AVRUPA’NIN İŞSİZLİĞİNE İZMİR’DE ÇÖZÜM ARIYORLAR


Yaşar Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu üyesi gençler tarafından hazırlanan, “Avrupa’daki genç işsizliği ve çözüm önerisi olarak girişimcilik” kavramını ele aldıkları “Employ Yourself /Kendine İş Çıkar” adlı proje, 9 ülkeden 25 katılımcı ile İzmir’de hayata geçirildi. Proje kapsamında Ege Genç İşadamları Derneği’ni (EGİAD) ziyaret eden katılımcılar girişimcilik hakkında bilgi aldılar.

Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’nden 14 bin Avroluk hibe kazanan proje kapsamında Avrupa’daki genç işsizliğine bir çözüm önerisi olarak girişimcilik kavramı ele alınıyor. Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çağrı Bulut ise katılımcılara, yeni iş fikirlerinin nasıl hayata geçirilebileceğine dair uygulamalı dersler verdi.

Genç girişimciler genç işadamlarını ziyaret etti

Avrupa çapında bir girişimcilik ağının oluşturulması için de oturumlar düzenlenen projede katılımcılar, Ege Genç İşadamları Derneği’ni de ziyaret ederek EGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Öztap’tan girişimcilik hakkında bilgi aldılar. Genç girişimcilere sunum yapan Cenk Öztap, girişimcilik konusunda eğitimin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Öztap: “ Girişimcilik bir sektör haline geldi. Bu sektörün olmazsa olmaz üç öğesi var; eğitim, tecrübe ve finansman. Eğitim konusunda üniversiteler girişimcileri doğru doğru yönlendirmek ve bilinçlendirmek konusunda önemli bir role sahip. Tecrübe konusunda ise EGİAD olarak, üyelerimizle birlikte iş hayatındaki tecrübelerimizin bu yeni endüstride girişimcilere çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bu anlamda Yaşar Üniversitesi’nin genç girişimcilerinin bu çabasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.  Proje Koordinatörü İşletme Bölümü Doktora öğrencisi Fatma Hacıoğlu ise gençlerin girişimcilik konusunda yenilikçi fikirlere sahip olduğunu ancak yönlendirilmeye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

girisimci1.jpg

İşadamları yol gösterecek

Hacıoğlu: “ Yenilikçilik ve girişimcilik konusunda gençler oldukça cesur ve istekli ancak bu konuda eğitime ve yol gösterilmeye ihtiyaçları var. Biz bu ziyaret ile proje ortağı Bulgaristan, Yunanistan, Hırvatistan, İspanya, Portekiz, Letonya, Polonya ve İtalya‘dan ülkemize gelen 25 katılımcı ile birlikte genç girişimci işadamlarının deneyimlerinden istifade etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 Avrupa’da genç işsiz rakamları

Avrupa Komisyonu’nun son istatistiklerine göre AB çapında gençler arasında işsizlik yüzde 23.5 oranında seyrediyor. Bu da Avrupa’da 15-24 yaş arasındaki 7.5 milyon kişinin çalışmadığı veya eğitim görmediği anlamına geliyor. Avrupa’da genç işsizliğinin durumu ülkeler arasında farklılık gösteriyor. Genç işsizliği Almanya’da yüzde 7.7 seviyesindeyken Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerde bu oran yüzde 50’yi geçiyor.