NASA, Yaşarlı öğrenciyi seçti

 En büyük hayali uçmak olan Yaşarlı genç NASA’da

İzmirli Efe Özkan (20) havacılık alanında gösterdiği uluslararası başarıyla Türkiye’nin gururu oldu.

Yaşar Üniversitesi (YÜ) İİBF Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Efe Özkan, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bünyesinde faaliyet gösteren Test Pilot Okulu’nda (Test Pilot School) eğitim görmeye hak kazandı. Dünyadan yalnızca 5 uçuş pilotunun eğitim görmeye hak kazandığı okulda geleceğin uçakları ile tanışan Özkan’ın en büyük hedefi ise NASA’da görev yapabilmek.     

Çocukluk hayalini başardı

Henüz ilköğretim çağında havacılığa merak salarak planör pilotluk ve yamaç paraşütü eğitimi alan Efe Özkan iki yıl önce Türk Hava Kurumu (THK) Selçuk Uçuş Okulu’na başvurdu. Uçuş okulunda öğrenci pilot olarak eğitimlerine devam eden Özkan geçtiğimiz yıl ise NASA’nın düzenlediği, Türkiye’den 2 bin kişinin başvurduğu Uluslararası Hava Öğrenci Mübadelesi Sınavı’na katıldı.

NASA sınavında birinci oldu

Dünyanın çeşitli ülkelerinde eş zamanlı olarak düzenlenen sınavda Türkiye ve dünya birincisi olan öğrenci pilot Özkan böylece NASA’da faaliyet gösteren Test Pilot Okulu’nda 3 ay sürecek eğitimi almaya hak kazandı. Hong Kong, İngiltere ve Avusturalya’dan yalnızca 5 kişinin kazandığı sınav sonrası geçtiğimiz temmuz ayında başlayan eğitimleri almak üzere ABD’ye giden başarılı genç burada da eğitimlerini başarıyla tamamladı. Tüm masraflarının ABD hükümeti tarafından karşılandığı eğitimlerde uzay teknolojisi, sivil havacılık gibi konularda eğitim aldıklarını ifade eden Efe Özkan NASA’ya gidiş öyküsünü şöyle anlattı:

“Havacı asker bir babanın oğluyum. Belki de bunun etkisiyle tüm çocukluk hayallerim uçmak üzerine kuruluydu. Oyunlarımda bile hayali kapsüller yaratıp içlerine girerdim. Çok küçük yaşlarda planör pilotluk eğitimi aldım. İki yıldır da Selçuk Uçuş Okulu’nda eğitim alıyorum ve bir yandan da Yaşar Üniversitesi’nde eğitimime devam ediyorum. Uçuş saatlerimi tamamlayıp üniversiteyi de bitirdikten sonra özel pilot olarak görev yapabileceğim. Tüm elemeleri geçerek NASA Test Pilot Okulu’nda eğitim görebilmek ise benim için büyük bir şanstı. NASA tarifsiz bir yer. Yoğun güvenlik tedbirleri alınarak girdiğimiz merkezde çok yoğun bir ders programı vardı. Eğitimlerimizi Miami’de geleceğin uçakları dediğimiz ‘Platus’, ‘Wing Plane’ gibi gövdesiz uçak modelleriyle gerçekleştirdik. Burada dünyanın son uzay mekiği olan Discovery’i de inceleme şansımız da oldu. Eğitimlerde ise 5 kişiden 4’ü başaralı olabildi. Ben de bu 4 kişi gibi artık test pilotu belgesine sahibim.”         

Obama’nın aşçısı bizi ağırladı

Florida eyaletinin Miami kentinde bulunan NASA’da eğitim alabilmenin kendisine eşsiz deneyimler kattığını belirten başarılı genç Özkan 5 aday ile birlikte ABD Başkanı Barack Obama’nın aşçısının evinde kaldıklarını söyledi. Bundan sonraki en büyük hayalinin NASA’da görev yapabilmek olduğunu ifade eden Özkan, “Uçmak benim vazgeçilmez bir tutkum. Yaşar Üniversitesi’nde de Havacılık Topluluğu’nu kurarak arkadaşlarımla çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Sivil havacılığı ise bilinçli bir seçimle tercih ettim. Ben daha çok gezip görmeyi, sorumluluk alarak insanları taşımak istiyorum. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra sektörde iyi bir pilot olarak görev yapmak ardından ise NASA’da görev yapmak istiyorum. Herkes pilot olabilir ama test pilotu olmak gerçekten zor. Gelecekte NASA’da test pilotu olarak görev yapmak en büyük arzum” dedi.

Test pilotluğu nedir:

Test pilotu,  yeni yapılmış uçaklarda meydana gelebilecek her türlü arıza ve yangını bir deneme uçuşu ile araştıran kişidir. Test pilotu olabilmek için; test uçuşundan anlamak, bir uçağın özelliklerini bütün yönleriyle bilmek, her test uçuşunun sonucunu çıkarmak ve uçuş sırasında ters giden bir durum karşısında derhal müdahale edebilme becerisi gerekmektedir.  

no images were found