Yaşar Senfoni Orkestrası’ndan “Yeniden Merhaba”

Yaşar Üniversitesi Senfoni Orkestrası “Yeniden Merhaba” Konseri, Şef Orhun Orhon yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 Yaşar Üniversitesi Senfoni Orkestrası 2022 yılının ilk konserini gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde alınan tedbirler nedeniyle bir süredir konserlerine ara veren Orkestra, yeniden müzikseverlerle buluştu.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konsere, İzmirliler büyük ilgi gösterdi. Şef Orhun Orhon’un yönetimindeki konserde, Uluslararası Marsyas Flüt Yarışması’ndan birincilik ödüllü flüt sanatçısı Öncü Uçar solist olarak yer aldı.

Program, elektroakustik müziğin tanınan ismi Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Can Özer’in “Kara Kam” adlı bestesiyle başladı. Ardından flüt sanatçısı Öncü Uçar, Yaşar Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile Carl Reinecke’nin Re Major Flüt Konçertosu’nu seslendirdi.

Konserin ikinci bölümünde ise Senfoni Orkestrası, Şef Orhun Orhon yönetiminde, Beethoven’ın 5. Senfoni’sini çaldı. Orkestranın performansı seyirciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

2006 yılında Yaşar Üniversitesi Kurucusu ve Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’ın fikriyle Oda Orkestrası olarak kurulan ve İzmir’de vakıf üniversitelerinin müziğe desteğinin ilk örneğini oluşturan Senfoni Orkestrası, kültürel hayatımızı zenginleştiren çok sesli ve evrensel müziği, konser, festival ve resitaller açılımıyla müzikseverlere sunmaya devam ediyor. Orkestranın bir sonraki konseri, 2 Mart 2022’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde dinleyicilerle buluşacak.