Osmanlı el işlerine tutkun bir İskoçA Scottisfh fan of Ottoman handicraft

Yaşar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce Öğretim Elemanı olarak beş yıldır görev yapan John Thompson, sandıklar dolusu havlu, geleneksel kostüm parçaları ve nakış işlemeli Osmanlı el işi ürünleri biriktiriyor. Thompson, “El emeği ürünler bana çok duygusal geliyor. Onları işleyen kadınların hikayelerini düşünüyorum. Tek tipçiliğe ve teknolojiye karşıyım” dedi.

jthom2
Türkiye’ye 20 yıl önce tatil amacıyla gelen İskoç John Thompson, beş yıldır Yaşar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nde yüksek lisans öğrencilerine İngilizce öğretiyor. Tarihe meraklı olan Thompson, Büyük Britanya’da başladığı koleksiyonculuk serüvenini Türkiye’de dekoratif eşya ve porselen, havlu, geleneksel kostüm parçaları ve ev tekstili gibi nakış işlemeli Osmanlı el işi ürünleri ile sürdürüyor. Her biri en az 100 yaşında sandıklar dolusu objeye sahip olan Thompson, koleksiyonunun parçalarını sergilemek istediğini belirterek, şunları söyledi:
“El emeği ürünler bana çok duygusal geliyor. Onları işleyen kadınların hikayelerini düşünüyorum. Tek tipçiliğe ve teknolojiye karşıyım. Geçmişi korumanın bizi hep daha çok zenginleştireceğine inandım. Bu yüzden de asıl değer sanatta olduğundan koleksiyonum için harcadığım paraya önem vermedim. Türk kültüründen kaynaklanan nakışlı ürünlerle de tanışınca onları çok beğenip toplama kararı aldım. Pek çoğu nişan, düğün ve buna benzer diğer mutlu olaylar için üretilen bu ürünler bana pozitif enerji veriyor. En büyük amacım da geçmişe ait bu ender parçaları insanlara göstermek ve güzel şeylerin teknolojiye ihtiyaç duyulmadan da yapılabileceğini anlatabilmek. Bunları bir müzede sergilemek istiyorum.”

Born  and educated in Glasgow, John Thompson is a Scot who came to Turkey for holiday in 1999. Thompson has been working at Yaşar University, School of Foreign Languages for 5 years. He is known as an avid afficionada and keen collector by his peers. As a result, his passion has led him to countless Ottoman hand-craft products.

 IN TURKEY FOR 17 YEARS

Having received an education in psychology in his country, John Thompson’s curiosity for and interest in history traces back to his childhood, when he says his adventure of collecting began in Scotland and has taken on a new dimension in Turkey where he has been living fort he past 17 years. While collecting products such as decorative porcelain utensils, gradually he developed a great interest in towels, traditional costume pieces, and Ottoman embroidery handicraft, including home textile pieces he encountered at historical bazaars. Today, Thompson has a substantial collection composed of the articles, most of which are more than 100 years old. Maintaining his collection in a special chest in his home, Thompson related to Yaşarım Magazine his motives for being a collector:

I LOVE OLD OBJECTS NOT TECHNOLOGY

“I have never in my life enjoyed technology. Rather, I have always pursued old objects that have connection with past. I have always believed that the preservation the old always makes us richer. For this, I haven’t cared about the money spent on my collection. When I first encountered the embroidered handicrafts coming out of the Ottoman lands, I liked them very much and decided to start a collection. These textiles, most of which were made for joyous events such as engagements and weddings, give me positive energy.”

I SAVED MANY OF THEM

“My greatest aim is to show those rare pieces to people and tell them good things can be made without the need for technology. A craft made by hand with love is precious for me indeed. Although appreciation for such work is not very common these days—which makes me sad—I am thrilled to have prevented so many pieces from disappearing. One day I hope to hold an exhibition in order to share this cultural heritage.”