Yapay zeka ile dönüşecek

Soldan Sağa: Servet Gül, Güneş Sayıt, Begüm Merih, Onur Leblebici, Gökberk Devrim

Tekstil atıkları yapay zeka ile kazandıracak

 Yapay zeka temelli atık yönetim platformu Swatchloop, 1.33 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Yapay zeka temelli atık yönetim platformu Swatchloop önce TÜBİTAK’tan 450 bin liralık hibe desteği, ardından 1.33 milyon dolarlık değerleme üzerinden özel sektörden yatırım aldı. Swatchloop Genel Müdürü Güneş Sayıt, “Tekstil ürünlerinin üretiminde ortaya çıkan atıkları ayrıştırarak akıllı geri dönüşüm sağlayan platform ile üreticiler atık satışından elde ettiği geliri 4 katına çıkaracak.” dedi

Yaşar Üniversitesi’nin uygulayıcı kuruluş olduğu TÜBİTAK’ın T-BİGGY programından mentorluk desteği alan “Yapay Zeka Temelli Atık Yönetim Platformu­Swatchloop” tekstil sektöründe üretim aşamasındaki atıkları önce sınıflandıracak sonra geri dönüşümünü kayıt altına alarak ayrıştıracak.


Soldan Sağa: Servet Gül, Güneş Sayıt, Onur Leblebici, Gökberk Devrim

İzmir’de ihracat yapan büyük bir tekstil firmasında çalışan tekstil mühendisleri Güneş Sayıt, Servet Gül ve Gökberk Devrim, üretim aşamasındaki atıkların geri dönüştürülmesine yönelik Swatcloop isimli yazılımı geliştirdi. Bu süreçte Swatchloop’un arayüzünün geliştirilmesi için bilgisayar mühendisi Onur Leblebici de kurucu ortak olarak ekibe dahil oldu. Swatchloop ekibi, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin (BTTO) TÜBİTAK destekli T-BİGGY programına başvurdu. Girişimcilik programını başarıyla tamamlayan ekip, ilk olarak TÜBİTAK’tan 450 bin liralık hibe desteği ardından ise 1 milyon 330 bin dolarlık değerleme ile İstanbul merkezli Organik Kimya firmasından yatırım aldı.

‘ATIKLAR DİJİTALLEŞİYOR’

Atık sorununa tekstil sektöründen başlayarak çözüm getirmeyi amaçladıklarını belirten Swatchloop Genel Müdürü Güneş Sayıt, “Tekstil atıklarını çok kısa sürede dijital dünyaya taşıyan, yapay zeka sayesinde geri dönüşüm süreçlerini optimize eden, bu sayede firmalara zaman ve para kazandırmayı hedefleyen Swatchloop, atık satış kazancını en az 4 kat arttırmayı, geri dönüşümde işçilik maliyetini yüzde 60 azaltmayı ve verimliliğin de yüzde 40 artmasını sağlıyor.” dedi.

Swatchloop Genel Müdürü Güneş Sayıt

MELEK YATIRIMCI DESTEĞİ ALDI

Yaşar Üniversitesi BTTO’nun girişimcilik programı T-BİGG sayesinde Swatchloop’un hayata geçtiğini belirten Güneş Sayıt, “T-BİGGY sayesinde önce TÜBİTAK’tan 450 bin liralık hibe aldık, ardından ise Organik Kimya firması bize ulaştı ve 1 milyon 330 bin dolarlık değerlemeyle Swatchloop’a melek yatırımcı oldu.” diye konuştu.

“GİRİŞİMCİLERİ BEKLİYORUZ”

Yaşar Üniversitesi T-BİGGY Programı Yürütücüsü Begüm Merih ise, “Swatchloop ekibinin ldığı hibe ve yatırımlardan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. T-BİGGY programında Swatchloop’a verdiğimiz mentorluk destekleri gibi bir çok “fikri ve projesi olan” girişimciye destek veriyoruz. Yaşar Üniversitesi BTTO’da filizlenen ve bugün marka değeri olan firmalar var.”dedi