KUŞADASI KIYI DÜZENLEMESİNE AKADEMİK DESTEK

Kuşadası’nın simgelerinden Güvercinada ile Setur Marina arasında kalan kıyının düzenlenmesi Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerine konu oldu. Genç mimar adayları, kıyı düzenlemesi ile ilgili hazırladıkları projeleri Kuşadası Belediyesi temsilcilerine sunarken projelerin önümüzdeki günlerde sergileneceği belirtildi.

 

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Arch 410 Stüdyosu kapsamında öğrenciler, Kuşadası turizminin en önemli bileşeni olan Kruvaziyer Limanı’nın, Liman sınırları dahilinde yeniden kurgulanması, terminal ve alışveriş kullanımlarının yeniden tanımlanması, Liman’ın daha fazla kamusal kullanımları barındırması, Kervansaray ve ticaret aksı olan Liman Caddesi’nin ve kıyının algı sürekliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yaptılar.

kusada (1)

 

Kıyıyı, turistlerin ve ziyaretçilerin kullandığı, ticaret ile rekreasyonun bir arada olduğu bir bölge olarak analiz eden Mimarlık Fakültesi öğrencileri, alanın kullanım biçimlerinin birbiriyle çelişmeyecek ve yeni kurgulara olanak verecek biçimde yeniden tanımlanması önerisinde bulundular.

Stüdyo çalışmasını, Stüdyo Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Seçkin Kutucu ile Öğretim Görevlileri Melis Varkal, Emre Arca, Mehmet Çipoğlu ile Araştırma Görevlisi Hande Odaman yürüttü.

kusada (2)

 

Proje sunumlarına Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Belediye Meclis Üyesi Nurettin Öztürk, Belediye mimarlarından Burak Aran ve Mimarlar Odası adına Adil Geçim katıldılar.  Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, proje çalışmaları kapsamında Yaşar Üniversitesi ile işbirliğine devam edeceklerini ve Güzelçamlı’dan Selçuk sınırına kadar yapılacak kıyı düzenlenmesinde akademik destek alınacağını