Faturalara Karşı Kış reçetesi

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla elektrik, doğal gaz gibi faturaların tutarları da artmaya başlayacak. Vatandaşları yüksek fatura ödemekten kurtaracak öneriler sunan Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Program Sorumlusu Selen Çekinir, evlerde ısı tasarrufunu sağlamak için neler yapılabileceğini anlattı.Yasar Tasarruf (1)

Türkiye’nin Avrupa’da doğal gaz tüketimi en hızlı artan ülke konumunda olduğunu ancak bununla birlikte doğalgaz ithalat rakamlarının da her geçen sene artığına dikkat çeken Çekinir evlerde uygulanması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Program Sorumlusu Selen Çekinir
Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Program Sorumlusu Selen Çekinir

DÜŞÜK SICAKLIKTA GECE-GÜNDÜZ YAKMAK DAHA EKONOMİK

“Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonu yapılmalı. Pencerelerin çift camlı olması ve yalıtım yapılması gerekir. Isı merkezlerinin bodrum yerine çatıda kurulması ile binalar hem daha tasarruflu, daha çevreci ve daha emniyetli olacaktır. Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece-gündüz yakmak, gündüzleri yakıp, gece söndürmekten daha ekonomik olacaktır. Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörler iptal edilmeli, her radyatöre termostatik vana monte edilmeli ve uygun sıcaklıkta ayarlanmalı. Odalarda masa, sandalye ve yatakları dış duvarlardan uzak tutmalı. Güney cephesi pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlamalı. Güneş alan camları her gün temizlemeli ve güneşin pasif ısıtmasını sağlamalı. Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirmeli. Çünkü nemli hava, sıcaklığı daha iyi tuttuğundan  buharlaşma azalacak; vücut daha az ısı kaybedecektir.

Yasar Tasarruf (2)

RADYATÖRLERİN ÜSTLERİNİ KAPATMAYIN

“Kullanılmayan oda, kiler antre ve merdiven radyatörlerini kapatmalı, radyatörlerin üstlerini kapatmamalı. Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Hava sızıntısı olabilecek yerleri, hava sızdırmaz şeritlerle, bantlarla kaplamalı. Ayrıca çatı odanız varsa üst katını uygun şekilde yalıtmalı, mümkünse pencereler çift camlı olmalı. Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli.”

GÜNEŞ PANELLERİ KULLANIN

Kat kaloriferinde ve merkezi kazanlarda malzemelerin seçimi, mühendislik büroları ve yetkili servis-teknik uzmanları tarafından yapılmalı gerektiğini anlatan Çekinir, “Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su borularınızı yalıtın. Binaların içindeki 40 derecenin üzerindeki ısı kaybetmesini istemediğiniz her türlü sıcak yüzeyi yalıtın. Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş panellerini kullanın. Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı. Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli. Atık gaz borusu çapı geniş, kısa ve bağlantısı kolay olmalı. Rüzgarlı havalarda ısıtıcı, sönmez özellikte olmalı. Kat kaloriferinde ve merkezi kazanlarda cihazın izolasyonu iyi olmalı, malzemelerin seçimi, mühendislik büroları ve yetkili servis-teknik uzmanlar tarafından yapılmalı” dedi.

Doğalgaz için ne kadar ödüyoruz

Konutlarda 1 metreküp doğal gaz için yaklaşık 1,14 TL ödüyoruz.

RAKAMLARLA DOĞAL GAZ KULLANIMI

İzmir’de bulunan doğal gaz abone sayısı: 651 bin

İzmir’de doğal gaz kullanan sanayi firması: 200