500 yıllık enstrümana bilimsel akortBassoon to be able to be tuned after Turkish artists’ work

Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Yüksek Lisans fagot öğrencisi Anton Trofimov ile eğitmeni Aşkın Usta, Üniversitenin Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin desteğiyle, geçmişi 500 yıl öncesine dayanan Klasik Batı Müziğinin değişmez tahta üflemeli sazı fagot için devrim niteliğinde bir tasarım gerçekleştirdi.  Tasarım ve imalat süreçlerinde ileri teknolojiden faydalanılan yeni “Es borusu” tasarımı sayesinde; 500 yıldır akort edilemeyen fagot, artık gerçek anlamda diğer çalgılarda olduğu gibi akort edilebilir hale geldi. Batı Müziği’nin değişmez enstrümanı fagot, patenti alınan yeni tasarımla ulaştığı ses aralıkları sayesinde, artık geleneksel Türk Müziğinde de kullanılabilecek.

ysr-fagot-4

Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi fagot sanatçısı Anton Trofimov, enstrümanını çalarken yaşadığı uygun sesi bulabilmek için her seferinde değiştirmek zorunda olduğu “es borusu” sorununa çözüm bulmak isterken ortaya yepyeni bir buluş çıktı. Eğitmeni fagot sanatçısı Aşkın Usta ile birlikte, geçmişi 16. yüzyıla dayanan fagotta devrim niteliğindeki buluş için birlikte çalışan Anton Trofimov, “Fagotta istediğiniz sesleri çıkarmak enstrümana takılan bir aygıt olan es borusu aracılığı ile mümkün. Beş farklı es borusu bulunuyor. Her biri, ayrı bir frekans elde etmeyi sağlıyor, ancak en büyük zorluk, farklı ses frekansları elde edebilmek için sürekli es borusu değiştirmek zorunda kalmamız. Ara frekanslara ihtiyaç duyulduğu durumlarda ise bu mümkün olmuyordu. Akort edilemediği için birçok zorlukla karşılaşıyordum. Fagot çok geleneksel bir çalgı, üzerindeki en son değişiklik 250 yıl önce yapılmış. Aslında geleneğe aykırı bir denemeydi ama akort edilmeyi ve farklı frekanslara ulaşabileceğim yeni bir es borusu yapmak istedim. Elimdeki eski borularımı kestim, deneme yanılmayla birkaç güzel gelişme yaşadım” diyerek projeye başlangıcını anlattı.

ysr-fagot-2

ÜNİVERSİTE DESTEĞİ PATENTLİ BİR BULUŞ ORTAYA ÇIKARDI

Trofimov’un eğitmeni Aşkın Usta, projeyi, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller’e anlattıklarını ve aldıkları destek sayesinde hayallerinin ötesinde bir noktaya geldiklerini söyledi. Usta, “Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin desteğini aldık, tasarım üzerinde çalışabilmemiz için Minerva Kuluçka Merkezi’nde bir ofis tahsis edildi. Fikrin geliştirilmesi aşamasında, endüstriyel tasarım, malzeme mühendisliği işin içine girdi ve sonunda bir TÜBİTAK projesi haline geldi. Ulusal patent alındı, uluslararası patent için de başvuru yapıldı. Parçalar, bilgisayar yazılımlarıyla, simülasyonlarla nefesin borudan nasıl geçeceğine kadar hesaplanarak tasarlandı. Seri imalata uygun bir prototip geliştirildi. Bir yıl önce yalnızca fikir olarak yola çıkan proje şu anda sipariş verildiğinde üretilebilecek bir konuma geldi” dedi.

