Yaşar’da mezuniyet gururuGraduation pride

Yaşar Üniversiteli ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından bin 20 öğrenci, başarıyla geçen bir öğrenim hayatının ardından geleceğe daha güvenle bakabilmenin gururu ile mezun oldu. Selçuk Yaşar Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenlerde, fakülte ve meslek yüksekokullardan mezun olan öğrenciler aileleriyle birlikte büyük mutluluk yaşadı. İlk üç dereceyle mezun olanların tamamını ise kız öğrenciler oluşturdu.

Törende konuşan Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, yeni mezunları hayallerini gerçekleştirebilecekleri, başarılarla dolu bir geleceğe uğurlamanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Dünya insanı gençler yetiştirmek için bilimin ve modern eğitimin tüm olanaklarını üniversitemizde buluşturarak ilerliyoruz. Uluslararası standartlarda eğitim alan mezunlarımız, yarının liderleri, mesleklerinde başarılı, bilinçli ve sorumlu bireyler olarak yetiştiler. Bin 20 mezunumuzu, eğitimleri sürecinde kazandıkları birikim ile bundan sonraki hayatlarına uğurluyoruz” dedi.

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı
Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı

Üniversitenin bu yıl 15. yılını doldurduğunu belirten Rektör Prof.Dr. Cemali Dinçer de  “Geçtiğimiz yılı, üniversite-sanayi işbirliği projeleriyle, kent markalaşmasına verilen desteklerle, film festivalleriyle, muhteşem konserlerle, Avrupa Birliği projeleriyle, engelsiz çalışmalarımızla, bilim, sanat ve tasarım alanlarında aldığımız birçok ödülle kapattık. Basketbol, voleybol, atletizm, triatlon ve rüzgar sörfü şampiyonluklarının yanı sıra yelken, yüzme, tenis, satranç ve diğer çeşitli spor yarışmalarında derecelere giren öğrencilerimiz yüzümüzü güldürdü” diye konuştu.

Rektör Prof.Dr. Cemali Dinçer
Rektör Prof.Dr. Cemali Dinçer

İLK ÜÇ KIZLARIN

Yaşar Üniversitesi’nden ilk üç dereceyle mezun olanların tamamını kız öğrenciler oluşturdu. Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Burcu Genç üçüncü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Gizem Nur Karagöz ile Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü öğrencisi Christina Marie Dorothea Faber ikinci, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Pakize Şanal da birinci olarak mezun olmaya hak kazandı.

Yaşar Üniversitesi’nden ilk üç dereceyle mezun olanların tamamını kız öğrenciler oluşturdu. (Soldan Rektör Prof.Dr.Cemali Dinçer-Burcu Genç-Christina Marie Dorothea Faber- Gizem Nur Karagöz-Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı- Pakize Şanal)
Yaşar Üniversitesi’nden ilk üç dereceyle mezun olanların tamamını kız öğrenciler oluşturdu.
(Soldan Rektör Prof.Dr.Cemali Dinçer-Burcu Genç-Christina Marie Dorothea Faber- Gizem Nur Karagöz-Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı- Pakize Şanal)

AZMİ BİRİNCİLİĞE TAŞIDI

Annesi Fatma Şanal daha o ilkokula başlamadan böbrek rahatsızlığı yaşayan ve yıllarca diyalize giren, ardından da nakille hayata tutunan Pakize Şanal, yaşadığı tüm zorluklara karşın hiçbir zaman yılmadı, sabahlara kadar çalıştı ve müthiş bir başarıya imza attı. Hiç aklında olmamasına ve bilgisayarla ilişkisi yalnızca açıp kapatmaktan ibaret olmasına rağmen ağabeyi Hasan Şanal’ın yönlendirmesiyle bilgisayar mühendisliği bölümünü tam burslu olarak kazanan Pakize Şanal, zekası, disiplinli çalışması ve azmiyle 4 üzerinden 3,98 not ortalamasıyla mezun olmayı başararak birinci oldu.

Üniversite 1. Pakize Şanal
Üniversite 1. Pakize Şanal

Anne Fatma Şanal, rahatsızlığı nedeniyle kızının zor günler geçirdiğini, ancak her zaman çok başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek, “Daha ilkokula başlarken hastalığım ortaya çıktı. Ben diyalize gidip gelirken Pakize, ağabeyiyle birlikte okula gider, ev işlerinde de bana yardım ederdi. İkisi de yaşadıklarına karşın hep başarılı öğrenciler oldular. Ben doktor ya da hemşire olmasını istedim, ama o bilgisayar mühendisliğini kazandı ve birincilikle bitirerek gururumuz oldu” dedi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Pakize Şanal’ı azmi birinciliğe taşıdı.
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Pakize Şanal’ı azmi birinciliğe taşıdı.

HEDEFİ AKADEMİSYEN OLMAK

Pakize Şanal, “Bilgisayardan çok anlamazdım, sadece açıp kapatıp internete girecek kadar bilgim vardı bölümü kazanmadan önce. Annemi bırakıp başka şehirde okumak istemedim, ağabeyimin yönlendirmesiyle Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü kazandım. Matematik ve fizik dersleriyle aram hep iyiydi ve bu sayede kolaylıkla adapte oldum. Bölümümü ve mesleği çok sevdim, bu sevgi de beni okul birinciliğine kadar taşıdı. Gelecekteki amacım ise okulumda yüksek lisans ve doktoramı tamamlayıp akademisyen olmak” diye konuştu.

 

YSR Mezun(9)

YSR Mezun(6)

Yaşar University’s graduates from the undergraduate and graduate programs — 1,020 students in total — took pride in their well deserved graduations while also looking to future in confidence. During the graduation ceremonies held at the Selçuk Yaşar Campus, graduates from faculties and vocational schools shared their great happiness with their families. The three highest scoring graduates were all female students.

“To make sure that our graduates are globally engaged, we furnish our university with science and modern education as we proceed on our path. We provided our graduates with an education of international quality and raised them as the leaders of future as well as conscious and responsible individuals who will achieve a lot in their fields,” said Ahmet Yiğitbaşı, President of the Board of Trustees.

Stating that the alumni of Yaşar University hold quite nice positions at numerous corporate companies, Rector Prof. Dr. Cemali Dinçer continued saying, “We keep in touch with them.  The Career and Alumni Center of our university organizes various meetings whereby it convenes with our students and graduates as well as employers from different sectors.”

GIRLS, THE TOP THREE GRADUATES

Furthermore, the three highest scoring graduates were all female students. Burcu Genç from the Department of Industrial Engineering was the third highest scoring student while Gizem Nur Karagöz from the Department of Computer Engineering and Christina Marie Dorothea Faber from the Department of International Trade and Finance had the second highest graduation scores. Pakize Şanal from the Department of Computer Engineering graduated as the highest scoring student.