Yapay zeka ile karbon ayak izini azalttılar

Fotoğraftakiler: (Soldan sağa) Dr.Simge Gökbayrak- Sera Atmaz- Ayşe Ertuğrul- Dr.Tülay Görü Doğan

Yapay zeka ile sürdürülebilir tasarım

 Genç iletişimciler tasarımlarında yapay zeka kullandı, bu sayede 278,4 kilogram karbon ayak izini önledi, iklim değişikliğine dikkat çekti.

 Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri Ayşe Ertuğrul ve Sera Atmaz, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen ‘Sıfır-Karbon Okuryazarlığı: Dijital İçerik Geliştirme Kampı ve Araştırma Projesi’nde tasarladıkları poster ile mansiyon ödülü aldı. Öğrenciler, İç Anadolu’daki yöresel giyimli bir kişinin, Antalya’da yetişen ejder meyvesi yediği fotoğrafı çekmek için 278,4 kilogram karbon ayak izi üretmek yerine, posteri yapay zekayla hazırlayarak çevreye zarar vermemiş oldu.

‘Sıfır-Karbon Okuryazarlığı: Dijital İçerik Geliştirme Kampı ve Araştırma Projesi’, iklim değişikliği ve iklim krizi ile literatüre giren kavramların görselleştirilerek tanıtılması, Türkiye’nin sıfır karbon hedefleri doğrultusunda bilgilendirici içerikler üretilmesi ve iklim değişikliği kapsamında toplumda somut davranış değişikliği yaratma potansiyeli olan dikkat çekici dijital tasarımların ve platformların üretilmesini amaçlıyor. Elektrik Üretim Anonim Şirketi öncülüğünde, Türkiye Elektrik Sanayi Birliği ve OSTİM Yenilenebilir Enerji, Çevre Teknolojileri Kümelenmesi ve OSTİM Teknik Üniversitesi paydaşlığında düzenlenen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen proje kapsamında Dijital Tasarım Oluşturma Kampı ve Yarışması düzenlendi.

Yaşar Üniversitesi öğrencileri tasarım projelerinde, İç Anadolu’daki yöresel giyimli bir kişinin, Antalya’da yetişen ejder meyvesi yediği fotoğrafı çekmek için 278,4 kilogram karbon ayak izi üretmek yerine, posteri yapay zekayla hazırlayarak çevreye zarar vermemiş oldu.

YARATICILIKLA BİRLEŞEN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

 Yaşar Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri Ayşe Ertuğrul ve Sera Atmaz, Ankara’da düzenlenen etkinlikte yaptıkları tasarımla, 20’den fazla öğrenci arasında dikkat çekti. İki günlük kampın sonunda poster tasarımı yapan Ayşe ve Sera, yapay zekayla yaptıkları tasarım sayesinde 278,4 kilogram karbon salınımı yapmayarak iklim değişikliğine katkı sağladı. Yeni Medya ve İletişim Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tülay Görü Doğan ve Dr.Öğretim Görevlisi Simge Gökbayrak’ın danışmanlığını yaptığı proje ile mansiyon ödülüne layık görülen öğrenciler şunları söyledi:

Yaşar Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Bölümü öğrencileri Ayşe Ertuğrul(sağda) ve Sera Atmaz, yapay zeka sayesinde 278,4 kilogram karbon salınımı yapmayarak iklim değişikliğine katkı sağladı.

“Sürdürülebilirlik ve yaratıcılık bir araya geldiğinde gerçekten etkileyici sonuçlar elde edebiliyoruz. İçerik üreticileri ise her gün daha dikkat çekici içerikler üretmek için yaratıcılıklarını zorluyor. İç Anadolu’nun mistik atmosferinde ejder meyvesi yiyen yöresel giyimli bir amcamızın bu yaşadığı yere ve yaşam alışkanlıklarına uzak, absürt görselini yapay zekanın gücüyle ürettik. Bu fotoğrafı geleneksel yöntemlerle çekmek için ejder meyvesinin yetiştirildiği Antalya’dan İç Anadolu’daki bir kent olan Yozgat’a gelmenin karbon maliyeti 122,7 kilogram. İzmir’de bulunan bir içerik üreticisinin Yozgat’a gelmesinin karbon maliyeti 155,6 kilogram. Sonuç olarak, bu fotoğrafı yapay zeka ile üretmek yerine geleneksel yöntemlerle fotoğraflamak 278,4 kilogram karbon salınımı üretecekti. Ancak yapay zekaya başvurarak çevreye dost bir alternatif bulduk. Artık içerik üreticileri olarak, yaratıcılığımızı sınırlamadan dünyamızı koruma fırsatına sahibiz. Bu afiş, ilham verirken aynı zamanda sürdürülebilirliği ön plana çıkarıyor.”

YAPAY ZEKA İLE ÇEVRE KORUMA

Yaşar Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tülay Görü Doğan ise “İklim değişikliği konusu hepimizi yakından ilgilendiren bir konu. Bölüm olarak bu tür öncelikli konuları önemsiyoruz. Bu konuları yeni medya teknolojileriyle ilişkilendirerek topluma yararlı ve farkındalık yaratabilecek her tür projenin içinde yer almaya çalışıyoruz. Sık sık sektörle bir araya gelerek hem bölümdeki derslerimizle hem de dış etkinliklerle zenginleştirmeye ve farklılaştırmaya çalışıyoruz.” dedi.