Matematik Şampiyonlarının Koçu Yaşar Üniversitesi’nden

Fotoğraftakiler: (Soldan sağa) Asude Ebrar Kızıloğlu, Ömer Topaloğlu, Refail Alizade, Sude Filiz, Mustafa Emir Çelebi

Yaşar Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Refail Alizade’nin takım liderliğini üstlendiği Türk Matematik Milli Takımı, İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen 17 ülkenin katıldığı 6. Akdeniz Gençlik Matematik Olimpiyatında, ikinci olan İspanya Milli Takımı ile aynı puanı alarak kura sonucu üçüncü oldu.

TÜBİTAK tarafından Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) bünyesinde yürütülen Uluslararası Bilim Olimpiyatları programı kapsamında, milli takımlarımızda yetiştirilen genç bilim insanları ülkemize çeşitli başarılar kazandırmaya devam ediyor. İtalya’nın Napoli kentinde bu yıl 6.’sı düzenlenen Akdeniz Gençlik Matematik Olimpiyatına, Türkiye ikinci kez katıldı. Türk milli takımının liderliğini geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yaşar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Refail Alizade üstlendi.

Yaşar Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Refail Alizade

YENİDEN MADALYA GURURU

Olimpiyatta Türkiye’yi temsilen İzmir Bilfen Koleji’nden Sude Filiz, Özel Kadıköy Eğitmen Fen Lisesi’nden Asude Ebrar Kızıloğlu, İzmir Koleji’nden Ömer Topaloğlu ve İstanbul Erkek Lisesi’nden Mustafa Emir Çelebi’nin yer aldığı takım yarıştı. Lise öğrencisi genç matematikçilerin ter döktüğü Olimpiyata 17 ülkeden 68 genç katıldı. Türk takımı, Olimpiyatta, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir başarıya imza atarak madalya kazanmayı başardı. İkinci olan İspanya Milli Takımı ile aynı puanı alan Türk milli takımı, kura sonucu üçüncü oldu. İtalya ise birinciliği kazandı. Alizade, ikinci kez katılım sağladığımız Olimpiyatta yeniden madalya kazanmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

KATILAN ÜLKELER

Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Cezayir, Fransa, İtalya, Lübnan, Fas, Filistin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Hırvatistan, Malta, Mısır, Slovenya, İspanya, Tunus ve Yunanistan Olimpiyata katılan ülkeler oldu.