Mezuniyet heyecanı

Tüm mezunlar adına, sembolik olarak üniversite birincisi Ahmet Gülseven ile Meslek Yüksekokulu birincisi Serkan Ergüven’e plaketleri, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ile Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer tarafından verildi.

Yaşar Üniversitesi, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl mezunlarını çevrimiçi mezuniyet töreniyle uğurladı. Korona virüs tedbirleri kapsamında; öğrenciler, aileleri ve çalışanların sağlıkları göz önüne alınarak “2019-2020 Çevrimiçi Mezuniyet Töreni” düzenlendi. Bin 508 öğrenci, yeni yaşamlarına uğurlanırken çevrimiçi mezuniyet töreni, Yaşar Üniversitesi YouTube kanalında yayınlandı.

Yaşar Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılı mezuniyet töreni COVID-19 salgını nedeniyle sağlık önlemleri kapsamında çevrimiçi olarak düzenlendi. Fakülte, meslek yüksekokulu ve enstitülerden bin 508 öğrenci, diplomalarını çevrimiçi törenle aldı.

Törenin başında Yaşar Üniversitesi’nin kurucusu ve onursal başkanı Selçuk Yaşar’ın mezunlara mesajı okundu.

Mesajında Selçuk Yaşar şunları söyledi:

 “Sevgili mezunlar, öncelikle hepinizi göstermiş olduğunuz üstün başarıdan dolayı tebrik eder, gözlerinizden öperim. Artık birer Yaşar mezunusunuz. Yaşarlı olmak, memleket sevgisi ile dolu olmak demektir. Yaşarlı olmak, ülkesi için daima üreten ve yenlikler peşinde koşan fertler olmak demektir. Sizlerin gelecekte büyük işler başaracağınıza olan inancım tamdır. Güçlüklerle karşılaşacaksınız, bunları aşmak için sabırlı olun. Umutsuzluğa kapılmak yerine, kendinizi geliştirerek güçlüklerle daha iyi mücadele edebileceğinizi, hayat zaten size öğretecektir. Okumak, yenilikleri takip etmek, birkaç lisan öğrenmek, ekip çalışmasına inanmak ve uygulamak, bir de sabır ve büyüklerin fikirlerini önemsemek sizlere tavsiyelerimdir. Asla hedeflerinizden vazgeçmeyin, yolunuz ve bahtınız açık olsun”

Tüm mezunlar adına, sembolik olarak Üniversite birincisi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Ahmet Gülseven ile Meslek Yüksekokulu birincisi Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunu Serkan Ergüven’e birincilik plaketleri, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde, Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ile Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer tarafından verildi.

Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, çevrimiçi törende yaptığı konuşmada; 2020 yılı ile birlikte çok farklı bir döneme adım attığımızı belirterek, “COVID-19 ile birlikte sağlığın büyük önem kazandığı bu dönemde, yaşamımızda birçok şeyin de değiştiğine tanık oluyoruz. Hepimizin birbirimize karşı daha duyarlı, daha anlayışlı ve sorumluluk sahibi olmasının önem kazandığını görüyoruz. Bu sürece ayak uydurmaya çalışırken bir yandan da hayatı ertelemeden yaşamımızı devam ettiriyoruz. Hayatınızda önemli bir yeri olan üniversite yaşamınızı da farklı bir mezuniyet heyecanıyla ve bugün alacağınız değerli diplomalar ile taçlandırıyorsunuz. Şunu unutmamalısınız ki çok hızla ilerleyen, muazzam değişimlerin yaşandığı bir döneme giriyoruz. Sevgili öğrencilerimiz; yalnızca değişimi kendi lehine kullananlar, başarıya ulaşabilirler. Fırsatları yakalamak için hep bir adım sonrasını düşünmeli, kendinizi sürekli geliştirmek için çabalamaya devam etmelisiniz. Üniversitemizde kazandığınız insan odaklılık, bilimsel yaklaşım, toplumsal sorumluluk, yenilikçilik ve uluslararasılaşma değerleri ile geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyorsunuz” diye konuştu.

