Çalışan anne mutluysa çocuk da mutlu

Side view portrait of happy casual young business mom holding her newborn cute babe while working on laptop in home office interior. Smiling working mother using pc computer and nursing new born child

Doğum sonrası çalışma hayatına geri dönen pek çok anne, gündüz bakımı için çocuklarını ya bir aile büyüğüne ya da bakıcıya teslim ediyor. Çocuğuyla arzu ettiğinden daha az vakit geçirdiğini düşünen pek çok anne ise endişe veya suçluluk duyabiliyor. Ancak anne çocuk ilişkisinde geçirilen zamanın niceliğine değil niteliğine bakmak gerektiğini belirten Yaşar Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Müdürlüğü Uzman Psikoloğu Zeynep Melis Suveren, “Eşler arasında görev dağılımını dengede tutarak çalışırken de çocuğunuzla doyurucu ve nitelikli zaman geçirmek mümkün” dedi.  

ANNEANNELER EN BÜYÜK YARDIMCI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirdiği araştırmaya göre 0-5 yaş aralığındaki çocukların gündüz bakımını yüzde 86 oranında anneler üstleniyor. Doğum sonrası çalışma hayatına geri dönen annelerin yardımına ise ya anneanneler veya babaanneler gibi aile büyükleri ya da bakıcılar yetişiyor. Uygun koşullar sağlandığı ve özellikle eş desteği alındığı sürece annelerin endişelenmesi gereken bir durum olmadığını belirten Psikolog Zeynep Melis Suveren, “Kendinizi ayna gibi düşünürseniz siz mutlu olursanız çevrenize de mutluluk verirsiniz. Bu nedenle öncelikle annenin mutlu olması, çalıştığı işten keyif alması çok önemli. Ayrıca babalar nasıl çalışıyorsa anneler de çalışır gerçeğini asla unutmayın ve bu durumu içinizde normalleştirin. Çocuğunuzla ayrı kaldığınız zamanları da daha sonra telafi etmeliyim düşüncesiyle değerlendirmeyin. Önemli olan geçirdiğiniz zamanın kalitesidir. Örneğin çocuğunuzla aynı evin içinde 24 saat birlikte olup bir yandan sürekli televizyon izleyip bir yandan da sürekli ev işyeriyle uğraşırsanız birlikte geçirilen vaktin pek bir anlamı kalmıyor. Ona tamamen konsantre olduğunuz bir yarım saat amaçsızca geçirilen bir 3 saatten çok daha kıymetli. Çocuğunuzla ne kadar sağlıklı bir ilişki kurarsanız ve onunla ne kadar verimli bir zaman geçirirseniz bağlarınız da o kadar kuvvetli olacaktır.” bilgisini verdi.

Yaşar Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Müdürlüğü Uzman Psikoloğu Zeynep Melis Suveren, “Eşler arasında görev dağılımını dengede tutarak çalışırken de çocuğunuzla doyurucu ve nitelikli zaman geçirmek mümkün” dedi.

ÇOCUĞUNUZA KARŞI DÜRÜST OLUN

İşten eve geldikten sonra ilk olarak çocuğunuzla ilgilenin tavsiyesinde bulunan Yaşar Üniversitesi Uzman Psikoloğu Suveren, “Eve adım attığınız anda çocuğunuza ya da çocuklarınıza sarılın ve öncelikle duygusal olarak doyurmaya çalışın. Elbette her yaş grubunun farklı ihtiyaçları var. Bunları belirleyerek de özellikle hafta sonraları için çeşitli aktiviteler gerçekleştirin. Neye ilgisi varsa ona teşvik etmeye çalışın. Ayrıca sabah işe giderken de sağlıklı ayrılmak çok önemli. Çocuğunuza karşı dürüst olun ve ona işi gittiğinizi anlatın, el sallayarak evden çıkın. Belli bir saatte de evde olmaya özen gösterin. Böylece ona eve geri döneceğinize dair güven verebilirsiniz. Anne ve babası evde yokken kaygı taşıyıp taşımadığına da çok dikkat edin. Siz yokken hırçınlaşıyorsa veya hiçbir şeye konsantre olamıyorsa yolunda gitmeyen bir durum olabilir. Bu durumda altında yatan sebepleri bulmaya çalışın” dedi.

BAKIMI EN ÇOK ANNEANNELER VE BABAANNELER ÜSTLENİYOR

TÜİK tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle, 2016 yılında Aile Yapısı Araştırması yürütüldü. Araştırma sonucunda hanedeki 0-5 yaş aralığındaki çocukların gündüz bakımını yüzde 86 ile annelerin üstlendiği görüldü. Gündüz bakım işini, anneden sonra yüzde 7,4 ile en fazla anneanne veya babaanne üstlendi. Bakımın, kreşte veya anaokulunda sağlanma oranı yüzde 2,8 iken bakıcı tarafından yerine getirilme oranı yüzde 1,5 oldu.