Yeşil geleceğe akademik destek

Avrupa Birliği çatısı altında Bornova’da çevre ve iklim projesi başlatılıyor. Yaşar Üniversitesi’nin de akademik destek vereceği, Bornova Belediyesi’nin Almanya’nın Heidelberg Belediyesi ile birlikte yürüteceği iklime uyum ve çevrenin korunması projesine yönelik önemli adımlar atıldı.

 Çevrenin korunmasına önem veren  Bornova Belediyesi’nin Heidelberg Belediyesi ile birlikte yürüteceği proje temel olarak, iklim ve çevre temelli eylemler için Türk ve AB yerel yönetimleri arasındaki diyaloğun geliştirilmesi ve yerel yönetimlerin kapasitelerinin güçlendirilmesini amaçlıyor. 110 bin Euro tutarındaki bütçesinin yüzde 90’ı “Türkiye ve AB arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı-II” tarafından karşılanacak olan proje kapsamında çevre ve iklim konusunda gelecekte yapılacak tüm yatırımların altyapısı oluşturulacak.  Proje kapsamındaki akademik çalışmalar Yaşar Üniversitesi tarafından, farkındalık oluşturma çalışmaları ise Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) yürütülecek.

Yaşar Üniversitesi ile iş birliği

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda proje yürütücüsü olarak sözleşme imzaladı. Projenin imzalanarak yürürlüğe girmesinden hemen önce Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller ve Genel Sekreter Ender Duran ile bir araya geldi. Başkan İduğ’un makamında gerçekleşen ziyarette yerel yönetim üniversite iş birliğinin önemine dikkat çekilirken, iki kurum arasındaki ortak çalışmaların artırarak devam ettirebileceği vurgulandı.

110 bin Euroluk hibe projesinin Bornova Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi’nin katkılarıyla Bornova’ya kazandırıldığını söyleyen Başkan İduğ, “Amacımız üniversite yerel yönetim işbirliğinin daha üst noktalara taşınmasıdır. Bunun için Bornova Belediyesi akademik çalışmaların içinde her zaman olacaktır. Rektörümüze, Yaşar Üniversitesi’ne ve projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Dr.Mustafa İduğ-Prof.Dr.Levent Kandiller

Sürdürülebilirlik planları yapıldı

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller de söz konusu projeyi birlikte yürüterek üniversite yerel yönetim iş birliğini taçlandırdıklarını belirterek, “Sürdürülebilirlik için planlarımızı yaptık. Bu işin ilk aşamasıydı. Bu destekle birlikte Bornovamızı daha enerji verimli, daha sürdürülebilir, kalkınmaya destek veren daha yaşanabilir bir kent haline getireceğiz. Bu güzel örneği başka projelerle de taçlandırmaya devam edeceğimize inanıyorum” dedi.

Dr.Mustafa İduğ-Prof.Dr.Levent Kandiller-Ender Duran

“Yeşil Bir Gelecek İçin Şehir Eşleştirme Hibe Programı” kapsamında Bornova’nın iklim değişikliğine uyum sürecinin geliştirilmesi, bu konudaki kapasitesinin arttırılması ve yeni teknolojilerin uygulanması için Bornova  ve Heidelberg arasında bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanması hedefleniyor.