Yaşı küçük, yeteneği büyükThe Princess of Musical Notes

Müziğe olan büyük yeteneği 4,5 yaşında keşfedilen 12 yaşındaki Nehir Özzengin, her yıl ulusal ve uluslararası başarılarına bir yenisini ekliyor. Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) Müzik Akademisi’nde piyano bölümü öğrencisi olarak çalışmalarını sürdüren Nehir son olarak İtalya’nın Napoli şehrinde düzenlenen Uluslararası Ischia Piyano Yarışması’nda 2’inci olmayı başardı. Çalışmalarını bir gün bile aksatmadan yılın her gününü piyanonun başında geçiren yetenekli piyanist, “En büyük hayalim ileride tüm dünyayı dolaşarak konserler vererek müziğimi ve ülkemi herkese tanıtmak” dedi.

5 YILDA 4 ULUSLARARASI ÖDÜL

TAKEV İlköğretim Okulları 7’inci sınıf öğrencisi Nehir Özzengin, 5 yıl önce burslu olarak kazandığı Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi’nde klasik piyano eğitimi almaya başladı. 5 yıla 4 uluslararası ödül sığdıran Nehir, Uluslararası Mozart Academy Piyano Yarışması’nda 2’incilik ve 3’üncülük, Belçika’da düzenlenen Uluslararası Cesar Frank Piyano Yarışması’nda 2’incilik ve son olarak 26 ülkeden 80 yarışmacının katıldığı Uluslararası Ischia Piyano Yarışması’nda 2’incilik ödüllerinin sahibi oldu.

EN BÜYÜK HAYALİ AKUSTİK BİR PİYANO

Yılın her günü, günde en az 2 saat piyanoyla antrenman yaptığını anlatan genç yetenek bu nedenle tatil için gittiği mekanlarda bile piyano olması şartı aradığını söyledi. Piyanonun yanı sıra gitar ve bateri gibi farklı enstrümanları da iyi düzeyde çalabilen, aynı zamanda lisanslı olarak basketbol ve tenis sporlarını yapan Nehir Özzengin, sosyal sorumluluk projelerinde de aktif olarak yer almaya çalıştığını ifade etti. Dünya derecelerinin peşinde koşsa da henüz akustik bir piyanoya sahip olamadığını belirten Nehir, “İleride tüm dünyayı dolaşarak konserler vererek müziğimi ve ülkemi herkese tanıtmayı hayal ediyorum. Ayrıca çalışmalarımı evde de rahatça sürdürebilmek için iyi bir akustik piyanoya sahip olmayı çok istiyorum” dedi.

Nehir Özzengin çalışmalarını YÜSEM Eğitmeni Seçil Saykan Türker ile birlikte sürdürüyor.

KIZIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Kızlarının başarılarıyla gurur duyduklarını belirten Nehir’in ailesi, “Nehir, sanatta, sporda ve derslerinde çok başarılı bir öğrenci. Hiçbir zaman dersleri aksar mı diye korkumuz olmadı. Sanat ve spor hep hayatımızın içinde oldu. Nehir, ileride hangi mesleği seçerse seçsin dünyayı dolaşıp konserler vermek ve ülkesinin adını her yerde duyurmak istiyor. Nehir’in yurtdışında ülkemizi temsil edebilmesi için ailesi olarak tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.” diye konuştu.

Nehir Özzengin, a 12-year-old who discovered her musical talent when four and a half years old, continues to build upon her musical successes. A piano student at the Music Academy of Yaşar University’s Continuing Education Center (YUCEC), Nehir has recently competed at the International Piano Competition ISCHIA in Naples, Italy, where she was ranked second. Not spending even one day without practicing piano, the talented pianist said, “It has been my greatest dream to tour the whole world as a musician to introduce my music and my country to the world.”

A seventh-year student at TAKEV Schools, Nehir Özzengin was admitted to the Music Academy of Yaşar University’s Continuing Education Center with full-scholarship, and started her training in classical piano here. Nehir has been awarded four international prizes over a short period of five years, including second place and third place awards at the International Mozart Academy Piano Contest, second place award at the César Franck International Piano Competition in Belgium, and finally second place award at the International Piano Competition ISCHIA held with the participation of eighty contestants from twenty-six countries.

AN ACOUSTIC PIANO WHAT SHE DREAMS OF

Noting that she practices at least two hours a day all year round, Nehir also expressed that she should have access to a piano to be able to practice even during holiday. “I strive for touring the whole world as a musician to be able to introduce my music and my country to the world. Moreover, I want to have an acoustic piano at home so I can practice comfortably at home as well,” said Nehir, also stating that she has yet to have an acoustic piano whilst striving for worldwide achievements.