Yaşar Üniversitesi Mezunu Genç Mimardan Dubai’yi Serinletecek ProjeYoung architect to cool Dubai with her architectural skills

Dünyanın önde gelen uluslararası mimarlık ve tasarım firmalarından biri olan Perkins+Will’in Dubai ofisinde tasarım yapan İzmirli Mimar İdil Kantarcı, Arap çöllerinden ilham alarak tasarladığı kent mobilyası ile Dubai Tasarım Haftası’nın öne çıkan isimlerinden biri olmayı başardı. Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Kantarcı, Dubai Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen yarışmada onlarca başvuru arasında ilk 3 finalistten biri oldu.

 Dubai Kültür ve Sanat Kurumu ile Dubai Tasarım Bölgesi tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan mimar ve tasarımcılara yönelik olarak düzenlenen 2018 Dubai Tasarım Haftası ve bu etkinlik kapsamında düzenlenen yarışmaya Mimar ve Tasarımcı İdil Kantarcı da katıldı.

Bu yılın belirlenen ‘su öğesi’ teması kapsamında Bedevilerin çöl yaşamını araştırdığını belirten genç mimar, “Zorlu çöl koşullarına uyum sağlamayı başarmış Bedeviler için tarihsel olarak ghaf ağacının büyük bir önemi bulunuyor. Derin kökleri sayesinde çöldeki yer altı sularına ulaşarak yılın her dönemi yeşil kalmayı başaran bu ağaç, kusursuz yaprakları sayesinde Bedevilere gölge sağlayan serin alanlar oluşturmuş. Ghaf ağacından esinlenerek ‘Açılım’ ismini verdiğim tasarımımda su damlacıkları püskürten hareketli bir oturma alanı oluşturdum. Tasarım Haftası kapsamında Dubai Kent Komisyonu tarafından bu sene 4’üncüsü düzenlenen yarışma sonunda ilk 3’e kalan tasarımım, ayrıca sergilenmeye de alındı “ bilgisini verdi.

 

GENÇ YAŞTA PEK ÇOK ULUSLARARASI ÖDÜL

Meslek yaşamına Perkins+Will’in Amerika Birleşik Devletleri Charlotte ofisinde başlayan, henüz Yaşar Üniversitesi öğrencisi iken Lufthansa, Philips gibi dev markaların düzenlediği yarışmalarda elde ettiği derecelerle de adından söz ettiren başarılı mimar, “Uluslararası projelerde deneyim kazandıktan sonra gelecekte mutlaka ülkem için de başarılı projelere imza atmayı istiyorum” dedi.

  

Yaşar’s graduate young architect İdil Kantarcı, working at the Dubai branch of one of the world’s most prominent US-based architectural and design firms, Perkins+Will, achieved to be one of the leading figures of the Dubai Design Week thanks to her urban furniture designs inspired by Arabian deserts.

Kantarcı’s design was ranked among the top 3 at the 2018 Dubai Design competition, which is organized for the participation of the architects and designers living the United Arab Emirates by Dubai Culture and Arts Institution and Dubai Design Region.

 The young architect informs us saying that she did a research on the lives of bedus in deserts based on this year’s theme ‘Water Factor’, and continues saying, “For Bedus who have achieved to adapt themselves to the challenging life in deserts, historically speaking, ghaf tree is quite important. Its deep roots allow it to reach groundwater resources beneath the desert and to keep its flawless green leaves on, which provides shady and cool spots for Bedus in desert.  Inspired by ghaf tree, I named my design ‘De-bunching’, which incorporates a vibrant spot of seats where there are sprays of water.”