Müziğin genç dâhisi ABD’den tam burs kazandı

Genç yetenekten gurur veren başarı

 9’unda üstün yetenek eğitimine başladı, 19’unda ABD’den tam burs kazandı

 Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) Müzik Akademisi’nin üstün yetenek burslu öğrencisi 19 yaşındaki Kaan Turan, uluslararası başarılarına başarı katmaya devam ediyor. Dünyanın saygın üniversitelerinden biri olan ABD’deki Duke Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edilen Kaan Turan eğitimini burada tamamlayacak.

Kaan Turan, altı yaşında müziğe başladı, yurt dışında pek çok yarışma etkinliğe katıldı. Verdiği konserler ve aldığı derecelerle pek çok başarıya ulaştı. Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi’nin burslu öğrencisi Kaan Turan, lise eğitimini tamamladıktan sonra aralarında Berklee ve Oberlin Koleji ve Konservatuarı’nın da olduğu Avrupa, Kanada ve Amerika’daki pek çok üniversiteden teklif aldı. Kaan tercihini ABD’deki Duke Üniversitesi’nden yana kullandı ve  tam burslu olarak kabul edildi. Genç yetenek Kaan, Duke Üniversitesi’nde bir yandan bilgisayar ve ekonomi eğitimi alırken caz piyano eğitimine de devam edecek.

Kaan Turan ve YÜSEM Eğitmeni Deniz Kocaman

“FARKLI DİSİPLİNLERİ MÜZİKLE BİRLEŞTİRECEĞİM”

 Hedefinin müziği, yaşamının merkezine yerleştirmek ve onu diğer bilim alanlarıyla birleştirerek fark yaratmak olduğunu söyleyen Turan, “Duke Üniversitesi’ndeki eğitimim sayesinde, hem ekonomi ve bilgisayar bilimi alanlarında uzmanlaşacak hem de müzikal yeteneklerimi ilerleteceğim. Profesyonel performanslarım, kendi müzikal kimliğimi oluşturma çabalarım ve yaratıcı projelerimle insanları müzikle birleştirme hayalimin gelecekte müzik dünyasında bir iz bırakmamı sağlayacağına inanıyorum, müziği kullanarak topluluklara fayda sağlamak ve müzikle teknolojiyi birleştirmek için büyük bir heyecan ve kararlılıkla ilerliyorum. Ekonomi ve bilgisayar bilimi alanları arasında güçlü bir bağlantı olduğunu düşünüyorum. Hedefim, bu iki disiplini bir araya getirerek veri analitiği, yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi alanlarda çalışarak ekonomik verileri daha iyi anlamak ve ekonomik karar alma süreçlerinde bilgisayar teknolojisinden yararlanmak. Özellikle büyük veri analitiğiyle ekonomik eğilimleri ve ilişkileri keşfederek daha etkili politika önerilerinde bulunmayı amaçlıyorum” dedi.

“AMERİKA’DAKİ BAŞARI HABERLERİNİ ALACAĞIZ”

 Babası Hakan Turan ise “Kaan, dokuz yaşında ‘Üstün Yetenekli Çocuklar Programı’ kapsamında başladığı YÜSEM Müzik Akademisi’nde yıllar içerisinde çok gelişti, ulusal ve uluslararası aldığı başarılar bugün üniversite kabullerinde tartışmasız çok önemli roller oynadı. Kaan hem akademik hem de müzikal olarak çok yetenekli bir çocuktu ancak yetenek her zaman bir yere kadar başarı sağlıyor. Ona bu fırsatları sağlamak ve çalışmak çok önemliydi. Kaan başarıları ile tanınırken pek çok çocuğa ve gence örnek oldu. Yaşar Üniversitesi’ne, Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer’e, Kaan’a verdiği bu fırsatlardan dolayı teşekkür ederiz. Kaan’ın üniversite kabul referans mektuplarından biri de Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Cemali Dinçer Bey’in vermiş olduğu referans mektubuydu, kendisine minnettarız. Bundan sonra Kaan’ın Amerika’dan akademik ve müzikal başarı haberlerini almayı umuyoruz” diye konuştu.