İzmir’de bilim şenliği

Halkı, özellikle de gençleri, bilimle ve araştırmacılarla buluşturmayı hedefleyen Avrupa Araştırmacılar Gecesi etkinlikleri, 30 Eylül 2016 tarihinde Avrupa’da 250’den fazla şehirde aynı anda gerçekleştirilecek. Türkiye’de sadece iki üniversitenin bu yıl düzenlemeye hak kazandığı ve üç şehirde yapılacak etkinliklerin İzmir’deki ayağına Yaşar Üniversitesi ev sahipliği yapacak. “Bilim Herkesi Birleştirir” sloganıyla hazırlanan yaklaşık 10 saat sürecek etkinlikler kapsamında, bilimsel gösteriler, deneyler, sanattan enerjiye, kodlamadan sinemaya kadar birçok konuda sohbetler ve çalıştaylar düzenlenecek.

ysr-bilim-4

TÜM İZMİRLİLER DAVETLİ

Eğer bir günlüğüne bir kahraman olabilseydiniz, nasıl bir kahraman olurdunuz? Kanserle savaşan bir kahraman mı? Yoksa küresel ısınma, kıtlık ve açlık ile mücadele eden biri mi? Belki de engellilerin hayatını kolaylaştırmak için araçlar geliştiren ya da uzayda yaşam alanları kurmayı hayal eden biri. Avrupa’nın dört bir yanında 250 şehirde aynı anda düzenlenen Avrupa Araştırmacılar Gecesi etkinlikleri, bilim severleri 30 Eylül günü, hayatımızı kolaylaştırmak için farklı bilim alanlarında çalışan araştırmacılarla buluşmaya davet ediyor. Bu etkinliğe Türkiye’de İzmir ve Ankara’da iki üniversite ev sahipliği yapacak. İzmir’de, Yaşar Üniversitesi Avrupa Birliği (AB) Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan “Bilim Herkesi Birleştirir” projesi, AB Ufuk 2020 Programı kapsamında Türkiye’den kabul edilen iki projeden biri oldu.

ysr-bilim-2

ŞENLİK HAVASINDA GEÇECEK

Etkinliklerle ilgili bilgi veren Yaşar Üniversitesi AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gökay Özerim, “Projemiz ve gün boyu düzenlenecek faaliyetler, bir bilim şenliği formatında halkın ve özellikle de her yaştan çocuk ve gençlerin bilim ve bilim insanları ile buluşmasını sağlamayı, araştırma, yenilikçilik faaliyetleri konusundaki farkındalığı arttırmayı amaçlıyor. Yaşar Üniversitesi Kampüsü,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından seçilen bilimsel öğrenci projelerinin sergilendiği, deneylerin yapıldığı, bilimsel gösterilerin sunulduğu, sanattan sinemaya bilim konulu sohbetlerin ve çalıştaylar gibi faaliyetlerin üniversitemizin yaklaşık 30 değerli araştırmacısının katkılarıyla halka açık yürütüldüğü bir alana dönüşecek. Kampüsteki konserlerle bilim şenliğimiz renklenecek. Aileniz, okul arkadaşlarınız veya tek başınıza gelip bu aktivitelere katılabilirsiniz” dedi.

Projede, İzmir ve İstanbul Valilikleri’nin yanı sıra İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Enstitüsü Derneği de ortak olarak yer alıyor.