Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi sanal ortama taşındıVirtual museum, authentic joy

Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezi’nde yer alan 3B Dijital Uygulama Merkezi, Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi için sanal müze hazırladı. Oyun motoru teknolojisiyle ve güncel sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak üç boyutlu hazırlanan sanal müze, ziyaretçilerine sanal gerçeklik gözlüğü ile de gezilebilme imkanı sağlayacak.

İnsanlık tarihinin en büyük miraslarını barındıran müzeler de sanal dünyadan nasibini almaya başladı. Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezi’nde yer alan 3B Dijital Uygulama Merkezi, Ege Üniversitesi’nin Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi için sanal müze hazırladı. Aynı zamanda, Yaşar Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Mehmet Emin Dinç’in tezi olan sanal projede, binalardan, içerideki objelere kadar tüm içerikler üç boyutlu olarak modellendi. Oyun motoru yardımıyla interaktif hale getirilen sanal müze, görsel ve işitsel olarak üç boyutlu olduğundan, ziyaretçilerin eserleri kendiistekleri doğrultusunda istedikleri açıdan, diledikleri zaman gezebilmeleri, kağıt yapımını animasyon olarak gözlemleyebilmeleri gibi birçok özelliği barındıracak şekilde tasarlandı. Sanal müzeyi hazırlayan ekipte, Yaşar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. İsmail Okay, Dr. Senem Yılmaz, Mehmet Emin Dinç, Yağız Türk, Ulaş Coşkun ile Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi Koordinatörü Nedim Sönmez ve Koordinatör Yrd. Seda Ağırbaş yer aldı.internet2

REKTÖR YILMAZ’A ARMAĞAN

Hazırlanan sanal Kağıt ve Kitap Sanatları Üç Boyutlu Sanal Müze Projesi, aynı zamanda müzenin kurucusu olan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a tanıtıldı. Tanıtımda, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller ve müze yetkilileri de yer aldı. Prof. Dr. Levent Kandiller, “Yaşar Üniversitesi Minerva Kuluçka Merkezi’nde yer alan 3B Dijital Uygulama Merkezi, bu projeyi, her zaman iyi ilişkiler içinde bulunduğumuz Ege Üniversitesi’ne ve sanata olan katkıları nedeniyle Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’a teşekkür olarak armağan etmek istedi. Müzenin, buraya gelip gezemeyen insanlara da ulaşması açısından sanal hale gelmesi önemli” dedi.

Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise “Ege Üniversitesi’nin ülkemiz ve dünya kültürüne önemli bir katkısı olan Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, 2012 yılında açılışından itibaren çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Üniversitemizin tarihi Levanten köşklerinden birinde hizmet veren Müze, dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğunu, farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilerine sunuyor. Müze, Türkiye’de ilk olmasının yanı sıra konunun bu boyut ve zenginlikte ele alındığı bir üniversite müzesi olarak da uluslararası alanda benzersiz bir konuma sahip. Milattan Önce 3500’lerde papirüsün kullanımıyla başladığı kabul edilen kağıt tarihi, kağıtların ciltlenerek bir arada tutulması ile ortaya çıkan kitabın tarihi, insanlığın bugün ulaştığı uygarlık aşamasının büyülü, ışıklı yolu gibi. Müze, bu ışıklı yolun bir göstergesiyken Yaşar Üniversitesi tarafından hazırlanan sanal hali de daha fazla insana ulaşmasına, geleceğe daha iyi aktarılmasına aracılık edecektir” diye konuştu.internet3

MÜZEDE 700’DEN FAZLA ESER VAR

Müzede bulunan objelerin tamamına yakını kişi, kurum ve sanatçıların bağışlarından oluşuyor. Kağıt ve kitabın Avrupa’dan Uzakdoğu’ya, günümüze kadar geçirdiği evrelerden örneklerin bulunduğu müzede, 700’den fazla eser bulunuyor. Kağıdın üretiminden, sanat eserine vardığı noktaya kadar çok çeşitli kağıt ve baskı aşamalarından örneklerin sergilendiği müzenin giriş katında el yapımı kağıt üretimi, kağıt tarihi, günümüz renkli kağıt sanatçıları, dünya renkli kağıtları, modern kağıt sanatı bölümleri; üst katında ise kitap sanatları, ekslibris, matbaa, sanatçı kitapları, kitap biçimleri, kitaplardaki ustalar, baskı teknikleri, minyatür kitaplar ve tipografi bölümleri yer alıyor.

 

The 3D Digital App Center within Yaşar University’s Minerva Incubation Center developed a virtual museum for the Ege University Museum of Paper and Book Arts. Created with game engine technology and the current virtual reality technologies, the virtual 3D museum can also be visited through virtual reality glasses.

The 3D Digital App Center within Yaşar University’s Minerva Incubation Center created a virtual museum for Ege University’s Museum of Paper and Book Arts, the first museum as such in Turkey. All components including buildings and objects were 3D modelled in the virtual museum project, which is also studied by Mehmet Emin Dinç, postgraduate student at Yaşar University, as part of his postgraduate thesis. The interactive virtual museum, which was designed with the help of a video game engine, has a multifaceted design which allows its visitors to experience the artifacts at any time they wish and to watch an animation of papermaking. Assist. Prof. Dr. İsmail Okay, Dr. Senem Yılmaz, Mehmet Emin Dinç, Yağız Türk, Ulaş Coşkun from Yaşar University and Nedim Sönmez, Coordinator of the Museum of Paper and Book Arts, as well as the Assistant Coordinator Seda Ağırbaş created the virtual museum as a team.