlar gerek yenilenebilir kaynaklar gerekse alternatif enerji kaynaklarına sahip olmak ve bu kaynaklardan maksimum enerjiyi üretmek, ülkelerin gündemlerinde üst sıralarda yer alıyor. Son dönemdeki küresel gelişmeler ışığında da enerjinin önemi bir kere daha ortaya çıktı, artan enerji maliyetleri ülke ekonomileri için ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Diğer yandan, yapılan uluslararası iklim anlaşmaları ile ülkeler karbon salınımını azaltmak için enerji kullanım miktarları ve çeşitleri ile ilgili birçok köklü değişiklik yapılmasına yönelik taahhütlerde bulunuyor. Tüm bu gelişmelerin ışığında enerjiyi ve enerji piyasalarının tanımak, öğrenmek ve geliştirmenin önemi gün be gün artıyor. Bu doğrultuda, 1996 yılından itibaren enerji piyasalarında aktif rol alan DESA Enerji şirketimizin birikimlerini iş hayatına yeni girecek olan gençlerimize aktarmak için çalışmalara başladık” dedi.