Sevimli Dostlara Engel YokPROSTHESIS DESIGNS FOR ANIMALS WITH DISABILITIES

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, hayvan dostlarımızın hayatlarındaki engelleri kaldırarak onlara engelsiz bir yaşam sunmak amacıyla Endüstriyel Tasarım Stüdyosu dersinde, onlar için protez/ortez, yürüteç ve ateller tasarladı.  Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, Dr. Öğretim Üyesi Tolga Benli koordinatörlüğünde ve Öğretim Görevlisi Mustafa Biçer yürütücülüğündeki Endüstriyel Tasarım Stüdyosu dersinde, engelli hayvanların yaşamlarını kolaylaştırmak için çalıştı. Doğuştan, hastalık, kaza veya saldırı gibi sebeplerle engelli hale gelmiş hayvanların hayata daha sıkı tutunmalarını ve özgürce hareket edebilmelerini sağlamak için çalışan öğrenciler, onların yeme, içme, sosyalleşme gibi gereksinimlerini sağlıklı bir hayvana en fazla yaklaştırabilmek için tasarımlara imza attı. Öğrenciler, tasarımlarında, engelli hayvanların rahat hareket etmesini, protezleriyle uyum sağlayabilmeleri için 3 boyutlu yazıcılardan viscoya, doğal deriden özel silikonlara kadar birçok malzeme kullandı.

UZUN ÖMÜRLÜ, DAYANIKLI TASARIM

FOTOĞRAFTAKİLER : (Soldan sağa) Yiğit Özkaya, Öğrt. Gör. Mustafa Biçer, Sıla Hocaoğlu, Beste Öndül, Öğrt. Üyesi Dr. Tolga Benli, Can Özgür Anacak, Seren Şapcılar, Özge Demirbaş

Engelli hayvanlarının ya çok sıkıntılı geçtiğini ya da çok kısa sürdüğünü belirten Öğretim Üyesi Tolga Benli, onların hayata tutunmalarını sağlamak amacıyla bu projeyi başlattıklarını belirtti. Benli,“Projeyi hazırlarken öğrencilerimizden, tasarlayacakları ürünü kullanacak hayvanların akıl, mantık gibi olgulardan yoksun olduğu, kabullenme problemleri çıkartabileceği, her ne kadar anatomisi benzer özellikler gösterse de çok farklı olduğu ve taşıyıcı iskelet yapısının vücut kütlesine göre insanlara oranla çok daha fazla kuvvetlere maruz kalabildiğini göz önünde bulundurulmalarını istedik. Bir dönemlik çalışmayla hayvanlara özel tasarlanan, sağlıklı malzemelerle üretilen, uzun ömürlü, dayanıklı, işlevsel, konforlu ve kullanıcı açısından rahat tasarımlar ortaya çıktı. Can dostlarımızın aslında küçük dokunuşlarla hayatlarının ne kadar kolaylaştırılabileceğini de gördük. Projelerimizi daha da geliştirip engelli can dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için çalışacağız” diye konuştu.

​ 

 

 

In an attempt to get rid of the borders in our animal friends’ lives and to provide them with lives without borders, students from Yaşar University Department of Industrial Design designed prostheses/orthoses, walkers and splints for them as part of the Industrial Design Studio course.

 Administered by Lecturer Mustafa Biçer under the coordination of Lecturer (PhD) Tolga Benli, students from the Faculty of Arts and Design Department of Industrial Design worked to make lives of animals with disabilities easier as part of the Industrial Design Studio course. Working to allow animals that have innate disabilities or disabilities caused by a disease, accident or an attack to clutch onto life and to move freely, the students prepared designs intended to make better arrangements in the animals’ lives so they eat, drink and get social almost like healthy animals do. The students have used a variety of materials including 3-D printers, visco, natural skin and special silicon materials to make their designs compatible with bodies of disabled animals so they move comfortably.