BORNBERG İçin Destek

Yaşar Üniversitesi’nin de proje ortağı olduğu Bornova Belediyesi ve Heidelberg Belediyesi arasında başlatılan İklim Uyum Şehir Eşleştirme Projesi (BORNBERG) için çalışmalar sürüyor.

Toplam 110 bin Euroluk bütçesinin yüzde 90’ı, ‘Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme-2: Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı’ tarafından karşılanan BORNBERG Projesi, iklim ve çevre temelli eylemler için Türk ve AB yerel yönetimleri arasındaki diyaloğun geliştirilmesi ve yerel yönetimlerin kapasitelerinin güçlendirilmesini amaçlıyor.

Bornova Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Bornova Belediyesi’nin Heidelberg Belediyesi ve ENSİA ile birlikte proje ortakları arasında yer alan Yaşar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurdan Yıldırım ve Dr. öğretim üyesi Emin Selahattin Umdu, Bornova’yı ve Türkiye’yi bekleyen iklimle ilgili gelişmeleri ve alınabilecek önlemleri anlattı. Toplantıda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

İKLİM HERKESİN SORUNU

Yenilenebilir Enerjiler üzerine yüksek lisansı eğitimi bulunan Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, “İklimle ilgili konular sadece eğitimli insanların problemi gibi algılanıyor ama aslında herkesin problemi. O nedenle farkındalık oluşturmak istedik. Yolun başındayız. Umarım hem belediyemize hem kentimize hem de insanlığa faydalı bir çalışmayı hep birlikte hayata geçiririz” dedi.

BÜROKRATLAR BİLGİLENDİRİLDİ

Yaşar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan Yıldırım, “Üzerinde çalıştığımız daha yeşil, daha enerji verimli, daha sürdürülebilir bir Bornova için, BORNBERG projesiyle ilgili müdürlerimize bilgilendirme yaptık. Projemiz hakkında genel bilgiyi verdikten sonra, yapacağımız çalışmalar ve ihtiyaç analizlerimiz hakkında bilgi verip gelişmeleri aktardık” ifadelerini kullandı.

AMAÇ FARKINDALIK

Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Emin Selahattin Umdu, “BORNBERG projemizin yönetici eğitimlerine başladık. Bu eğitimler sırasında hem bir farkındalık yaratmak istedik hem de Bornova Belediyesi’nin farklı unsurlarının sürdürülebilirlik çalışmalarına verebileceği katkıları değerlendirdik” diye konuştu.

Projenin hedefleri:

_  Bornova için Yerel İklim Eylem Planının (SECAP) geliştirilmesi

_  Politika üretmeyi desteklemek için hazırlık çalışmaları yapmak

_  İklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma konusunda Bornova için yerel stratejiler, planlar, yol haritaları geliştirmek

_  Toplumun farklı gruplarına odaklanarak iklim değişikliği ve çevre konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi

_  İklim değişikliğine uyum sağlamanın aciliyeti ve önemi konusunda farkındalık yaratmak