Hukukçulara akademik destek

Baro ile eğitimde iş birliği

Mahkemelerdeki yoğunluğun azaltılması ve uyuşmazlıkların daha kolay çözümü için hayata geçirilen arabuluculuk sistemi her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Bu kapsamda Yaşar Üniversitesi ile İzmir Barosu Avukatları Dayanışma Vakfı (İZAVAK) arasında imzalanan protokolle hukukçular, arabuluculuk, uzlaşma ve bilirkişi eğitimi gibi konularda sertifikalı olarak eğitim alabilecek.

Yaşar Üniversitesi ile İzmir Barosu Avukatları Dayanışma Vakfı (İZAVAK), tüm hukukçuların faydalanabileceği bir iş birliğini hayata geçirdi. Anlaşmazlıkların, mahkemeye gitmeden çözüme kavuşması konusunda önemli bir rol oynayan arabuluculuk sistemi başta olmak üzere uzlaşma ve bilirkişi eğitimleri, hukukçulardan yoğun ilgi görüyor. Bu kapsamda Yaşar Üniversitesi ile İZAVAK arasında “Arabuluculuk, Uzlaşma, Bilirkişi Eğitimi ve Sertifikalı İleri Eğitim Programları” iş birliği protokolü yapıldı.

 

E-DEVLET’TEN AKREDİTE

İmza törenine, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller, İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Yiğit Kazançoğlu, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Dönmez, İzmir Barosu Saymanı Avukat Emre Öktem, Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) Müdürü Doç. Dr. Hande Karadağ ile YÜSEM Eğitim Uzmanı Ebru Nalbantoğlu katıldı. Yaşar Üniversitesi, İZAVAK ile yapılacak ortak eğitimlere yönelik tüm akreditasyon haklarını sertifikalı eğitimler nezdinde İzmir Barosu ile paylaşacak ve katılımcıların eğitimlerini e-devlet başta olmak üzere geçerli tüm sistemlere akredite edebilecek.

‘SÜRESİZ İŞ BİRLİĞİ’

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller, “Hukuk fakültesi, üniversitemizin sancak gemisidir. Daha önce lisans eğitiminin yanı sıra sektöre, arabuluculuk eğitimi verdik. Baromuz zaten fakültemizin danışma kurulunda. Hem eğitim-öğretim müfredatındaki görüşleri ile hem de Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) kapsamında arabuluculuk eğitimlerini sürdürmek üzere bu protokolü karşılıklı olarak yaptık. İş birliğimiz her geçen gün daha da güçlenecek.” dedi.

İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz, “Baro olarak arabuluculuk, bilirkişi ve temel eğitimle ilgili uzun zamandır Yaşar Üniversitesi ile görüşmeler gerçekleştiriyorduk. Yaptığımız protokol ile sadece İzmir Barosu’na bağlı avukatlara değil, bölgemizdeki hatta tüm Türkiye’deki avukatlara açık bir çalışma olacak. Bu çalışmalarla ilgili tarih ve dönemleri paylaşacağız. Bu süresiz bir iş birliğidir.” diye konuştu. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Dönmez ise “Fakültemizin dış paydaşlarından İzmir Barosu ile uzun soluklu bir iş birliği hayata kazandırılmıştır. Bu protokol üniversitemiz ve İzmir Barosu anlaşmalı kurumlar haline gelmiştir.” dedi.

YÜZDE 10 İNDİRİM

Protokol kapsamında, İzmir Barosu’na kayıtlı avukatlar ile eş ve çocuklarına Yaşar Üniversitesi’ndeki tüm lisans eğitimi ücretlerinde yüzde 10 indirim uygulanacak.