Şimdiden üniversiteli oldular
20 Ocak 2017Paylaş

Şimdiden üniversiteli oldular

Yaşar Üniversitesi, üniversite hazırlık maratonu döneminde adayların doğru bölüm tercihi yapmalarına katkı sağlamak amacıyla “Eğitim ve Tanıtım Günleri” düzenledi. Selçuk Yaşar Kampüsünde gerçekleştirilen ve iki gün süren etkinliklere, İzmir ve çevre illerden yaklaşık 4 bin öğrenci katıldı.

Sınav maratonunun sonuna yaklaşan lise son sınıf öğrencileri meslek seçimi öncesi Yaşar Üniversitesi Eğitim ve Tanıtım Günleri’ne katıldı. Selçuk Yaşar Kampüsünde, iki gün boyunca, akademisyenlerinin gerçekleştirdiği ‘örnek ders uygulamaları’ ile üniversite havasını soluyan gençler, Avrupa Birliği destekli programlar ve yurt dışı olanakları hakkında da bilgi sahibi oldu.

KAMPÜSTE DERS

Tüm bölüm ve programlar hakkında bilgi sahibi olan öğrencilerin, gelecek hedeflerini de doğru belirleyebilmeleri amaçlandı. Örnek ders uygulamalarının yanı sıra seminerlerle de aday öğrencilere destek verildi. Yaşar Üniversitesinin akademik programları, eğitim olanakları, burs seçenekleri ve kampüs imkanları hakkında da bilgi alan öğrenciler, tercih etmeyi düşündükleri bölümleri yerinde görüp inceleme olanağına da sahip oldu.

TERCİH ÖNERİSİ

Adayların yeteneklerini ve isteklerini bilip bu doğrultuda adımlar atması gerektiğini belirten Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, “Adaylar öncelikle kendi yetenekleri çerçevesinde mutlu olacakları bir alanı seçmeliler. Sonradan pişmanlık duyacakları, çalışmak istemedikleri meslek alanlarını tercih etmesinler. Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediğimiz eğitim ve tanıtım günlerinde de bu bilinci kazandırmayı amaçladık” dedi.

Sınav maratonunun sonuna yaklaşan liseliler, örnek ders uygulamaları ile üniversite ortamını şimdiden görmenin kendilerine motivasyon sağlayacağını belirterek şunları söyledi:

Şidar Turşak – Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi

Elektrik- Elektronik mühendisliği tercih etmeyi düşünüyorum. Yaşar Üniversitesinin kampüs ve ders ortamını, laboratuvarları görme fırsatımız oldu. Sağladığı imkanlarıyla eğer burs kazanırsam burası tercihlerimde ön plana çıkıyor.

Senem Güneş – Çimentaş Anadolu Lisesi

Tanıtım günleri etkinliğinde hem üniversite havasını soluma hem de tercih etmeyi düşündüğüm bölümler hakkında detaylı bilgi edinme fırsatını buldum. Hukuk fakültesinde okumak istiyorum. İzmir’de öğrenim hayatımı sürdürmek istiyorum.

Okan Uykuçeken – Kemalpaşa Ferzent Bulum Anadolu Lisesi 

Çocukluğumdan bu yana hayalim televizyon veya radyoda seslendirme alanında çalışmak. Bu nedenle iletişim fakültesinde radyo televizyon ve sinema bölümünde okumak istiyorum. Yaşar Üniversitesinin Medya Merkezini, radyosunu, tv ve seslendirme stüdyolarını inceleme fırsatım oldu.