Gençlerin yeni gelir kapısıYouTube: How young people are earning big money

Gençlere yeni iş imkanı: ‘Youtuber’lık

Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Youtube, gördüğü ilgiyle özellikle gençlerin yeni para kazanma kapısı haline geldi. Türkiye’de bu işi yapan gençlerin kurduğu ve takipçi sayısı 1 milyonu aşan, görüntülenme oranı yüksek Youtube kanalların yıllık kazançları, yaklaşık 10 bin dolardan başlayıp 100 binlerce doları da bulabiliyor.

Youtube’un, düzenli olarak video yayınlayan, abone ve izlenme sayısı belli bir rakama ulaşan kullanıcılarına görüntülenen reklamlarla para kazanma sunduğunu belirten Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Göker Gülay, “Bu yeni gelir kapısı, pek çok kişiyi bu Youtube ve internet videosu dünyasına çekti. Ancak kendi video içeriğini üreterek bundan para kazanmak ve kendi işinin patronu olmak göründüğü kadar kolay değil. Başarıyı etkileyen pek çok faktör var. Reklam gelirlerinden pay alabilmek için en önemli ölçütler izlenme oranı ve abone sayısı. Bu sayılar ufak cep harçlıklarından, binlerce liralara kadar değişen kazançları belirliyor” dedi.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Göker Gülay
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Göker Gülay

Tüm dünyada internetten video izlemenin, televizyon izlemek kadar yaygın hale geldiğini belirten Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Göker Gülay, “Özellikle genç yaş grubunda internet videosu izleme oranları oldukça yüksek. Youtube’un verilerine göre, mobil cihazlar üzerinden video görüntüleme oranı her yıl 2 kat artıyor. Youtube kullanıcılarının ezici çoğunluğu lise ve üniversite çağındaki gençlerden oluşuyor. İnternet videoları, sihirli bir şekilde, bulunduğu her ortamın gücünü artırıyor. Bunda videoların insan sesini ve hareketini barındırması etkisi çok. İnsan beyni, görsel uyaranlara karşı çok hassas. Bu yüzden hipnotize olmuşçasına ekrana bakakalıyoruz. Örneğin, içinde video olan e-postaların tıklanma oranı en az birkaç kat daha fazla oluyor. Diğer bir veri de videosu izlenen bir ürünü sipariş etme eğiliminin daha fazla olduğu yönünde. Dolayısıyla videoların varlığı, izlenme, tıklanma, takip edilme ve satış oranları gibi neredeyse her şeye pozitif katkı yapıyor” diye konuştu.

YSR Youtube (4)

Yüksek izleme oranları nedeniyle, son yıllarda internet videosu üreten pek çok kişinin tanınır ve bu işten maddi gelir elde eder hale geldiğini ifade eden Dr. Göker Gülay, “Bunun diğer bir sebebi de Youtube’un rağbet gören içerik üreticilerine partner uygulamasıyla reklam gelirlerinden pay vermesi. Bu yeni gelir kapısı, pek çok kişiyi Youtube ve internet videosu dünyasına çekti. Fakat kendi video içeriğini üreterek bundan para kazanmak ve kendi işinin patronu olmak göründüğü kadar kolay değil. Başarıyı etkileyen pek çok faktör var. Örneğin dünyada bir numara olan kişi, PewDiePie isimli Youtube kanalında yayınladığı videolar ile 48 milyona yakın abonesi bulunan İsveçli Felix Kjellberg. Sadece YouTube gelirlerinden yıllık 12 milyon dolar kazandığı biliniyor. Bilgisayar oyunlarıyla ilgili ipuçları ve yorumlarını paylaşan, yakın zamanda Walt Disney ile bir anlaşma da imzalayan Kjellberg’in videolarının izlenme sayısı ise 13 milyar 230 milyonu geçmiş durumda” dedi.

YSR Youtube (2)

ABONE SAYISI VE İZLENME ORANLARI ÖNEMLİ

Dr. Gülay, reklam gelirlerinden pay alabilmek için en önemli ölçütlerin izlenme oranı ve abone sayısı olduğunu belirterek, “Bu sayılar ufak cep harçlıklarından, 100 binlerce liralara kadar değişen kazançları belirliyor. İzleyicileri çeken temel faktör ise özgünlük. Yepyeni bir konuya videolarda yer vermek kadar,  çok bilinen veya klişeleşmiş konuları farklı bir açıdan ele almak da ilgi çekici videolar hazırlamanın yollarından biri. Bununla birlikte özellikle Youtube’un telif hakları konusunda çok hassas olduğu ve geliştirdiği algoritmalarla içeriği denetim altında tuttuğu biliniyor. Bu yüzden telif haklarını ihlal eden hiçbir unsura üretilen videolarda yer vermemek gerekiyor. Bu yüzden en çok rağbet, deney ve nasıl yapılır videolarına oluyor” diye konuştu.

KALİTELİ GÖRÜNTÜ ŞART

Gülay, “Bunun yanında, izleyiciler, internet videolarında televizyondakinden farklı olarak kurgu ve oyunculuk değil, tam tersine gerçekçilik ve doğallık arıyorlar. Samimiyet taşıyan videolar çok daha izlenebilir oluyor. Artık izleyiciler prodüksiyon kalitesine de önem veriyor. Youtube’un ilk yıllarında görüntü kalitesi o kadar önemli değildi, ama şimdi artık olmazsa olmaz. Youtuber diye tabir edilen kişilerin pek çoğu, dekor, ışık, senaryo, kurgu gibi işlerle tek başına uğraşmak zorunda olduğundan ve tüm bunlar için temel düzeyde de olsa bir ekipman desteği gerektiğinden, kaliteli çekimler yapmak için ciddi bir hazırlık süreci şart olabiliyor” diyerek yapılmasını gerekenleri anlattı.