2013 yılında eğitimde gerçekleşebileceğini düşündükleri değişimlere adapte olmak için, “Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezi’ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Yiğitbaşı, “Uzaktan eğitimi zaten özümsemiş ve eğitimin önemli bir parçası olarak görerek, gerekli tüm yatırımları da yapmıştık. Bu sebepledir ki pandeminin zorunlu kıldığı uzaktan eğitim sürecinde, hiçbir öğrencimiz mağdur olmamış ve tüm öğrencilerimiz eğitim haklarından faydalanmıştır. İçinden geçtiğimiz dönem, milli ve yerel değerlerle üretimin önemini de hatırlatmıştır. Ülkemizin tarım alanında kendi yeterliliğine ulaşması amacıyla bu yıl Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ni kurduk. Yaşar Topluluğu’nun da bu alandaki tecrübe ve birikiminin Üniversitemize büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Yaşar Üniversitesi’nin eğitim kalitesi, imkan ve olanakları ile katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesini ve sektörün ihtiyacı olan insan kaynağının yetiştirilmesini hedefliyoruz. Mezuniyet törenimizde, bu gelişmenin de heyecanını sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer de “Bugüne kadar tüm mezuniyet törenlerinde öğrencilerimiz ve ailelerini kampüste ağırladık ve mezuniyet törenimizi yüz yüze gerçekleştirdik. Ancak dünya çok değişik bir süreçten geçiyor. Pandemi sürecinde hepimiz evlerimize kapandı. Çünkü insan sağlığı her şeyden çok daha önemli. Tüm öğrencilerimizin, ailelerinin ve çalışanlarımızın, aslında tüm toplumun güvenliği ve sağlığı için bu mezuniyet törenimizi çevrimiçi olarak yapmaya karar verdik. Dünyanın geçtiği bu değişik süreçte, 23 Mart’ta çevrimiçi eğitime geçtik. Dijital dönüşüm her zaman gerekli olan bir dönüşümdü. Yaşar Üniversitesi, bu dijital dönüşüme hazırlıklıydı. Bizler çevrimiçi derslere çok rahatlıkla geçebildik. Bunda hem dijital altyapımızın güçlü olması hem de akademisyenlerimiz ile siz değerli öğrencilerimizin bu sürece çabuk adapte olmaları başarılı olmamızın en önemli unsuruydu. Bağımsız bir araştırma laboratuvarı olan Üniversite Araştırma Laboratuvarı’nın yaptığı araştırmaya göre de vakıf üniversiteleri arasında pandemi sürecinde uzaktan eğitimi en iyi yöneten ve yürüten üniversiteler arasında tepelerde yer aldık. Bu başarının altında, Üniversite’nin yıllardır yaptığı altyapı yatırımları öne çıktı” diye konuştu.

Bu süreçte öğrencilerin, birçok projede de yer aldıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Dinçer, “Örneğin; Mimarlık Fakültesi öğrencileri dönüşebilen mekanlar tasarladılar. Mühendislik Fakültesi öğrencileri bitirme projeleri kapsamında sosyal mesafeyi koruyan tasarımlar yaptılar. Evlerde kalan birçok öğrencimiz, ihtiyaç sahiplerinin alışverişlerini yaptılar, onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştılar. Ayrıca, maske üretiminde yer alarak sağlık çalışanlarımıza destek oldular. Üniversitemizin Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi laboratuvarında koruyucu maskeler üretildi, sağlık çalışanlarına bunlar ücretsiz dağıtıldı. Üniversitemizin ödüllü filmleri, ücretsiz olarak erişime açıldı. Senfoni Orkestramız, pandemi sürecinde tüm konser kayıtlarını erişime açarak manevi destek vermeye çalıştı. Evde kal sürecinde, Üniversite olarak birçok değişik konuda çevrimiçi canlı yayınlarla topluma hizmet etmeye çalıştık. Bu dönem bize şunu öğretti; Bilgi ve bilimin önemini. Bilgili olmak çok önemli bir şey. Ancak bilgiyi işlemek ondan da önemli” diye konuştu.

YÜZDE 25 BURSLA GİRDİ YÜZDE 100 BURSLA MEZUN OLDU

Yaşar Üniversitesi’nin bu yılki birincisi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Ahmet Gülseven oldu. Gülseven, yüzde 25 bursla kazandığı Yaşar Üniversitesi’nde, 6 ayda hazırlığı bitirdiğini, birinci sınıfta gösterdiği başarı ile de Üniversitenin tanıdığı yüzde 100 akademik başarı bursunu kazanarak tam burslu olarak eğitim hayatını sürdürdüğünü anlattı. Eğitim hayatı boyunca bilgiye ve başarıya her zaman değer verildiğine tanıklık ettiğini vurgulayan Gülseven, “Son 1,5 yıl döneminde Bosch Termoteknik fabrikasında kısmi zamanlı olarak çalıştım. Bitirme projemi de bu fabrikada gerçekleştirdim. Ailem her zaman yanımda oldu ve okurken aile şirketimize de destek oluyordum. Daha mezun olmadan kuzenimle birlikte kendi şirketimizi kurduk. Akıllı yiyecek – içecek otomatları üzerine hizmet veren bir şirket. Yine yaşar Üniversitesi’nde kendi bölümümde ya da işletme mühendisliği alanında yüksek lisans yapmayı planlıyorum belki de yurtdışında iş yaşamımı sürdürebilirim” dedi.

BİRİNCİLİKLE GİRDİ, BİRİNCİLİKLE MEZUN OLDU

Meslek Yüksekokulu’nu birincilikle kazanan Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nden Serkan Ergüven, okulu da birincilikle bitirerek mezun oldu. Ergüven, bir sonraki hayalinin mühendis olmak olduğunu belirterek, “İlk adımı attım ve dikey geçiş sınavı ile bilgisayar ya da yazılım mühendisliğine girmek istiyorum. Yazılımı çok seviyorum, yaptığım her şeyin sonucunu anında görüyorum ve ne istersem düşüncelerimi aktarabiliyorum. Okulu birincilikle tam burslu olarak kazanmıştım. Seçimimdeki en büyük etken, diğer okullara göre akademik kadrosu, laboratuvar vb, imkanlarının güçlü olmasıydı. Bu başarıda ailem en büyük destekçim oldu” diye konuştu.