Engelliler için akıllı asansör

 

Engelliler için tasarladı dereceye girdi

Engelliler artık tek başına asansöre binebilecek

Yaşar Üniversitesi öğrencisi İdil Kantarcı işitme ve görme engellilere kullanım kolaylığı sağlayacak asansör tasarladı. Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması’nda 3’üncü olmayı başaran tasarımda kullanılan ses tanıma sistemi ve işaret dilinden anlayan yazılım programı büyük ilgi çekti.

YASAR-Asansor(3)Asansörde kamu spotu

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1’inci sınıf öğrencisi İdil Kantarcı, 13. Uluslararası Asansör Fuarı kapsamında düzenlenen V. Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması’nda üçüncü oldu. Kötü kullanıma karşı yeni çözümlerin bulunması ve asansör kullanıcılarının güvenliğini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya tüm dünyadan 100’ün üzerinde tasarımcı katıldı. 14 tasarımcının finale kaldığı yarışmada tasarımların uygulanabilir olmasına da dikkat edildi. Yarışmanın 3’üncüsü İdil Kantarcı, “Engelliler dahil herkesin herhangi bir sıkıntı yaşamadan asansörü kullanmalarını sağlayacak bir tasarım oluşturdum. Kasıtlı kötü kullanıma karşı ise çözüm önerileri geliştirdim. Bunun için zemin döşemesinde kullanıcı darbesi ile kırılabilen malzeme yerine direnç özelliğini yitirmeyen bir malzeme tercih ettim. Tasarımımın en ilgi çeken özelliği ise asansörün kullanıcıyı ses tanıma sistemiyle yönlendirmesi ve işaret diline algılı kamera sistemi oldu. Yine asansörün içine yerleştirdiğim kamu spotu dönen ekran ile herhangi bir engeli olmayan kullanıcıların duyarlılığını artırmak istedim.” dedi.

YASAR-AsansorÖdüllü tasarımın özellikleri şöyle:

Tasarım işitme ve görme engelli kişilerin yanı sıra elinde yük olan kişilere kullanım kolaylığı sağlıyor.

-Asansörde her işlem ‘ses tanıma sistemi’ ile gerçekleşebildiği gibi ‘işaret dilini’ algılayabilen yazılım sayesinde görme engelli bireyler de asansörü güvenli bir şekilde kullanabiliyor.

-Asansörü kullanmak isteyen görme engelli bir kişinin kabin donatısının üzerinde bulunan küçük kameraya doğru kat numarasını göstermesi; işitme engelli bir kişinin ise hangi kata çıkacağını söylemesi yeterli oluyor.

– Vandal kullanımlara karşı dayanıklı malzeme içeriyor.