Pınar KSK’li Basketbolcular Öğrencilerle Buluştu

Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde üst sıraları hedefleyen Pınar Karşıyakalı basketbolcular, Yaşar Üniversitesine konuk olarak öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Genel Menajer Selim Çınar, hedeflerinin, son 10 yıldır Avrupa kupalarında mücadele eden Pınar Karşıyaka’nın gelecek yıl da Avrupa arenasında yer alabilmesi için sezonu mümkün olan en üst sırada bitirmek olduğunu söyledi.

Pınar Karşıyakalı basketbolcular Erdi Gülaslan, Metin Türen, Egemen Güven, Mert Celep,   Bryon Allen,  Scott Wood, DJ Kennedy ile Genel Menajer Selim Çınar ve Takım Menajeri Emin Saraç, Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü Konferans Salonunda düzenlenen söyleşide öğrencilerle bir araya geldi. Yabancı sayısı nedeniyle Türk oyuncuların az süre alması problemi sorulan basketbolcular, “6 yabancılı sistem nedeniyle antrenörlerin tercihi genellikle yabancı oyunculardan yana oluyor. Türk oyuncular olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Karşıyaka’da süre alan birçok Türk oyuncu var. Performansımızın en büyük nedeni sahaya girip sürekli oynuyor olmamız. Süre aldığımızda da neler yapabileceğimizi en iyi şekilde gösteriyoruz” yanıtını verdi.

Öğrencilerin Karşıyaka taraftarı hakkında neler düşündükleri yönündeki soruya, takımın yabancı oyuncuları, Pınar Karşıyaka’yı tercih etmelerinin en büyük sebeplerinden birinin taraftar olduğunu söyledi. Scott Wood, “Kariyerimde 20 bin seyircinin önünde oynadığım maçlar da oldu. Ancak bizim taraftarımız çok özel. Gerektiğinde birkaç bin kişiyle bile çok daha ateşli bir atmosfer oluşturabiliyor. Çok etkileyici bir taraftarımız var sahadaki 6. adamımız gibi” dedi. Kaptan Erdi Gülaslan ise birçok takımda forma giydiğini hatırlatarak “Diğer takımların seyircileri var bizimse taraftarımız. Oyunculara yönelik yapılan anketlerde en iyi taraftarın Pınar Karşıyaka’da olduğu sonucu çıkıyor. Böyle bir atmosferde olmak bir ayrıcalık, her oyuncunun mu ayrıcalığı yaşaması lazım” diye konuştu.

Selim Çınar-Genel Menajer

Sezonun bitmesine 6 maç kala sezon sonu hedefleri hakkındaki soruyu yanıtlayan Genel Menajer Selim Çınar, Pınar Karşıyaka’nın 10 yıldır aralıksız olarak Avrupa kupalarında mücadele ettiğini hatırlatarak, “Bu işin ilk kuralı bence doğru hedefi koyabilmekte. Sezon başında hedefi doğru belirleyememek, bazen taraftar, yönetim ve camiada motivasyon düşüklüğü yaratabilir. Ancak biz önümüzdeki sene, Pınar Karşıyaka’yı Avrupa kupalarında görmek istiyorsak bu sezonu bitirebildiğimiz en üst sırada bitirmek zorundayız. Kalan 6 haftada Play-Off şansını sonuna kadar zorlayıp yeni sezonda Avrupa’da yer almayı kesinleştirmek için ligi en az 9’uncu tamamlamak istiyoruz” dedi.

Egemen Güven

Alt yaş grubu milli takımlarda Avrupa şampiyonlukları yaşayan, 2014’te U18 Avrupa Gençler Şampiyonası’nda “En değerli oyuncu” seçilen ve ABD’den birçok kolejden teklif almasına karşın Karşıyaka’da kalmayı seçen Egemen Güven, hayalinin önümüzdeki yıllarda NBA’de forma giymek olduğunu söyledi. Güven, “Tabii ki de herkesin hedefi NBA. Ama bu adım adım olacak bir şey. Hemen NBA’a gideyim istemiyorum. Karşıyaka’da, Avrupa kupalarında ve  EuroLeague’de birkaç sene oynayıp tecrübelenerek NBA’e gitmek daha iyi. Eskiden böyle düşünemiyordum hemen gideyim, şöyle olsun böyle olsun istiyordum ama şimdi görünce bunun doğru olmadığını tecrübe kazandıktan sonra gitmenin daha mantıklı olduğunu görüyorum” diye konuştu.

Bir saatten fazla süren söyleşinin sonunda oyuncular öğrencilerle birlikte poz verdi, günün anısına herkese ağaç fidanı sertifikası armağan edildi.