YÜTAM kent tasarımına katkı koyacakYUDAR(YÜTAM) TO CONTRIBUTE TO URBAN DESIGN

 Yaşar Üniversitesi Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜTAM), fikirden ürüne giden süreçte, akademik bilgi ve teknik imkanlarıyla üretime daha fazla tasarım katıp katma değer yaratarak kentimizi ve bölgemizi, Türkiye’nin yaratıcı endüstri merkezi yapmayı hedefliyor. Son teknolojiye sahip cihazlarla donatılmış 5 ayrı laboratuvarıyla tasarımla ilgili her türlü ihtiyacı karşılayabilen merkez, tüm imkanlarını öğrencilerin, girişimcilerin ve sanayicinin hizmetine sunuyor.

 

Yaşar Üniversitesi, endüstriyel tasarımdan mobilya tasarımına, mimari tasarımlardan animasyon ve grafik tasarımına kadar tüm tasarım laboratuvarlarını YÜTAM çatısı altında birleştirdi. YÜTAM hakkında bilgi veren Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Tolga Benli, girişimcilerin, şirketlerin, akademisyenlerin, öğrencilerin fikirlerinin ürüne dönüşmesi ve ekonomik hayata kazandırılması süreçlerinin bir parçası olarak faaliyet gösterdiklerini belirtti. Benli, “Tasarım, katma değerli ürün üretimi için olmazsa olmaz. Merkez olarak akademik bilgiyi ve teknik imkanlarımızı, gerçek yaşamla buluşturuyoruz. Üniversitelerdeki araştırmaların, öğrenci projelerinin, çeşitli kurum-kuruluşların, serbest girişimcilerin geliştirdikleri projelerin tasarımları, modelleme ve prototiplerinin yapıldığı tam donanımlı bir merkeziz” dedi.

 

HAYATIN İÇİNDE PROJELER

Temel amaçlarının hem tasarımın hem bölgenin gelişmesine katkıda bulunmak, Türkiye’de tasarım kültürünün gelişmesini desteklemek ve bu bağlamdaki girişimlerde aktif yer almak olduğunu ifade eden Müdür Tolga Benli, merkezin, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Akdeniz Akademisi ile işbirliği çalışmalarının sürdüğünü de belirtti. Benli, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan Meslek Fabrikası Fab-Lab’ın planlama, makine parkının ihtiyaçlarının belirlenmesi ve kurulumu aşamasında proje paydaşlarından biri olduk. İzmir’in mobilyada özgün tasarımlarla öne çıkması için mobilya ihracatçıları ile iş birliği yapıyoruz. Üniversite-sanayi iş birliğiyle, 120 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşan mobilya firmalarına ve bazı sanayi kuruluşlarına ulusal ve uluslararası piyasada daha rekabetçi olabilmeleri adına tasarım desteği veriyoruz” diye konuştu.

 

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Küçük ölçekli, seri olmayan veya limitli denilebilecek sayılardaki ürünlere dijital üretim olanakları veren, geleneksel makineler ve el aletleri yanında çok çeşitli bilgisayar kontrollü makinelerle donatılmış, hemen hemen her şeyin üretimini gerçekleştirebildikleri laboratuvarlara sahip olduklarını vurgulayan Dr. Benli, “Yaklaşık 2 yıllık detaylı bir çalışmayla, 5 ana kısımdan oluşan YÜTAM ortaya çıktı. Sağlık ve güvenlik önlemleri alınarak kullanıma sunulan, detaylı bir eğitim sonrasında verilen sertifikasyon ile kullanılabilen bu laboratuvarlarda geleneksel makinalardan elektrikli ve manuel el aletlerine, çeşitli düzeyde üretim hassasiyetlerine sahip CNC makinelerden, robotik üretim kollarına, çok sayıda 3D Baskı makinelerinden milimetrik hassasiyete sahip lazer kesim cihazlarına sahibiz. Profesyonel yönetim, eğitim ve teknik kadromuzla, öğrencilerimize, endüstri ile iş birliği çerçevesinde üreticiye ve bilimsel araştırma projeleri çerçevesinde tüm akademisyenlere ve girişimcilere hizmet veriyoruz. Tasarım, modelleme ya da prototip üretim imkanı olmayan bir firma bizden tüm bu aşamalarda istediği desteği alıp üretim şansını bulabiliyor” dedi.

Dr.Tolga Benli-Yaşar Üniversitesi Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜTAM) Müdürü

Tolga Benli, laboratuvarların yanı sıra üst yüzey işlemleri, kalıp alma ve döküm ile farklı ölçekteki seramik fırınlarına sahip seramik modelaj atölyelerinin bulunduğu merkezde öğrencilerin deneyim kazandığını da ifade etti.

 

  To turn the city of İzmir and the Aegean region into Turkey’s hub of creative industry, Yaşar University Design Application and Research Center (YUDAR) is working to create added value, and thereby contributing to the region with more designs for production by making use of the academic knowledge and technical facilities available. YUDAR, with its five separate laboratories equipped with state-of-the-art devices that serve every kind of purpose, is at full disposal of students, entrepreneurs and business people.

Yaşar University gathered all of its design labs including industrial design, furniture design, architectural design, animation and graphic design labs under the same roof of YUDAR.  YUDAR Director Lecturer (PhD) Tolga Benli noted that the center’s function is to be a part of the process for converting the ideas of scholars and students into products and bringing them into economic life. Benli also expressed, “Design is a sine qua non for producing products with added value. At YUDAR, we make use of the academic knowledge and the technical facilities available, and apply them to the real life. It is a fully equipped center where designs, models and prototypes are developed for the projects developed as part of university researches and student projects, as well as by some organizations, institutions, and entrepreneurs.”

Our main objective is to contribute to the development of designing and of the region while also being an active entrepreneur to support the development of the design culture in Turkey, said Director Benli, who also noted that they have ongoing projects in cooperation with İzmir Development Agency and İzmir Mediterranean Academy.