Can dostlar için podyuma çıktılarOn podium for our furiends

Yaşar Üniversitesi Hayvanları Koruma Topluluğu, ‘sokaktaki hayvanlara bir el de sen uzat’ etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında kampüs alanında can dostlar için farkındalık defilesi de düzenleyen öğrenciler, ülkemizde sıklıkla yaşanan hayvan hakları ihlallerine dikkat çektiler.

Selçuk Yaşar Kampüsü’nde düzenlenen etkinlikte, Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER) Kurucusu Funda Bonomo, HİPDER Başkan Yardımcısı İksir Altıok, Hayvanların Yaşam Hakları Federasyonu (HAYKONFED) Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Funda Ersoy, Bornova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Banu Barut, Üniversitelerarası Hayvanları Koruma Topluluğu Kurucusu Kamuran Ereğli’nin katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi.

SAHİPSİZ HAYVANLAR MUTLU YUVALARINA KAVUŞUYOR

İzmir’de kurulan HİPDER’in eski kitapları, ikinci el kıyafetleri ve her türlü eşyayı alıcılarla buluşturarak elde edilen bağışlarla barınaklara tonlarca mama yardımında bulunduğunu belirten Funda Bonomo, sahipsiz veya terk edilmiş hayvanları da mutlu yuvalarına kavuşturduklarını anlattı. Ünlü Şarkıcı Can Bonomo’nun ablası olan Funda Bonomo, “Kardeşim Can da derneğimize her zaman destek veriyor. İlerleyen bir dönemde hayvan dostlarımız için yardım konseri düzenlemeyi planlıyor” dedi.     

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi ve 2017 Miss Turkey 2’incisi Pınar Tartan ile Yaşar Üniversitesi öğrencileri Mert Yandımata, Ege Keskin, Berkay Şayık, Halil Yıldırım, Elif Çerçi, İrem Güneş, Timuçin Filiz, Tuba Turan ve Fulya Sarıgül de kampüs alanında düzenledikleri farkındalık defilesi ile podyuma çıktılar.

HAYVANLARA ŞİDDET UYGULAYAN ÇOCUKLARA DİKKAT

Türkiye’de sahipsiz sokak hayvanları için halen caydırıcı bir yasa bulunmadığını ifade eden HAYKONFED Ege Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Funda Ersoy, okul çağındaki çocuklarda görülen hayvana şiddet eğilimine dikkat çekti. Ersoy, “Hayvanlara şiddet uygulayan çocukların aileleri durumu fark ederek çocukları için bir an önce psikolojik destek almaları şart. Çünkü konunun ciddiyetini fark etmeyerek yarının suçlularının yetişmesine destek veriyor olabilirler.” diye konuştu.  

EN ÇOK SAHİPLENDİRME BORNOVA’DA   

Bornova’nın, İzmir’de sahipsiz hayvanları en çok sahiplendiren ilçe seçildiğini belirten  Bornova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Banu Barut, yerel hayvan koruma gönüllüleri ile yaptıkları işbirliklerinden bahsetti. Üniversitelerarası Hayvanları Koruma Topluluğu Kurucusu Kamuran Ereğli ise üniversiteli gençlerin hayvanlar ve çevre konusunda farkındalıklarını artırmak için çeşitli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

DİREN’E DE DESTEK OLMAK İSTEDİM

Engelli hayvanlar için kendi imkanlarıyla her türlü malzemeden yürüteç ve protez ayak yapmasıyla tanınan Mardinli Hasan Kızıl da etkinliğe konuk oldu. Şimdiye kadar kediden köpeğe, tavuktan kaplumbağaya kadar 230 engelli hayvana yardım ettiğini anlatan Kızıl, “İzmir’de asitli madde ile işkence gören köpek Diren’in ayakları için de protez yapmak istedim. Ancak bir grup hayvan sever kendisi için bir çalışma sürdürüyor. Şimdilik bana bir talep gelmedi” dedi.    

ŞİDDET TÜM CANLILAR İÇİN HAK İHLALİDİR

Can dostlar için farkındalık defilesi düzenleyen Yaşar Üniversitesi öğrencileri ise podyuma çıkarak şiddet gören, kürkleri için öldürülen ve avlanılan hayvanları temsilen giydikleri kıyafetler ve makyajları ile dikkat çektiler.Öğrencilerden Pınar Tartan, “Günümüzde maalesef hayvanlara yönelik şiddet giderek artıyor. Biz de şiddeti temsilen kan damlayan kıyafetlerimiz ve moraran gözlerimizle podyuma çıktık. Hayvana şiddet insana şiddette olduğu gibi bir hak ihlalidir ve bir an önce ağırlaştırılmış yasalarla önlenmelidir.” şeklinde konuştu.     

 

Yaşar University Animal Protection Community organized an event motivated by the slogan ‘lend a hand to stray animals’. Organizing a fashion parade to raise awareness of the human’s best friends, students intended to draw attention to violation of animal rights, a common problem in Turkey.

During the event held on the Selçuk Yaşar Campus, an interview was held with Founder of HİPDER (Association of Projects for Animals) Funda Bonomo, Vice President of HİPDER İksir Altıok, President of HAYKONFED (Federation for Animals’ Right to Life) Aegean Federation for Animal Rights Funda Ersoy, Director of Bornova Municipality Veterinary Banu Barut, and Kamuran Ereğli, Founder of Intercollegiate Community for Protecting Animals.

FASHION TO DRAW ATTENTION

Pınar Tartan, student at Yaşar University’s Law Faculty and the runner-up to 2017 Miss Turkey Beauty Pageant, took to the stage along with Mert Yandımata, Ege Keskin, Berkay Şayık, Halil Yıldırım, Elif Çerçi, İrem Güneş, Timuçin Filiz, Tuba Turan and Fulya Sarıgül -all Yaşar University students- on the occasion of the event that was held on the campus.   

During the awareness raising event, to draw attention to the animals that are being killed and hunted for fur, students put on outfits and make-up representing these animals.

“Unfortunately, violence against animals is getting increasingly prevalent in today’s world. That’s why we took to the stage by putting on clothes with blood drops on, and with black eyes. Violence against animals is no different than violence against human as both forms of violence are infringement of rights, which of course require legal regulations to prevent such violations,” said Yaşar University student Pınar Tartan.