Üç ülke gönüllülerinden pratik çözüm

Deprem bölgesinde Japon ‘Karton Bölme Sistemi’ kurdular

Japon, Türk ve Polonyalı gönüllülerden oluşan ekip, toplu alanlarda depremzedelerin mahremiyetini sağlamak ve sahra hastanelerinde doktorların daha sağlıklı bir muayene yapabilmesi için Japonya’da uygulanan ‘Karton Bölme Sistemi’ kurdu. 

Deprem bölgesinde barınma merkezi ve sahra hastanesi gibi toplu alanlarda Japonya’da uygulanan ‘Karton Bölme Sistemi’ kuruldu. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi akademisyenleri, öğrenci ve mezunları da Japon ve Türk gönüllülerden oluşan ekipte yer alarak bu çalışmalara katıldı.

Karton Bölme Sistemi’nin (KBS) afetten etkilenen bölgeye kurulması çalışmalarında, daha önce Japonya’da ve deprem, sel veya kasırgalardan etkilenen bölgelerde yeniden yapılanma yardımı sağlayan Gönüllü Mimarlar Ağı (Volunraty Architects Network-VAN), Japon Shigeru Ban Mimarlık ve Polonya Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nden gönüllüler yer aldı.

ÜRETİM BURSA’DA YAPILDI

Gönüllü Mimarlar Ağı, Yaşar Üniversitesi’nden Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mauricio Gabriel Morales Beltran ve Araştırma Görevlisi Ecenur Kızılörenli Kuru ile iletişime geçti. KBS için Berteks Tekstil kumaşların teminini sağladı.  KBS için gerekli kağıt tüpleri bağışlayan Konfida A.Ş.’nin Bursa’daki üretim tesislerine giden Dr.Mauricio Beltran, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Gökalp Kalfa ve Mimarlık Bölümü mezunu Ozan Yaşar, 4 günlük çalışma ile kullanılması planlanan 500 ünite için gerekli 5 bin adet kağıt tüpleri montaja hazırladı.


Deprem bölgesinde Japonya’da uygulanan ‘Karton Bölme Sistemi’ kurulması çalışmalarına Yaşar Üniversitesi’nden Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mauricio Gabriel Morales Beltran’ın liderliğindeki gönüllü ekip de katıldı.

KISA SÜREDE KURULDU

Dr.Mauricio Morales Beltran liderliğindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği gönüllülerden oluşan ekip, ilk olarak Mersin Yenişehir Spor Salonu’na KBS kurulumunu gerçekleştirdi. Ardından Hatay’da Expo Merkezi’nde, Samandağ’da kurulan sahra hastanesinde, İskenderun’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu barınma merkezinde, Reyhanlı’daki Şeyh Muhammed Bin Zayid Sahra Hastanesi’nde Türk Silahlı Kuvvetleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri  KBS’yi kurdu. KBS, depremin yaralarının sarılmasının ardından tekrar kullanılmak üzere sökülerek saklanabilecek.