Hayal etti, dünya havacılık devi Airbus’ta işe başladı

Yaşar Üniversitesi’nde çift anadal yapıp işletme ve endüstri mühendisliği bölümlerinden dereceyle mezun olan Merve Yıldız, bir yandan dünyaca ünlü Münih Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans yaparken bir yandan da yarı zamanlı olarak dünyaca ünlü havacılık şirketi Airbus’ta finans bölümünde çalışıyor.

Üniversiteden geçen yıl mezun olan Merve Yıldız, hayallerinin peşinden gidip birçok gencin rüyalarını süsleyen dünyada iş verilebilirlik sıralamasında 8. olan Almanya Münih Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almaya hak kazandı. Eğitimini bir yıldır sürdüren Merve Yıldız, bir yandan da iş hayatını tanımak için yarı zamanlı olarak 6 ay önce, sivil ve askeri uçaklar üreten dünya havacılık devi Airbus’ta çalışmaya başladı. Teknoloji, inovasyon ve müşteri işleri konularında eğitim aldığını belirten Yıldız, İzmir’den Münih’e uzanan eğitim ve yeni tanıştığı iş yaşamını anlattı.

YSR airbus (4)

İKİ FAKÜLTE BİTİRDİ

Yaşar Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde okurken ikinci yılda endüstri mühendisliğinde çift anadal yapmaya başladığını belirten Merve Yıldız, “Üniversitenin sağladığı yurtdışı değişim programlarından biri olan Erasmus ile Almanya’da bir dönem değişim öğrencisi oldum. Bu programda ve Almanya’daki üniversite ilişkilerimde, hocalarım Prof. Dr. Sencer Yeralan ile Doç. Dr. Çağrı Bulut her zaman destek oldu. Üniversitedeki üçüncü yılımı her iki bölümde de tamamladıktan sonra, 3 aylık yaz tatilinde Yaşar Holding’in Almanya’daki kuruluşu olan  Yadex International GmbH şirketinde staj hakkı kazandım. Üniversite eğitimimin son yılında, kafamda her şey daha da netleşti. Endüstri Mühendisliği’ndeki bitirme projemiz ile birlikte sürdürdüğüm yüksek lisans başvuru süreci, her ikisinde de olumlu geçti. Bitirme projemiz TÜBİTAK’tan destek kazandı ve okulda da birinci oldu, aynı zamanda İşletme Bölümü’nden bölüm birincisi olarak mezun oldum” diyerek okul yaşamını anlattı.

YSR airbus (1)

Geçen yıl başvurduğu Almanya Münih Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almaya hak kazandığını kaydeden Merve Yıldız, “Şu an eğitimimin ilk yılı tamamlandı. Verilen burs imkanları kısıtlı olduğu için yarı zamanlı çalışmaya karar verdim. Bu sayede hem de iş deneyimi elde edecektim. Münih’e gelirken aklımda hep büyük bir firmada çalışmak vardı. Bir arkadaşımın önerisiyle dünya uçak üretim devi Airbus’a başvurdum. İşletme eğitimim ve endüstri mühendisliğinde yapmış olduğum çift anadalın bunda büyük katkısı oldu ki geçen Aralık ayında yarı zamanlı çalışmaya başladım. Finans bölümünde yürütülen COIN adlı projede, proje yönetiminde çalışıyorum. İşyerinde oldukça çok uluslu bir yapıdayız. Her gün İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca konuşulan bir yer düşünün, bu durum dil birikimimi de geliştiriyor” diyerek Airbus’ta çalışmaya nasıl başladığını anlattı.

YSR airbus (2)

 “BİR SAAT AZ UYUYARAK BAŞARIYORUM”

En fazla karşılaştığı sorunun “Okul ile birlikte nasıl yapıyorsun” olduğunu belirten Yıldız, “Bu soruya, bir saat az uyuyarak diye cevap veriyorum. Her ne kadar yorucu olsa da eğlenmeye de bir o  kadar vakit ayırabiliyorum. En güzeli şimdi finansal açıdan aileme de yük olmuyorum. Felsefem, her seferinde bir adım daha ileri gitmek oldu. Burada da mümkün olduğunca kendimi geliştirip gerek dil açısından, gerekse deneyim ve eğitim anlamında daha ileriye gitmeyi hedefliyorum” diye konuştu.

Üniversiteye başlayacak adaylara da önerilerde bulunan Merve Yıldız, “Hiç yılmadan kendilerini geliştirmelerini, gelecekleri için, kurdukları hayal için, gereken adımları sağlamca atıp yapabileceklerinin en iyisini yapmalarını öneriyorum. İstemeleri halinde her fırsat kendilerine zaten verilecektir.” dedi.