Tercihlere yön veren dijital girişim

İzmirli genç girişimcilerin site ve uygulamasını 1 haftada 1 milyon kişi ziyaret edip yaklaşık 2 milyon kez sorgulama yaptı.

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Ödemiş’in, mezun öğrencilerinden oluşan ekibiyle hayata geçirdiği Univerlist internet sitesi ve mobil uygulamaları, tercih döneminin en popüler site ve uygulamaları arasında zirvede yer aldı. Univerlist ve geliştirdiği tercih botu mobil uygulaması, Apple tarafından kullanıcılarına önerildi ve eğitim kategorisinde en popüler uygulama oldu.

Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi desteğiyle Kuluçka Merkezi Minerva’da girişimci genç akademisyen Murat Ödemiş ve öğrencilerince hayata geçirilen Univerlist.com uygulaması Türkiye’deki ve dünyadaki üniversiteleri, eğitim olanaklarını tek tuşla öğrencilerin önüne getirmeyi hedefliyor.

Univerlist, öğrencilere, burs imkanından akademik başarılarına, sosyal tesislerinden fiziki imkanlarına istedikleri üniversiteleri ve bu okulların yer aldıkları şehirlerin coğrafi özelliklerine kadar birçok bilgiye kolaylıkla ulaşılabilmeyi sağlıyor. KOSGEB Arge İnovasyon Desteği alarak “Adaptif Üniversite Tercih Platformu ve Verilerinin Analizi” projesiyle şirketleşen Univerlist’in geliştirdiği tercih botu uygulaması da 100 binlerce öğrenci ve yüzlerce rehber öğretmen tarafından tercih listelerini hazırlarken kullanılıyor.

HEDEF DÜNYAYA AÇILMAK

Univerlist’in Ekim 2019’da global pazara çıkmaya hazırlandığını ifade eden Murat Ödemiş, “Veri tabanında şimdiden 5 bin üniversite bulunan site ile üniversiteleri endekslerine, akademik, sosyal özellikleri gibi 30’dan fazla özelliğe göre inceleyip karşılaştırabiliyorsunuz. Sitemizde; üniversite karşılaştırma, şehir rehberi, bölüm rehberi, haberler ve blog yazıları, online rehberlik hizmeti, tercih botu, üniversite yorumları yer alıyor.Şu an 8 Türk üniversitesinin yanında İngiltere’den Manchester Metropolitan Üniversitesi’ne de tanıtım ve analiz desteği veriyoruz” dedi.

  YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI ÇALIŞIYOR, ROMANYA’DAN ERASMUS+ PROGRAMIYLA STAJER ALIYOR

Kendisi, tam zamanlı çalışanlar ve stajyerler dahil 20 kişilik bir ekip olduklarını belirten Ödemiş, “Tam zamanlı 6 yazılım ve bilgisayar mühendisi çalışıyor. Bunların tamamı Yaşar Üniversitesi mezunu. Hepsi çok yetenekli, öğrenciliklerinden bu yana bizimle beraberler ve kendilerini fazlasıyla geliştiriyorlar. Yaz ayları tercih dönemi sebebiyle oldukça hareketli geçen Univerlist’in staj programına da yüzlerce aday başvurdu. Çoğunluğu Yaşar Üniversitesi’nden olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışına kadar birçok yazılım/bilgisayar mühendisliği öğrencisi staj yapıyor. Yurtdışından da oldukça başvuru alan Univerlist, Erasmus+ programıyla stajyer kabul ediyor. Bu stajyerlerden biri de Romanya Köstence Ovidius Üniversitesi’nden Mariana Grigoras” dedi.