Kız çocuklarına ilham oldular

Başarılı girişimlere imza atıp çok sayıda ödül kazanan kadınlar, İzmir’in farklı liselerinden kız öğrencilerle kendi yolculuklarını paylaşıp “Yeter ki bıkmadan, pes etmeden hayallerinizin peşinden gidin. Başaramayacağınız bir şey yok” dedi.

Yaşar Üniversitesi’nin Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi aracılığıyla Doç. Dr. Gökay Özerim kurumsal koordinatörlüğünde yer aldığı Avrupa Birliği Ufuk 2020 Programı kapsamında desteklenen “CALİPER – Cinsiyet Eşitliği için Araştırma ve Yenilikçilik” başlıklı proje kapsamında “İnovasyonda Kadın” etkinliği düzenlendi.

Doç. Dr. Gökay Özerim

Etkinliğe, Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, akademisyenler, lise öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Ödüllü başarılı kadın araştırmacı ve girişimciler Dermis Pharma kurucuları Prof. Dr. Kevser Özgen Özer, Doç. Dr. Evren Homan Gökçe ile Doç. Dr. Sakine Tuncay Tanrıverdi, B-PREG Kompozit Kurucusu Dr. Burcu Karaca Uğural ve FieldTech Mühendislik Kurucusu Mimar Selin Küçük, lise öğrencilerine kariyer yolculuklarında yol gösterecek sunumlar yapıp başarı öykülerini paylaştı.

Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı

Açılışta konuşan Yaşar Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, kuruluşundan bu yana kadın-erkek eşitliğine önem veren bir kurum olduklarını vurgulayarak Yaşar Topluluğu’nda Ar-Ge ve inovasyon ile mühendislik alanlarında görev yapan çalışanlar içinde kadın oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunun altını çizdi. Öğrencilere gelecek için tavsiyelerde de bulunan Yiğitbaşı, “Çok ciddi bir değişim sürecini hep birlikte yaşıyoruz. Sizlere, bu çağdan itibaren çeşitli branşları yakından tanımanızı, mümkün olduğu kadar staj imkanlarını değerlendirmenizi, öğrenmeye her zaman açık olmanızı ve sivil toplum kuruluşlarına mümkün olduğu kadar erken yaşta katılmanızı tavsiye ediyorum.  Eğitim sonrasında doğru seçimleri yapmak tabii ki geleceğin kapısını açıyor, zamanla birçok fırsat da insanların önüne çıkıyor. Yaratıcılık anlamında bilime, teknolojiye, dijitalleşmeye daha fazla odaklanılan bir dönemde yaşıyoruz. Bugünden, yaratıcılığınızı geliştirecek faaliyetlerin içinde olmanızı özellikle tavsiye ediyorum. İyi bir geleceği, her alanda eşitliğe değer vererek, adaletli iş ortamları sağlayarak ve sürdürerek birlikte kuracağız” diye konuştu.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer

Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer de bilimin herkese aynı mesafede duran, tarafsız ve cinsiyetler üstü bir alan olduğunu vurgulayarak, kadınların yüz yıllardır bilim için çalışmaya ve üretmeye, isimlerini tarihe yazdırmaya devam ettiklerini ifade etti. Rektör Dinçer, “Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarını tanımak ve kız çocuklarının bu alanlara yönelmesi arasında güçlü bir ilişki var. Günümüzde kadınların, sosyal, ekonomik ve politik alanlardaki katkılarına her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyoruz. Bu etkinlikle de bir yandan kız öğrencilerin bu alanlara ilgisini çekmeyi, diğer yandan kadınlar tarafından kurulmuş girişimcilik ve yenilikçilik örneklerini öne çıkartarak kadınların inovasyondaki yerini vurgulamayı amaçladık” dedi.

Prof. Dr. Kevser Özgen Özer – Doç. Dr. Sakine Tuncay Tanrıverdi- Doç. Dr. Evren Homan Gökçe

YARALARIN DAHA HIZLI İYİLEŞMESİNİ SAĞLIYOR

TİM-TEB Girişim Evleri En Motive Edici Başarı Hikâyesi Ödülü başta olmak üzere çeşitli ödüller kazanan, Dermis Pharma’nın kurucuları Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Kevser Özgen Özer, Doç. Dr. Evren Homan Gökçe ve Doç. Dr. Sakine Tuncay Tanrıverdi, başarıya ulaşana kadar yaşadıkları süreci anlattı. Diyabet yaraları vb. zor iyileşen yaraların tedavisi için yola çıkan akademisyenlerin geliştirdiği ürün, klasik yara örtülerinden farklı olarak derinin doğal bileşenlerinden oluşuyor ve uygulandığı deri ile uyumlu bir tabaka oluşturup tedavi sürecini kısaltıyor. Böylece, kronik açık yaraların hızlı ve etkili tedavisini sağlıyor.

Dr. Burcu Karaca Uğural

KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK İÇİN YENİLİKÇİ MALZEME

Türkiye’nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi Ödülü sahibi Dr. Burcu Karaca Uğural, keten vb. lifli tarımsal ürünlerden elde edilen doğal elyafı kullanarak geri dönüştürülebilir, yüksek performanslı ve hafif endüstriyel biyokompozitler geliştirerek üreten bir ileri malzeme girişimi olarak B-PREG’i kurdu. Kullandığı hammaddeyi sağlamak için keten tarımının tekrar canlanmasını da sağlayan Uğural’ın, geliştirdiği ürün, çeşitli sektörlerde kullanılan sentetik malzemeler ile benzer yüksek performans göstererek plastik gibi petrol-bazlı sentetik malzemelerin kullanımını azaltarak, karbon ayak izinin de azaltılmasını sağlıyor. Uğural, doktora projesi olarak başlayıp dünya devleriyle çalıştığı bir projeye dönüşen süreci, yaşadığı deneyimleri öğrencilerle paylaştı.

Selin Küçük

OFİSİ ARAZİYE TAŞIYOR

4. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı En İyi Ulusal Buluş Ödülü ve Altın Madalya Sahibi, FieldTech Mühendislik Kurucusu girişimci Mimar Selin Küçük Şahin de ‘Ofisi araziye taşıdık’ sloganıyla ortaya çıkan, arkeoloji, haritacılık, inşaat, madencilik gibi alanlarda saha ile ofis çalışmasını birleştiren entegre bir çözüm olan projesini, başarı hikayesini anlattı.

Prof. Dr. Huriye Toker

Başarılarıyla örnek olan işlere imza atan kadın girişimciler, öğrencilere, karşılaşabilecekleri tüm zorluklara karşın bıkmadan, pes etmeden hayallerinin peşinden gitmeleri tavsiyesinde bulundu. Yaşar Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Huriye Toker de “Zaten Hep Vardık: Bilimde Kadınlar” başlıklı sunumuyla geçmişten günümüze bilim dünyasına buluşlarıyla ve yaptıklarıyla yön veren kadınların hikayelerini paylaştı.