Tasarımlar iyiliğe dönüştü

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin, mobilya tasarımı dersi kapsamında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nı (TEGV) desteklemek amacıyla imza attıkları tasarımlar ürüne dönüştü. ‘Empatik fikir’ teması çerçevesinde tasarlanan mobilyalardan üçü, Orpak Caploonba firması tarafından üretilmeye başlanırken ay sonunda satışa çıkacak mobilyalardan elde edilecek gelir, TEGV’e bağışlanacak.

– Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri, tasarımlarını hazırlamadan önce TEGV İzmir Çiğli Eğitim Parkını ziyaret etmişti.

“Empatik Fikir” projesi, Yaşar Üniversitesi, çocuklar için gönüllülere dayalı eğitim programları sunan bir vakıf olan TEGV ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren Caploonba firmasının ortak girişimiyle önceki yıl bir sosyal sorumluluk projesi olarak başladı. Projeyle İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin “empati” fikriyle çocuklar için tasarladıkları mobilyaların, üretimi, dağıtımı ve satışı için ortak bir platform oluşturuldu.

Ders koordinatörü Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Sergio Taddonio, Gökhan Keskin ve yarı zamanlı öğretim elemanları Cengiz Ultav, Ertan Demirkan, Can Aysan ile araştırma görevlileri İrem Deniz Akçam, Müge Sever önderliğinde ilerleyen projenin amacı, “empati” kelimesinden yola çıktı. Geçen yıl, yılsonu bitirme projeleri kapsamında öğrenciler, öğretim elemanlarının gözetiminde, Caploonba uzmanlarının desteği, TEGV tarafından sağlanan eğitim programlarında aktif olarak yer alan çocuklar ile ebeveynlerinin katkıları ve geribildirimleriyle tasarım fikirlerini geliştirdi. Caploonba firması, toplam 25 öğrenci projesi arasından, satış kampanyası için optimize edilebilecek, prototip oluşturulabilecek, üretilebilecek ve tüm mağaza ağı içinde dağıtılabilecek üç tasarım önerisini seçti.

TÜM GELİR TEGV’E BAĞIŞLANACAK

Ayşenur Allı ve Hazal Vecel’in Dino Bench, Gülşah Altınok ve Mehlika Soycan’ın Little House, Ece Kişioğlu ve Bartu Mısırlı’nın Mini-Mo isimli tasarımları Orpak Caploonba firması fabrikasında üretilmeye başlandı. Mobilyalar, bu ay sonunda düzenlenecek tanıtım töreninin ardından mağazalarda satışa çıkacak ve elde edilecek tüm gelir TEGV’e bağışlanacak.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zeynep Tuna Ultav, “Empatik Fikir Projesi, tasarım kültürünün temel bir değeri olan empatiyi hayata geçirmeyi amaçlıyor. Sosyal etkinin sağlanması, Yaşar Üniversitesi’nin misyonunun bir önceliği ve stratejik hedefi. Bölüm olarak da eğitim kurumları, sanayi ve sivil toplum arasında birlikte çalışan iş birliklerini çok önemsiyoruz” dedi.