Öğrencilerden yenilikçi tasarımlar

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nün 2022 Mezuniyet Projeleri Sergisi, Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde gerçekleşti. 18 öğrenci tasarım projelerini jüriye sunduktan sonra, projelerin pafta, maket ve prototipleri sergilendi. Sergi açılışına; Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Ertep, fakülte akademisyenleri ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin Bisan, Vestel, Klimasan gibi firmaların desteğiyle tasarladığı ürünler takdir topladı.

75-84 YAŞ ARASI KİŞİLER İÇİN AKILLI BİLEKLİK VE BASTON

 Vestel Elektronik desteği ile V-Stick isimli bir bileklik ve baston tasarlayan Yarkın Muslu, ürünün 75-84 yaş arası yalnız yaşayan bireylerin yerinde yaşlanmalarını desteklediğini söyleyerek, “Kullanıcılarının sağlık takibini yapabilir, konum servisleri sayesinde anlık konum takibi yapabilir ve olası tehlikelerde gerekli birimleri haberdar ederek kullanıcının güvenliğini sağlayabilir. Ayrıca ürün üzerinde bulunan özel ses ve ışık sistemleri, kişinin uyku kalitesini arttırmayı hedefler. Ürün ile ortaklaşa çalışan akıllı bileklik sayesinde kişinin sağlık durumu düzenli olarak denetlenir. Akıllı asistan ile gündelik hayatlarındaki problemlere pratik çözümler üretilir. Ayrıca V-stick uygulaması ile ürünü kullanan kişinin yakınları, kişinin sağlık durumu, konumu gibi bilgileri anlık olarak gözlemleyebilir. Gerçekleşen tehlikelerden anında haberdar olabilir” diye konuştu.

KATLANABİLİR E-BİSİKLET

Elektrikli katlanır şehir bisikleti tasarlayan Derya Karalom, “Neo-fold” adını verdiği projesini tanıtarak, “Neo-fold, hem Shimano Nexus vites sistemine hem de ön tekerleğe konumlandırılmış pedal destekli hub motora sahiptir. Kullanıcı 3 farklı mod seçeneğiyle motor desteğinden yararlanabilir. Böylece kullanıcılara şehir içi ulaşımda hız kazandırmak ve sürüş deneyimlerini iyileştirmek amaçlanmıştır. Zincir koruma kapağı, katlandığında açıkta kalan komponentlerin taşıma sırasında neden olduğu kirlilik ve yaralanma tehlikesini engeller. Neo-fold, döner menteşe ile katlama yöntemini kullanır. Böylece katlama adımlarını azaltarak kullanım kolaylığı sağlar” dedi.

DİKKAT EKSİKLİĞİ YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇİN OYUNCAKLAR

 Creatoy adıyla, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklar için iki oyuncak tasarlayan Bahar Körpetütüncü ise, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olan çocuklar, okul ortamında dikkatini toplama, sosyalleşme ve iletişim becerileri konusunda eksikler yaşamaktadır. Dikkat, rahatlama, motor gelişimi ve iletişim becerileri kavramları göz önünde bulundurularak , okul ortamında konumlanacak Creatoy Ailesi’ni tasarladım. TexBall, çocukların dokularla desen oluşturarak duyusal rahatlama yaşayıp, yaratıcı olmalarını sağlayıp görsel algılarını geliştirir. HoopMaze adlı merkez noktasına doğru zorlaşan labirent bulmaca ise konsantrasyon ile sağlanan görsel algıyla birlikte çocukların iletişim ve motor becerilerini geliştirir” dedi.

EVDE KULLANIM İÇİN TOPRAKSIZ TARIM KİTİ

 Ev içi kullanıma yönelik topraksız tarım ile bitki yetiştirme kiti Ocotillo’yu tasarlayan Kardelen Köksal, ürünün hidroponik sistem ile birlikte kullanıcıya mümkün olan en pratik ve sürdürülebilir bitki yetiştirme deneyimini ev ortamında gerçekleştirme imkanı sunduğunu söyledi. Hidroponik yetiştirme sistemi, yani topraksız tarım, kullanıcıların kişiselleştirilebilir bahçelerini yaratırken benzer ürünlerde sağlanamayan sürgün köklü bitkilerle saçak köklü bitkilerin aynı anda yetiştirmesine de olanak sağlıyor.

KONAKLAMA İMKANI SUNAN SERT ŞİŞME BOT

 Barınma ve konfor imkanı sunan sert şişme bot tasarlayan Berkay Sezer, Vortex’in 14 metre uzunluğa 3.4 metre genişliğe sahip olduğunu ve bu tasarım ile sert şişme botların dezavantajlı olduğu barınma ve konfor kategorilerinde iyileşme sağlamayı amaçladığını söyledi. Sezer, “Barınma alanındaki yemek yapma, tuvalet ve geniş koltuklarıyla hem kabin içi hem de kabin dışı konforlu alanlar yaratmayı hedefledim. Kabin dışı alanlarda ses sistemleri ve depolama alanları ve açılır kapanır masa sistemleriyle kullanıcıya çeşitli aktivitelerde kişiselleştirilebilir alanlar sunuyor” şeklinde konuştu.