Genç mimara ödül

İzmir Serbest Mimarlar Derneği (SMD) tarafından 2017 yılından bu yana İzmir kenti mimarlık okulları arasında en iyi bitirme projelerini seçerek genç mimarları teşvik etmeyi amaçlayan “Merhaba İzmir SMD Öğrenci Bitirme Projesi Ödülleri 2022” sonuçları açıklandı. 64 genç mimarın projeleri ile katıldığı yarışmada, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Hakan Demirçakan’ın, “Basmane’de Mimarlık ve Teknoloji Okulu” isimli mezuniyet projesi 3 eşdeğer ödülden biri seçildi.   

ESKİ VE YENİYİ AYNI TEMELDE BULUŞTURDU

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu Hakan Demirçakan’ın 3 eşdeğer ödülden biri seçilen ve İzmir’in Basmane Semti’nde bulunan, bugün sadece dış duvarları ayakta kalan eski deri fabrikasını yeniden işlevlendirdiği mezuniyet projesinde eski ve yeninin buluşturulması amaçlanıyor. Demirçakan, İzmir için modern ancak eski ile bağlarını koruyan binalar tasarlamak istediğini belirterek şunları söyledi:

 “Bu projede amacım İzmir’e faydalı olabileceğine inandığım bir tasarım yapmaktı, bu düşünce ile yola çıktım. Bitirme projesinin ana teması ‘Yeniden işlevlendirme’ olarak belirlendi, konunun uygulama örneği ise Basmane’de bulunan eski deri fabrikası oldu. Projemi eski ve yeninin buluştuğu modern bir yapı olarak tasarladım. Basmane gibi İzmir’in tarihi kökleri çok güçlü bir semti için hazırladığım bu tasarım İzmir Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen yarışmada birinci olan 3 projeden biri oldu bu nedenle çok mutluyum”

Hakan Demirçakan

UYGULANABİLİR ÇEVRESİ İLE UYUMLU BİR PROJE

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Proje Danışmanı Doç. Dr. Yenal Akgün ise projenin uygulanabilir ve çevresi ile uyum içerisinde olduğunu belirtti.

Hakan Demirçakan- Doç. Dr. Yenal Akgün

Akgün, “Öğrencimizin elde ettiği başarı Yaşar Üniversitesi ailesi olarak bizleri gururlandırıyor. Bizler, bitirme projesi kapsamında farklı gruplara farklı konular vererek öğrencilerimizin ilgili duydukları alanlarda çalışmalarına fırsat tanıyoruz. Ders kapsamında kendisine verilen konu başlığı ve uygulama örneği doğrultusunda Hakan’ın yapmış olduğu proje uygulanabilirlik ve çevre etkileşimi bakımından son derece üst düzey bir proje oldu. Amacımız öğrencilerimize sürdürülebilirlik ve yeniden kullanımı öğreterek kentin dokusuna uygun tasarımları hayata geçirebilmelerine yardımcı olmak. Bunu başarabildiğimizi görmek bizleri mutlu ediyor” dedi.