Öğrenci filmleri izleyiciyle buluşuyorStudent films come to the silver screen

Yaşar Üniversitesi tarafından düzenlenen Contact 3.  Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali, dünyanın farklı sinema okullarında yapılmış öğrenci filmlerini bir araya getirecek. Yeni nesil sinemacıları İzmir’de buluşturan festival kapsamında, yönetmen Ezel Akay ile Meltem Cumbul, Polonya’nın dünyaca ünlü sinema okulu Lodz’dan isimler, öğrenci ve sinemaseverlerle buluşacak.

ysr-festival1

BİN 605 FİLM ARASINDAN SEÇİLDİLER

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin işbirliğiyle düzenlenen Contact 3. Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali ve öğrenci filmleri yarışması, önümüzdeki hafta Selçuk Yaşar Kampusu’nda gerçekleştirilecek. Direktörlüklerini Prof. Dr. Nazlı Bayram ile Prof. Dr. Şefik Güngör’ün yaptığı yarışmaya, İran’dan Endonezya’ya, Çin’den Arjantin’e 100 sinema okulundan bin 605 film başvurdu. Kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarında 11 ülkeden 12 yönetmenin filmleri finale kaldı. Meksika’dan José Antonio Ayala Galindo ‘Abduction’, Mısır’dan Maysoon El Massry ‘Aida’, İspanya’dan Adrià Guxens ‘André’, Hindistan’dan Sonam Singh ‘Forbidden Notes’, İsrail’den Tal Kantor ‘In Other Words’, Fransa’dan Thomas Lemoine ‘La Diablada’, Sırbistan’dan Vidan Miljkovic ‘My world’, İsviçre’den Zoé Rossion ‘Roger, unknown grandfather’, İrlanda’dan Elif Boyacıoğlu ‘The teacup’, Almanya’dan Katharina Bischof ‘Up and Down’ ve Türkiye’den de Selman Nacar ‘Kuyu’ ve Osman Yazıcı ‘İt’ isimli filmleriyle finalde yarışacak. Bu 12 film, Yaşar Üniversitesi, Sony ve SenEDIT tarafından sunulan en iyi film, en iyi görsel anlatım ve en iyi film öyküsü ödülleri ile Öğrenci Jürisinin seçeceği en iyi film ödülü için yarışacak. Gösterim programındaki okul seçkilerinde Köln Uluslararası Film Okulu (IFS Cologne),  Türkiye’den Kadir Has Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü ve Yaşar Üniversitesinin öğrenci filmleri yer alacak.

ysr-festival2

Finale kalan filmlerin arasından dereceye girenleri ise Yönetmen Ezel Akay, Oyuncu Meltem Cumbul, Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Polonya Lodz Film Okulu’ndan Prof. Leszek Dawid ile Prof. Marcin Malatyński’den oluşan büyük jüri belirleyecek. Akademisyenler, öğrenciler, senaryo yazarları, yönetmenler ve yapımcılar arasında bağlantı noktası oluşturacak festivalde, film gösterimleri, söyleşiler ve atölye çalışmaları bir hafta boyunca sürecek ve sinemaya ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak.

ysr-festival4

Yaşar Üniversitesi’nin düzenlediği festivalin uluslararası partnerleri Goethe Enstitüsü ve Polonya’nın Lodz Film Okulu olurken destekleyiciler ise Sony, SenEdit, Karaca Otel ve La Puerta olacak. Prof. Dr. Nazlı Bayram, sinemaya ilgi duyan herkesi Yaşar Üniversitesi’ne beklediklerini belirtti. Festivalin konuk okula ayrılmış bölümlerinde Lodz Film Okulu öğrenci filmleri seçkisi, yönetmenleriyle söyleşi, Prof. Dawid ve Prof. Malatyński’nin seminerleri yer alıyor. Festivalin bu yıl bir diğer konuğu Richard Blank. Goethe Enstitüsünün sponsorluğuyla gerçekleştirilecek olan ve Hollywood, Goodbye başlığını taşıyan workshop 5 gün sürecek. Festival, 21 Ekim akşamı yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

 

 Organized by Yaşar University’s Faculty of Communication and Faculty of Art and Design, the “3rd Contact International Student Film Festival” introduced student films from numerous international film schools all around the world.

Gathering the filmmakers of the new generation in İzmir together with students and cinemagoers, the Festival hosted Director Ezel Akay and Actress Meltem Cumbul as well as figures from Poland’s internationally-renowned film school ‘Lodz’ in Poland.

The Director Ezel Akay called on the students to shoot short films saying, “Make short films, travel around the world.” Akay stated that film students at universities can get a chance to travel around the world and get to know different cultures while also shooting short movies.

The Actress Meltem Cumbul also expressed that,“Our profession requires hard-work, a wide vision and self-confidence. A good actor or actress may not be self-confident though. I achieved my dream of being a good actress by trying to work with people who believed in and relied on me instead of those who would destroy my self-confidence.”

Directed by Prof. Dr. Nazlı Bayram and Prof. Dr. Şefik Güngör, the competition received applications from 100 film schools from Iran to Indonesia, from China to Argentina for over 1.605 movies. The movies made by 12 directors from 11 different countries became the finalists in fiction, documentary, experimental and animation branches.

WINNERS OF THE FESTIVAL

The award-winning films and directors are as follows:

– Yaşar University Best Short Film Award: Zoe Rossion from Switzerland – “Roger, Unknown Grandfather”

– Sony Award and Student Jury Award: Vidan Miljković from Serbia – “My World”

– SenEDIT Best Story Award: Tal Kantor from Israel – “In Other Words”

– Special Honorable Mention: Jose Antonio Ayala Galindo from Mexico – “Abduction”

Alongside the international partners of the festival organized by Yaşar University — Goethe Institute and Lodz Film School in Poland, the event was also supported by Sony, SenEdit, Karaca Hotel and La Puerta.