 Fotoğraftakiler: Prof.Dr.Levent Kandiller, Aşkın Usta, Özge Usta (Bizde hoca) , Anton Trofimov, Valentyn Trofimov
Fotoğraftakiler: Prof.Dr.Levent Kandiller, Aşkın Usta, Özge Usta , Anton Trofimov, Valentyn Trofimov

ARA FREKANSLARA ULAŞMAK ARTIK MÜMKÜN

Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan babası Valentyn Trofimov da kendisi gibi fagot sanatçısı olan Anton Trofimov, “Bizim tasarımımız sayesinde; belli bir standartta, tüm es borularının yaptığını yapabilen, sürekli es borusu değiştirme ihtiyacını ortadan kaldıran, ara frekansları da elde edebildiğiniz bir es borusu ortaya çıktı. Farklı akortlara tek bir es borusuyla ulaşmayı mümkün kıldık. Fagot için milat olarak adlandırabileceğimiz bu yeni model sayesinde, fagot sanatçıları enstrümanın entonasyonunu kendilerine göre ayarlayabilecek. Fagot, artık gerçek anlamda, diğer çalgılarda olduğu gibi akort edilebilecek” diye konuştu.

5’TE BİRİ FİYATINA YÜZDE 100 YERLİ ÜRETİM

Es borusunun Türkiye’de üretilmediğini belirten Aşkın Usta, “Es borusunun imalatı, el işçiliğine dayalı yöntemlerle gerçekleştiriliyor ve Türkiye’de üretimi yoktu. Bu sebeple üründe standart nitelik elde etmek zordu. Ayrıca 5 es borusu aldığınızı düşündüğünüzde maliyeti de çok yüksekti. Bu yüzden ülkemizdeki kullanıcılar başta Almanya, Japonya ve ABD olmak üzere yabancı pazarlara bağımlıydı. Artık tamamen yerli, hızlı, kolay ve düşük maliyetle bu ürüne ulaşılabilecek. Ayrıca, hacmi 320 milyon Euro civarında olan bu küresel pazarda, Türkiye’nin de pay sahibi olması mümkün olacak.  Maliyete baktığımızda ise kaliteli es borusu seti almak istediğinizde ödeyeceğinizin 5’te biri fiyatına, bu ayarlanabilir es borusunu alabileceksiniz” dedi.

ARTIK GELENEKSEL TÜRK MÜZİĞİNDE DE KULLANILABİLECEK

İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Aşkın Usta, “500 yıldır akort edilemeyen fagot, artık gerçek anlamda keman gibi diğer çalgılarda olduğu şekilde akort edilebilir hale geldi. Batı Müziğinin değişmez enstrümanı fagot, patenti alınan yeni tasarımımızla ulaştığı ses aralıkları sayesinde, artık 500’ün üzerinde makam olan Geleneksel Türk Müziğinde de kullanılabilecek. Bu buluş, Türkiye’nin ve okulumuzun, evrensel kültüre bir katkısı olacak. Hızlıca akort edilebildiği için hem orkestra, hem de solo olarak fagot daha önemli hale gelecek. Orkestra elemanı olarak kullanıldığında uyum artacak. Fagot sanatçıları olarak tüm bunlar ayrıca mutluluk kaynağımız” şeklinde konuştu.

 The bassoon, a woodwind musical instrument with a history going back some 500 years, will be able to be tuned like many other instruments thanks to the work of two artists in Turkey who have developed a new design.

Graduate student Anton Trofimov and his teacher Aşkın Usta developed the project in Yaşar University in the western province of İzmir, with the support of the university’s Office of Information and Technology.

The bassoon has been “untenable” for nearly 500 years, but Trofimov and Usta’s innovation looks set to change this through the use of advanced technology in the design and production process.

“With the new model, which we could call a milestone for the instrument, bassoon players will be able to adjust the intonation of their instruments,” Trofimov said on Sept. 15.

“The bassoon was not able to be tuned for 500 years, unlike many other instruments. Now, what has traditionally been an unchanging instrument in Western music will be able to be used in Turkish music with the new design that we have got a patent for. This discovery will contribute to our school, to Turkey, and to universal culture,” Usta said