Nasıl videolar paylaşılacağına karar vermek ve bir strateji oluşturmanın önemine dikkat çeken Gülay, “Belli bir tema dahilinde, belli bir izleyici kitlesine, belli bir içeriğin sunulması, her telden videolar içeren bir kanala göre daha olumlu sonuçlar veriyor. Kanal isminden, logosuna kadar özenle düşünülmesi gereken bir süreç var. Diğer yandan, izleyiciyi elde tutmak için birkaç günde bir ya da haftada bir gibi aralıklarla video yüklemek, kanalı sürekli güncel tutmak ve izleyici eğilimlerini, ilgi alanlarını takip etmek gerekiyor. Sosyal medya hızlı hareket edilmesi gereken bir yer. Rüzgarı bir kez kaçırdınız mı geride kalmaya mahkum oluyorsunuz. Takipçi ve izlenme sayıları bir anda artmıyor. Sık ve çok video eklemek bu açıdan önemli” dedi.

TÜRKİYE’DE DURUM

Kullanıcı sayısı 1 milyar 300 milyonu aşan, her dakika 400 saatlik videonun yüklendiği, her ay 6 milyar saat video izlenen, Google’ın gelirinin 4 milyar dolarının geldiği Youtube, rekabetin oldukça çetin olduğu bir mecra. Ancak bu rekabet içinden sıyrılabilir, çok sayıda abone ve izlenme sayısına ulaşabilirseniz, bu yolla milyonlarca dolar kazanmak mümkün. Türkiye’de en fazla abone ve görüntülenme sayısına ise müzik ön planda yer alıyor. NetD Müzik Youtube kanalı, 3 milyon 750 binin üzerindeki abone ve 9 milyara yaklaşan görüntülenme sayısıyla ilk sırada yer alıyor. Abone sayılarına bakıldığında; Oha diyorum, Burak oyunda, NDNG – Enes Batur ve Cem Yılmaz kanalları ilk 5’te yer alıyor. Görüntülenme sayılarında ise müzik klipleri yayınlayan kanallar, televizyon kanalları ve dizilerin kanalları dikkat çekiyor. Türkiye’de takipçi sayısı 1 milyonu aşan, görüntülenme oranı yüksek kanalların yıllık kazançları, yaklaşık 10 bin dolardan başlayıp 100 binlerce doları da bulabiliyor.

 

Savvy YouTube users, notably youths, benefit from the platform as a means to earn large sums, turning video-making a professional job

The popular video sharing site YouTube is becoming an increasingly popular way to earn money, especially among young people. The annual profits of YouTube channels created by young people who are interested in this field and whose subscribers have reached 1 million or more start at $10,000 and reach up to hundreds of thousands of dollars. For Turkey’s youth, the scene is similar as more users turn their eyes and ears to YouTube.

Göker Gülay of the Yaşar University Faculty of Communications’ Public Relations and Advertising Department, said that YouTube offers its users ways to upload regular videos and reach a target number of subscribers and views, giving them a chance to earn money via advertisements: “The new media platforms draw many people to YouTube and the social internet community. However, it is not as easy as it looks to create your own video content, earn money from this and become the boss of your own business. There are many factors that affect a person’s success rate. The most important criteria are to take a share of advertising revenues, which is directly related to your viewing rate and the number of subscribers. These numbers determine the amount of profit you could receive; ranging from small amounts of pocket change to thousands of liras,” Gökay said.It is no secret that watching videos online has become as common as watching TV.

Gülay said the rate of watching videos online is high especially among young people. According to YouTube’s data, the rate of video viewing through mobile phones doubles each year. “A majority of YouTube users consist of high school and university students. Online videos magically escalate the power of each environment it is show, which was mostly affected by the human sounds and movements within the videos,” Gülay said. “The human brain is very sensitive towards visual stimulus. That’s why when we stare at a screen it is as if we have been hypnotized. For example, the rate of opening emails with video attachments is a few times higher than normal email opening rates. Other data suggests that people have a higher tendency to order a product that was featured in an advertisement during a video. Therefore, the rates of viewing, watching, clicking, following, and selling make positive contributions to almost everything.”

Many users around the world who have created online videos are becoming increasingly popular and started to earn a great deal of money due to high viewing rates. Another reason for this is the fact that YouTube gives a share of its advertising revenues to popular users along with the partnership implementation. Stressing that there are many factors which affect the overall success rate, Gülay said the world’s number-one example is Swedish Felix Kjellberg, who has a YouTube channel called PewDiePie and has reached nearly 48 million subscribers with his uploads. He is known to earn $12 million annually in YouTube-derived income alone. “Sharing clues and comments about computer games and having recently signed a contract with Walt Disney, Kjellberg’s videos have been viewed over 13 billion times,” Gülay continued.

“The most important factor that attracts viewers is originality. In addition to covering a brand-new subject in a video, interpreting a well-known or cliche subject from a different perspective is one of the ways to prepare an intriguing video,” Gülay said, suggesting that nothing which violates copyright laws should be included in videos and emphasizing that YouTube is very sensitive to copyright infringements and monitors video content using algorithms. “Therefore, the most popular ones are experiments and “how-to” or “do-it-yourself” videos,” he added.

The next important factor is that viewers tend to look for real, natural videos as opposed to acting as shown on TV: “The videos that are successful enough to create a connection with viewers might be more popular,” Gülay added. “Now viewers pay attention to the production quality. During the first years of YouTube, the visual quality was not that important but now it is essential. Most ‘YouTubers’ have to deal with décor, lighting, scenario and plot all by themselves and a basic equipment support is needed for all of these. A serious pre-production process is a must when making high-quality videos.”