İzmir dizilere cazip

İzmir, film ve dizi çekimleri için plato oluyor

Doğal güzellikleri, altyapı imkanları ve yıl boyu süren ılıman iklim özellikleri ile İzmir, sinema ve dizi sektörünün başkenti İstanbul’a alternatif olabilir.

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Film Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Çakaloz, İzmir’in sahip olduğu doğal özellikleriyle, yakın zamanda sinema ve dizi sektörü için cazibe merkezi olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Önceki yıllarda İzmir’de çekilen dizilerin ne kadar popüler olduğunu hep birlikte gördük. İzmir’in, Çeşme, Urla ya da Foça gibi doğal plato özellikleri taşıyan ilçelerinin yanı sıra iklim özellikleri ve ulaşım kolaylığı nedeniyle sinema ve dizi sektörü için çok uygun bir şehir. Tüm bu nedenler göz önünde tutulduğunda İzmir’in cazibesinin arttığını söyleyebiliriz.”

Destek vermeye hazırız

 Bu süreçte üniversitelerin sinema ve dizi sektörüne eğitimli işgücü desteği verebileceğini belirten Çakoloz, üniversitelerin sahip olduğu altyapı imkanlarının da kullanılabileceğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Onur Çakaloz : “Yaşar Üniversitesi Film Tasarım Bölümü’nde sektörün ihtiyaç duyabileceği her alanda çalışabilecek öğrencileri yetiştiriyoruz. Ayrıca üniversitemiz bünyesinde yer alan seslendirme ve televizyon stüdyoları ile de destek vermeye hazırız” dedi.

no images were found