Her ders öncesi bir kez daha hatırlanan kadınlar

Türkiye’de her yıl artarak devam eden kadın cinayetleri sayısı, 2019 yılının Ocak ve Kasım ayları arasında 305’e ulaştı. Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla her yıl 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen ‘Dünyayı Turuncuya Boyayalım’ kampanyasına, Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri de ‘QR Kod Projesi’ ile destek verdi.  Proje kapsamında, derslik kapılarına QR kodlu kağıtlar yapıştırıldı ve cep telefonlarından barkodların okunması ile öldürülen kadınların isimleri ve ölüm nedenlerine ilişkin bilgilere ulaşılması sağlandı.

İZMİR’İN ÜNİVERSİTELERİ VE LİSELERİ DESTEK İÇİN BİR ARADA

Birleşmiş Milletler Örgütü’nün girişimiyle düzenlenen Dünyayı Turuncuya Boyayalım (Orange the World) kampanyasına İzmir’den destek veren 5 üniversiteden biri de Yaşar Üniversitesi oldu. 3 lisenin daha destek verdiği kampanya çerçevesinde, 16 gün boyunca kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için çeşitli faaliyetler düzenlendi. Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen etkinlikte lise ve üniversite öğrencileri ayrıca Yaşar Üniversitesinde  düzenlenen çalıştayda bir araya gelerek toplumsal cinsiyet konusunda bilgi aldılar. Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker, düzenlenen atölye çalışmasıyla da öğrencilerin kendi sloganlarını oluşturduklarını dile getirdi. Doç. Dr. Toker, “Lise ve üniversite öğrencilerimiz bir arada, ortak akıl ve enerji ile oluşturdukları manifesto ve sloganlarını, okullarındaki faaliyetlerle destekleyip Birleşmiş Milletler yetkililerinin katılımıyla düzenlenen zirve toplantısında sundular” dedi.

KAMPÜSÜN HER ALANINDA TURUNCU UYARILAR

Türkiye’deki kadın cinayetlerinin büyük yüzdesinin eşler, eski eşler ya da sevgililer tarafından işlendiğine dikkat çeken Doç. Dr. Huriye Toker, kampanyanın önemini vurguladı. Doç. Dr. Toker, “ İzmir’de sadece Yaşar Üniversitesi’nde açılan ‘Ayrımcılık’ dersi kapsamında kampanyaya destek veren öğrenciler, kampüsün açık ve kapalı alanlarına astıkları turuncu bilgi notları, yemekhanede dağıttıkları turuncu peçeteler, kitaplar, balonlar ve duvara yazdıkları yazılar ile tüm kampüsü farkındalığa davet etti. Ayrıca 40’a yakın öğrenci farkındalık projesi arasından Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 1’inci sınıf öğrencileri Esin Özdil, Gizem Çapacı, Ecem Onukar ve Nurten Gökçeoğlu’nun hazırladığı QR kod projesi dikkat çekti. Öğrenciler, derslik kapılarına ürettikleri 57 adet QR kodlu kağıtları yapıştırdı.  Böylece cep telefonlarından barkodların okunması ile öldürülen kadınların isimleri ve ölüm nedenlerine ilişkin bilgilere ulaşılması sağlandı” bilgisini verdi.