Organik sertifikalı eseri Floransa Bienali’nde sergileniyor

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü’nde doktora eğitimine devam eden Özlem Kalmaz, organik sertifikalı ürünlerden oluşturduğu eseriyle katıldığı Floransa Bienali Yarışması’nda 15 finalistten biri oldu. Kalmaz’ın kadına şiddet sorununa dikkat çektiği ve tamamen organik ürünlerle ortaya koyduğu eseri, 23-31 Ekim tarihlerinde 13. Floransa Bienali’nde dijital olarak sergileniyor. İtalya’nın Floransa kentine giden Kalmaz, bienalde kendi eserinin yer aldığını görmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

13’ncü Floransa Bienali’nin “Sonsuz Kadınlık, Sonsuz Değişim, Çağdaş Sanat ve Tasarımda Kadınlık” temasını yorumlamak üzere sanatçılara açık çağrıda bulunduğu yarışmada finalist olan Özlem Kalmaz, otoportre olan eserinde organik tekstil ürünleri kullandı. Kalmaz, organik iplik ve kumaş kullanarak ortaya çıkardığı eserde, ağzı fermuarla kapanmış olan bir kadını resmetti. Eser, yarışmayı kazananlara ithaf edilen Uluslararası Art Market Magazin Haziran 2021 sayısında da yer aldı. Eserlerinde çoğunlukla kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çeken sanatçı, dikiş, sulu boya gibi farklı teknikler kullanarak çay, kahve gibi doğal malzemelerin oluşturduğu renklere de yer veriyor. Sanatında kimyasal malzemeler yerine organik ürünlere yer vermeyi amaç edindiğini anlatan Kalmaz, kadına şiddet konusuna dikkat çekerek kadınların sanatta ve toplumdaki varlığını ve haklarını öne çıkarıyor.

TELİF HAKKINI ALDI

Organik sertifikalı ürünlerle resim yapma fikrinin telif hakkını aldığını söyleyen Kalmaz, “Çevreye duyarlılığı, ekolojik dengeyle ilgili yaşadığımız sıkıntılara da dikkat çekmek açısından bu malzemelere yöneldim. ‘Neden sanatta da olmasın?’ düşüncesiyle yola çıktım. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bu fikrin telif hakkını aldım. Organik sertifikalı ürünlerle yaptığım resimlerimde kimyasal içerikli boya kullanmayıp kimyasallardan uzak durarak kumaş ve iplik ve benzer malzemeleri organik sertifikalı olarak kullanmaktayım” dedi.

Floransa Bienali Yarışması’nda finalist olan eserinden bahseden Kalmaz, “Ağzı fermuarla kapalı bir kadını resmettiğim eserimde kadının susturuluşuna dikkat çekmek istedim. Kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze dikkat çektim. Daha önce Bodrum Bienali’nde sergilenen eserimde de aynı konuyu işlemiştim. Kadının toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında varlığını öne çıkarmayı amaçlıyorum. Kadının susturulmaya karşı direnişini anlattım” diye konuştu.

“SANAT YOLUYLA AYNI DİLİ KONUŞUYORUZ”

13’ncü Floransa Bienali’ne katılmaktan duyduğu mutluluğu aktaran Kalmaz, “Uluslararası üne sahip pek çok sanatçının bulunduğu bu bienalde onlarla aynı çatı altında bulunmak ve sanat yoluyla aynı dili konuşarak paylaşımda bulunmaktan çok mutluyum. İlgi çekici etkinlik programları ile birlikte başarı ile gerçekleşen bienalde kadın temalı açık çağrı yarışmasının finalisti olarak yer almak onur ve gurur verici. Burada gördüğüm ilgiden çok memnunum. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.