Bilimin Rock Starı

20 yıl önce iki büyük tutkusu müzik ile akademik kariyeri arasında seçim yapmak zorunda kalarak psikoloji alanında Türkiye’nin en genç profesörlerinden biri olan Emre Özgen, ertelediği müzik kariyerine geri döndü.

emre ozgen (5)

Üniversite yıllarında ünlü şarkıcı Teoman’ın yanı sıra Pentagram grubu ile sahne paylaşan, Surrey Üniversitesi’nde doktora yaparken Bob Marley’in sahibi olduğu Island Plak Şirketi’nden albüm teklifi dahi alan Özgen, bilimde ilerlemek için tüm teklifleri reddetse de yıllar sonra hayal ettiği rock müzik grubunu kurmayı başardı. ‘Ancak ve Ancak’ ismini taşıyan grupla birlikte İzmir’in popüler müzik mekanlarında sahne almaya başlayan Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emre Özgen, Türkiye turnesinin yanı sıra ilk albümlerini çıkarmaya hazırlanıyor.

Ancak ve Ancak Grubu Soldan Sağa: Onur Özkara, Emre Özgen, Emre Ercan, Levent Gaşgil
Ancak ve Ancak Grubu( Soldan Sağa): Onur Özkara, Emre Özgen, Emre Ercan, Levent Gaşgil

ÜNİVERSİTE YILLARINDA GENİŞ KİTLELERE ULAŞTI

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden dereceyle mezun olan Emre Özgen’in lise yıllarında çeşitli gruplarda vokal yaparak başladığı rock müzik serüveni, 19 yaşındayken 90’lı yılların hard rock grubu Akbaba’ya solist olarak katılmasıyla ivme kazandı. İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde sayısız konser veren ve binlerce hayranına ulaşan grup, kısa süre içinde bir albüm teklifi aldı. Akbaba grubunun Moonlight albümünden sonra Pentagram, Dr Skull, Kramp gibi gruplar ve Teoman’la sahne paylaşan Özgen, bir yandan psikoloji alanındaki eğitimine devam etti. İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Surrey’den araştırma görevlisi olarak teklif alınca müzik camiasının önde gelen isimlerinden Türkiye’de kalması yönünde baskı gördüğünü anlatan Emre Özgen, tercihini akademik çalışmadan yana kullandı.

MÜZİĞİNİ İNGİLİZLER DE SEVDİ

10 yıl boyunca yaşadığı İngiltere’de amatör olarak müzik çalışmalarını sürdüren ve BBC Radyosu’nun canlı yayın konuğu olduğu programı dinleyen Island Plak Şirketi’nden albüm teklifi alan Özgen, “Müzikle birlikte psikoloji alanındaki eğitimime her zaman ağırlık verdim. Island Plak’tan albüm teklifi aldığımda doktora öğrencisiydim. Teklifi kabul etseydim Surrey’de yıllardır emek verdiğim eğitimime son vermiş olacaktım ve doktoramı bitiremeyecektim. Bu yüzden teklifi reddederek akademisyenlikte ilerledim. Açıkçası müzikte ilerleseydim bugün hangi konumda olurdum merak ediyorum ancak herhangi bir pişmanlık duymuyorum. Sonuçta müzik insanı her zaman özgür kılar. Ben de kendimi hiçbir zaman kısıtlanmış hissetmedim. İstediğim zaman müziğe geri dönebileceğimi biliyordum” dedi.

emre ozgen (1)

İZMİR BANA İLHAM VERDİ  

2004 yılında Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü Kurucu Başkanı olarak Türkiye’ye dönen ve 2012 yılında Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı olarak İzmir’e yerleşen Özgen, 42 yaşında profesörlük unvanını da alarak Türkiye’nin en genç profesörlerinden biri oldu. İzmir’in yeni bir rock projesi için kendisine ilham verdiğini belirten rockçı profesör, Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofis Müdürü Levent Gaşgil, Emre Ercan ve Onur Özkara’dan oluşan ve İzmir’de sahne almaya başlayan ‘Ancak ve Ancak’ grubunu şöyle anlattı:

emre ozgen (4)

SÖZ VE MÜZİKLER PROFESÖRDEN   

“Çok sevdiğim alternatif rock tarzında Türkçe besteler yazmaya başladığım esnada deneyimli gitarist arkadaşım Levent Gaşgil ile tanıştım, uyum içinde çalışmaya başlayınca rock projemizi hayata geçirmeye karar verdik. Daha sonra davulda Emre Ercan ile bas gitarda Onur Özkara ekibe dahil olarak Ancak ve Ancak grubunun temellerini atıldı. Tarzımız Türkçe indie rock. Dinamik, eğlenceli ve bir o kadar da duygusal bir tarz sunmaya çalışıyoruz. Söz ve müzikleri bana ait olmak üzere şu anda gruba ait 12 parça mevcut. Konserlerimizde de kendi parçalarımızı seslendirmeye karar verdik. Yakında bir klip çekilecek. En büyük hedefimiz ise Türkiye genelinde bir turne gerçekleştirmek ve özellikle üniversite festivallerinde sahne alabilmek. İlk albümümüz için de çalışmalara başladık.”